branża
Najlepsza przestrzeń publiczna poszukiwana
Ruszyła już szósta edycja konkursu na najlepszą europejską przestrzeń publiczną European Prize for Urban Public Space. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w czerwcu 2010 roku w Barcelonie. Projekty oceni grono najlepszych specjalistów z całej Europy. Organizatorzy kładą szczególny nacisk na promowanie przestrzeni publicznej, jako niezbędnego punktu w kreowaniu przestrzeni miejskiej.
Polska architektura A.D. 2009
Z jednej strony kryzys i hamowanie inwestycji, z drugiej zaś nowe projekty, ciekawe wydarzenia i sukcesy polskich architektów. Ogólny bilans nie wychodzi źle, ale daleko nam jeszcze do ideału. Wybraliśmy dla Was wydarzenia, które wzbudziły największe zainteresowanie. Oto architektoniczne podsumowanie roku 2009.
Fotograficzne oko architekta
Jak na architekturę patrzą architekci? Zazwyczaj rzadko wypowiadają się o innych budynkach, poza swoimi. Jednak w Wielkiej Brytanii zorganizowano już po raz drugi konkurs fotograficzny Architect's Eye skierowany do architektów fotografujących architekturę.
Najlepsze budynki Australii
Jaki był miniony rok dla architektury na antypodach? Odpowiedzią są przyznane ostatnio nagrody przez Australijski Instytut Architektury. Zwycięzców - domy mieszkalne, banki, galerie sztuki - łączy dobre wpisanie w kontekst oraz nowatorskie operowanie materiałami i fakturami.
Polski projekt w sercu Kopenhagi
Cezary Bednarski wygrał międzynarodowy konkurs na projekt mostu w centrum Kopenhagi. Projekt wyróżnia oryginalny mechanizm otwierania - środkowe elementy będą się wsuwały między stałe części konstrukcji.
Leonardo Award: złoty medal dla Polski
Trzy polskie pracownie - Maćków Pracownia Projektowa z Wrocławia, OVO Grąbczewscy Architekci z Katowic i Architekci Łosiak-Siwiak z Łodzi - zostały uhonorowane nagrodą III Międzynarodowego Biennale Architektury, które odbyło się w Mińsku.
Kontener Art: architektura tymczasowa dla sztuki
W Poznaniu trwa II edycja KontenerArt - pilotażowego projektu mobilnego centrum sztuki niezależnej, wykorzystując walory architektury tymczasowej dla rewaloryzacji przestrzeni miejskiej. Zaniedbany teren Chwaliszewa, stanowi miejsce prezentacji rozmaitych akcji artystycznych.
WuWA we Wrocławiu - wzorcowe, awangardowe osiedle z lat 20. XX wieku
Na świecie jest tylko 6 podobnych osiedli. Wszystkie powstały w międzywojniu, kiedy architekci wierzyli, że mogą udoskonalić nie tylko domy, ale i samego człowieka. Najsłynniejsze jest w Stuttgarcie, ale równie ciekawe, choć mniej znane znajduje się we Wrocławiu.
10 krakowskich placów
Jaka powinna być współczesna przestrzeń miejska Krakowa? Studenci architektury z całej Polski próbowali znaleźć rozwiązanie tego problemu na październikowych warsztatach architektonicznych OSSA , zatytułowanych Faktura Miasta.
Agrest Group zwyciężyli w happeningu Akcja Kreacja
Finał Akcji Kreacji - projektowania na żywo, zwyciężyła grupa architektoniczna z Trójmiasta Agrest Group.
Concordia w Poznaniu
Konkurs na projekt budynku biurowo-usługowego wraz z zagospodarowaniem terenu w sąsiedztwie drukarni Concordia w Poznaniu rozstrzygnięty. Zwyciężyła grupa Toya Design.
Polska architektura okiem SARP
Stowarzyszenie Architektów Polskich nagrodziło polskich twórców architektury za budynki jakie powstały w 2007 roku. Wśród sześciu finalistów prym wiodła Symfonia Tomasza Koniora i Krzysztofa Barysza.