Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Okna - profil profilowi nierówny

Andrzej Kubicki

Profile do produkcji okien plastikowych wytwarza się z granulatu polichlorku winylu. Różnią się między sobą liczbą i kształtem komór oraz usztywnieniami i uszczelkami. Odpowiednio przycięte profile łączy się w ramy okienne metodą zgrzewania.

Producenci okien są często myleni z producentami profili, czyli systemów okiennych. Tymczasem w Polsce producentów systemów jest tylko kilkudziesięciu, a firm kupujących od nich profile, z których produkuje się okna - ponad dwa tysiące.

Na rynku są jeszcze dealerzy producentów okien, którzy jedynie je sprzedają.

Dawniej profile były importowane z Zachodu (przede wszystkim z Niemiec). Obecnie większość z nich tłoczy się już w Polsce. Najbardziej znani producenci profili to: Aluplast, Veka, Rehau, KBE, Deceuninck, Thyssen, Plastmo, Brügmann oraz HT Trocal, a także Foris, Gealan, Kömmerling, Plustec, Roplasto, Schüco i Thermoplast.

Polscy producenci zagranicznych systemów wypracowują powoli swoją markę. Niestety, wciąż trudno jest jednoznacznie określić, które systemy okienne są lepsze. Z przyzwyczajenia wskazuje się często na systemy niemieckie, chociaż równie dobre wydają się polskie, belgijskie, angielskie czy tureckie.

Co oferują producenci?

Wybór profili jest bogaty - zaczyna się zwykle od wersji podstawowej - trójkomorowej, a kończy nawet na konstrukcji siedmiokomorowej.

Poszczególne systemy różnią się nie tylko liczbą komór, ale też ich kształtem, a ponadto wymiarami i grubością ścianek wewnętrznych i zewnętrznych. Tak bogatą ofertę ma obecnie większość producentów. Ze względu jednak na to, że inwestorzy poszukują najtańszych produktów, producenci okien najchętniej wytwarzają je z profili trójkomorowych, choć dostępne są cztero- i pięciokomorowe. Podejmując określoną decyzję, warto wiedzieć, że liczba komór w profilu ma wpływ na jego sztywność i wytrzymałość oraz izolacyjność cieplną.

Okna produkowane w różnych systemach mogą się różnić następującymi cechami:

- liczbą komór;

- liczbą oraz rozmieszczeniem uszczelek między skrzydłem a ościeżnicą (im więcej uszczelek, tym lepiej);

- wzajemnym usytuowaniem zewnętrznej płaszczyzny skrzydła i płaszczyzny ościeżnicy (względy estetyczne).

Ile komór ma profil?

Komorowa budowa profili nie tylko poprawia ich parametry izolacyjne, lecz także umożliwia osadzenie wewnątrz profili stalowych kształtowników usztywniających.

Teoretycznie im więcej komór, tym lepiej (tym niższy współczynnik przenikania ciepła U), jednak optymalnym rozwiązaniem wydają się profile cztero- i pięciokomorowe. Cena takiego okna nie jest dużo wyższa niż okna trójkomorowego, a zyski cieplne są odczuwalne. Profile z większą liczbą komór są już znacznie droższe, a ich parametry nie są już tak wyraźnie lepsze. Ponieważ 70% powierzchni okna stanowi szyba, bardziej opłaca się zwykłe szyby zespolone zastąpić szybami ze szkła niskoemisyjnego (zawierającymi gaz ciężki, na przykład argon).

Przed ostateczną decyzją warto poprosić producenta okna o kalkulację kosztów okien z profili z różną liczbą komór oraz z "ciepłymi" szybami.

Usztywnienia ze stali

Ponieważ PVC łatwo odkształca się pod wpływem zmian temperatury, w głównych komorach profili umieszcza się specjalnie dopasowane kształtowniki stalowe, usztywniające konstrukcję okna. Stal powinna być ocynkowana, a grubość kształtowników - nie mniejsza niż 1,5 mm. Niestety, zdarza się, że producenci stosują cieńsze profile ze stali nieocynkowanej. Ponieważ kupujący nie może sprawdzić, jakiej stali użyto w oknach, pozostaje wybierać produkty sprawdzonej marki.

Względy konstrukcyjne ograniczają rozmiary okien. Wysokość skrzydła plastikowego okna rozwieranego z usztywnieniami stalowymi nie powinna być większa niż 2,3 m (czasami może wynosić do 2,5 m). Szerokość nie powinna przekraczać 1,5 m. Dlatego jeśli okna mają być duże, lepiej wybrać ich wersję nieotwieralną, choć to niestety ogranicza możliwości użytkowe okna.

Niestety, stosowanie stali usztywniającej konstrukcję okna powoduje powstawanie mostków termicznych. Dlatego niektórzy producenci we wnętrzu profili umieszczają specjalne listwy ze spienionego PVC. Nie jest to jednak rozwiązanie popularne, ponieważ profile takie są dość drogie.

Jakie uszczelki?

Najczęściej okna z PVC mają dwie lub trzy uszczelki z kauczuku syntetycznego (EPDM) lub z termoplastycznego elastomera (TPE) w czarnym kolorze. Ostatnio zaczęły pojawiać się uszczelki białe i szare, które lepiej wyglądają przy białych profilach.

Lico ramiaka

Konkurencja na rynku okien sprawia, że producenci poszukują nowych rozwiązań. Pojawiają się m.in. zaokrąglone kształty profili (softline) czy profile o gładszej optycznie powierzchni. Jednym z takich zabiegów estetycznych jest zlicowanie powierzchni skrzydła i ościeżnicy. Choć to wpływa głównie na wygląd okna, to większy przekrój profili zlicowanych w pewnym stopniu zwiększa też sztywność okien. W profilach zlicowanych nie są też potrzebne dodatkowe listwy okapnikowe zabezpieczające przed zaciekaniem wody opadowej.

Okna białe i kolorowe

Najczęściej profile są białe, ale mogą też być barwione w masie lub z kolorową okleiną. Wybór barw i oklein drewnopodobnych jest bardzo bogaty, jednak okna z kolorowymi ramami są o 30-60% droższe niż białe. Rozwiązanie pośrednie stanowią okna pokryte okleiną tylko z jednej strony. Niestety, okleinę łatwo zarysować, więc jeśli okna mają być kolorowe, lepiej wybrać barwione w masie.

Dobry profil - dobre okno?

Profile sprawdzonych producentów tylko do pewnego stopnia gwarantują okna dobrej jakości. Ważniejsza wydaje się jakość produkcji gotowych okien. Dlatego nie należy wybierać najtańszych okien, bo wtedy istnieje duże ryzyko, że to wersja "oszczędnościowa" (np. z usztywnieniami stalowymi grubości 0,9 mm).

Producenci systemów współpracują z autoryzowanymi producentami okien, którzy udzielają informacji na temat optymalnych rozwiązań, jak również dokonują szczegółowej wyceny okien. Można również uzyskać od nich informacje o adresach punktów handlowych oraz przedstawicielstw.

W następnym miesiącu w kolejnym wydaniu Salonu Firmowego ŁADNEGO DOMU zamieścimy obszerne zestawienie okien drewnianych i plastikowych.    Więcej o:

Skomentuj:

Okna - profil profilowi nierówny