Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Orynnowanie

Joanna Jankowska

Bez niego deszcz spływałby z dachu bezpośrednio na ziemię, zalewając po drodze ściany domu. A tak ujęty w rygor metalowych lub plastikowych rynien i rur spustowych może co najwyżej zrobić kilka kałuż na działce.

Systemy orynnowania są obecnie produkowane z rozmaitych materiałów: PVC, stali, tytan-cynku, miedzi, a także na przykład z PVC połączonego ze stalą. W skład takich systemów zwykle wchodzi wiele elementów potrzebnych do odwodnienia dachów o najróżniejszych kształtach. Podstawowe to rynny i rury spustowe o różnej wydajności dobieranej do powierzchni, z której ma być odprowadzana woda (tzw. efektywnej powierzchni dachu). W komplecie kupuje się również dodatkowe kształtki - narożniki, kolana, kosze czy odpływy, a także detale - złączki, uchwyty, obejmy, uszczelki. Ponieważ to elementy dodatkowe najczęściej decydują o całkowitych kosztach orynnowania, przy wyborze materiału lub systemu nie warto porównywać cen tylko za metr bieżący rynny i rury spustowej. Trzeba się również liczyć z tym, że cena orynnowania dla skomplikowanych dachów, na których jest potrzebnych znacznie więcej elementów dodatkowych, będzie dużo wyższa. Uwaga! Części składowe systemów różnych firm z reguły nie są wzajemnie zamienne. Dobrze jest więc zamówić kilka elementów na zapas (odcinki rynien, złączki, narożniki) - aby w przyszłości nie było problemu z ewentualną wymianą uszkodzonych części. Najpopularniejsze na naszym rynku są systemy orynnowania z PVC i stali, bo są tańsze od pozostałych, duży jest też wybór ich kształtów i kolorów. W przeciętnych warunkach użytkowania oba te materiały można uznać za równorzędne, jeśli chodzi o trwałość i funkcjonalność, jednak takie czynniki jak klimat, ilość opadów atmosferycznych czy otoczenie budynku mogą przemawiać za wyborem jednego z nich.

Orynnowanie z PVC. Jest szczególnie polecane dla domów w rejonach nadmorskich, gdzie w powietrzu i opadach występuje wysokie stężenie soli, ponieważ nie szkodzi ona rynnom plastikowym (może natomiast powodować przyspieszoną korozję rynien stalowych). Orynnowanie z PVC śmiało można stosować również w miejscach, gdzie rosną wysokie drzewa i na dach mogą spadać gałęzie. Takie rynny są bowiem bardziej elastyczne niż metalowe. Nie grożą im ani wgniecenia, ani zniszczenia powłoki ochronnej jak powlekanym rynnom ze stali. Systemy PVC są barwione w masie, co oznacza, że nawet głębsze zarysowania nie będą zauważalne.

Orynnowanie z blachy. Rynny ze stali, miedzi czy tytan-cynku lepiej niż te z PVC spiszą się natomiast w rejonach, gdzie występują częste i intensywne opady deszczu lub śniegu. Są też polecane na silnie nasłonecznione dachy, ponieważ charakteryzują się mniejszą rozszerzalnością cieplną niż rynny z PVC oraz większą odpornością na promieniowanie ultrafioletowe. Miedź i tytan-cynk mają dodatkowo tę właściwość, że wytwarzają naturalną patynę, która idealnie konserwuje rynny. Wytrzymałość w trudnych warunkach rynien z takich materiałów jest więc o wiele większa niż pozostałych. Bez obaw mogą być stosowane w rejonach nadmorskich. Na rynku są również systemy rynien stalowych bardziej odpornych na korozyjne oddziaływanie warunków atmosferycznych oraz zanieczyszczonego powietrza. Mają one specjalne warstwy ochronne, na przykład z puralu lub plastisolu.

Montaż orynnowania. Najczęściej odbywa się równocześnie z układaniem pokrycia dachowego - po wykonaniu tzw. obróbek blacharskich przy krawędzi dachu (okapie). Większość systemów z PVC i stali montuje się bardzo łatwo, bez użycia specjalistycznych narzędzi: poszczególne kształtki łączy się ze sobą na złączki z zatrzaskiem i uszczelką z gumy EPDM. Inaczej jest w przypadku systemów z miedzi i tytan-cynku: do łączenia elementów przeważnie stosuje się metodę lutowania, trzeba więc zatrudnić fachowców. Rynny umieszcza się na specjalnych hakach zamontowanych przy okapie odwadnianych połaci, a rury spustowe mocuje do ścian budynku za pośrednictwem obejm.

Ile kosztuje pokrycie

Rynny Kanion 130/90 ciemny brąz w komplecie rury, złączki, uchwyty, leje, denka, narożniki, kolana, redukcja, wkręty www.wavin.plFORTUNA (ARCHIPELAG)ZADĘBIE (DOM-PROJEKT)LMP 42 (M.&L. LIPIŃSCY)DOM W BAZYLII (ARCHON+)
Koszt orynnowania - materiał [zł]2278240515611713
Koszt orynnowania - robocizna [zł/mb]15-2015-2015-2015-20


Rynny Plastmo 125/90 białe w komplecie rury, haki, kolana, wylewki, obejmy, złączki, sztucery, dekle, spoiwo www.plastmo.plFORTUNA (ARCHIPELAG)ZADĘBIE (DOM-PROJEKT)LMP 42 (M.&L. LIPIŃSCY)DOM W BAZYLII (ARCHON+)
Koszt orynnowania - materiał [zł]1331164010941209
Koszt orynnowania - robocizna [zł]9981230820907


Rynny Galeco PVC 150 brąz w komplecie rury, haki, łączniki, łuki, odpływy, zaślepki, kolana, obejmy, dyble www.galeco.plFORTUNA (ARCHIPELAG)ZADĘBIE (DOM-PROJEKT)LMP 42 (M.&L. LIPIŃSCY)DOM W BAZYLII (ARCHON+)
Koszt orynnowania - materiał [zł]2139210512931422
Koszt orynnowania - robocizna [zł/mb]12121212


Ile kosztuje pokrycie

Ruukki stal powlekana w komplecie niezbędne elementy systemu www.ruukki.plFORTUNA (ARCHIPELAG)ZADĘBIE (DOM-PROJEKT)LMP 42 (M.&L. LIPIŃSCY)DOM W BAZYLII (ARCHON+)
Koszt orynnowania - materiał [zł]3718283721902085
Koszt orynnowania - robocizna [zł]1056924637588


Lindab 150/100 stal powlekana w komplecie rynny, rury, narożniki, haki, kolana, wylewki, wpusty, łączniki www.lindab.plFORTUNA (ARCHIPELAG)ZADĘBIE (DOM-PROJEKT)LMP 42 (M.&L. LIPIŃSCY)DOM W BAZYLII (ARCHON+)
Koszt orynnowania - materiał [zł]3940439033522838
Koszt orynnowania - robocizna [zł]nie podanonie podanonie podanonie podano


Plannja Siba stal powlekana w komplecie niezbędne elementy systemu www.plannja.com.plFORTUNA (ARCHIPELAG)ZADĘBIE (DOM-PROJEKT)LMP 42 (M.&L. LIPIŃSCY)DOM W BAZYLII (ARCHON+)
Koszt orynnowania - materiał [zł]3553389621963481
Koszt orynnowania - robocizna [zł]720-1080760-1140480-720560-84


Rheinzink tytan-cynk patyna w komplecie rynny rury spustowe, haki, sztucery, kolana, obejmy, łączniki www.rheinzink.plFORTUNA (ARCHIPELAG)ZADĘBIE (DOM-PROJEKT)LMP 42 (M.&L. LIPIŃSCY)DOM W BAZYLII (ARCHON+)
Koszt orynnowania - materiał [zł]4540508232553172
Koszt orynnowania - robocizna [zł]nie podanonie podanonie podanonie podano
    Więcej o:

Skomentuj:

Orynnowanie