Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jaki grzejnik lepszy?

Tekst: Grzegorz Dudek

Grzejnik stalowy żeberkowy
Grzejnik stalowy żeberkowy
Fot. Zehnder
Chociaż grzejniki oddają ciepło zarówno przez konwekcję, jak i przez promieniowanie, to wzajemne proporcje pomiędzy tymi sposobami ogrzewania zależą od rodzaju grzejnika.

Promieniowanie to dominujący sposób przekazywania ciepła przez grzejniki żeliwne (członowe), rurkowe (drabinkowe) i płytowe, które nie mają dodatkowego żebrowania (bez konwektorów). Takie grzejniki łagodniej oddają ciepło i nie powodują tak charakterystycznego dla konwekcji wzniecania kurzu w pomieszczeniu. Jednak wydajność tych grzejników jest mniejsza, a więc dla dostarczenia ciepła potrzeba ich więcej.

Konwekcja jest głównym sposobem oddawania ciepła przez członowe grzejniki aluminiowe, grzejniki konwektorowe oraz grzejniki płytowe z konwektorami (im więcej konwektorów, tym większy udział konwekcji w przekazywaniu ciepła). Takie grzejniki bardziej kurzą, są jednak znacznie wydajniejsze, a zatem potrzeba ich mniej niż grzejników z poprzedniej grupy.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Jaki grzejnik lepszy?