Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak wybrać dobre drzwi

Jerzy Woźniak

Drzwi to jedne z podstawowych elementów mieszkania wpływających na jego funkcjonalność i estetykę. Niezależnie od tego, czy są to drzwi do pokoi, czy też wejściowe, ich wybór zawsze nastręcza sporo trudności.

Jasna kolorystyka elewacji to również jasne drzwi. Ich urodę podkreśla ozdobne obramowanie drzwi i przeszklona ścianka.
Jasna kolorystyka elewacji to również jasne drzwi. Ich urodę podkreśla ozdobne obramowanie drzwi i przeszklona ścianka.
Fot. archiwum redakcji
Drzwi to zawsze duża płaszczyzna i nawet wówczas, gdy są przeszkolone, stanowią sporą powierzchnię mającą znaczący wpływ na wygląd mieszkania czy domu. Dlatego nie powinno się bagatelizować ich wartości dekoracyjnej i dobrze zastanowić się nie tylko nad ich kolorystyką, ale też deseniem czy rodzajem przeszklenia. Dobór drzwi zależy też od tego, czy montujemy je w nowo budowanym mieszkaniu, domu, czy też wymieniamy stare i nieestetyczne na nowe. W tym drugim wypadku nie zawsze możemy dobrać taki model, który będzie pasował nie tylko kolorem, ale też szczegółami wykonania do istniejących ościeżnic zwanych popularnie futrynami.

Wejściowe, czyli główne

Można je podzielić na dwa rodzaje - wejściowe do budynków jednorodzinnych i wejściowe w blokach mieszkalnych. W tym pierwszym wypadku muszą zawsze komponować się z ogólnym wyglądem budynku i najlepiej, aby o ich kształcie i kolorze zadecydował jego projektant. Uwolni nas to od żmudnego kombinowania, jaki wzór wybrać, a także ustrzeże od błędów estetycznych, gdy ich kolor niewłaściwie dobierzemy do stolarki okiennej i barwy tynku.

W drugim wypadku kolorystyka drzwi jest zwykle wymuszona przez projektanta z góry narzucającego określoną kolorystykę na klatce schodowej. Tu mamy ułatwione zadanie - do nowych mieszkań drzwi zawsze dostarcza wykonawca, zaś w wypadku ich wymiany w starym budynku jedynym naszym zmartwieniem będzie wybór modelu o rozsądnej cenie i jak najlepszych zabezpieczeniach antywłamaniowych.

Drzwi wejściowe to nie tylko estetyka, ale też bezpieczeństwo. I tu powinniśmy zawsze wybierać takie modele, które mają odpowiednie atesty, blokady antywłamaniowe oraz fabrycznie zamontowane atestowane zamki. Obecnie jest wielu producentów takich "pancernych" drzwi i ich powinniśmy odwiedzić w pierwszej kolejności. Oferują oni nie tylko sam produkt - drzwi z ościeżnicą - ale też również usługę polegającą na ich wstawieniu, co w wypadku starych bloków mieszkalnych wcale nie jest takie proste i przekracza możliwości nawet bardzo zdolnej złotej rączki. Należy tu przestrzec przed domokrążcami, którzy na osiedlach budowanych w latach 60.-80. oferują po atrakcyjnych cenach domowej roboty produkty. Są one co prawda wykonane z blachy, ale dla wprawnego złodzieja nie stanowią większej przeszkody, a ich estetyka również pozostawia wiele do życzenia. Ponieważ drzwi wejściowe to inwestycja nie na lata, ale na dziesiątki lat, nie ma tu co oszczędzać. Tym bardziej że naprawdę solidne i bezpieczne drzwi wejściowe można kupić tylko u renomowanych producentów.

W mieszkaniu

Tu grają rolę jedynie względy estetyczne, a przy wymianie starych na nowe także częściowo techniczne. Drzwi wewnątrz mieszkania powinny nie tylko pasować do stylu, w jakim jest urządzone, ale też nie przytłaczać swym wyglądem. Jeśli bowiem elementy wystroju wnętrza będą czarne lub w innym ciemnym kolorze, to wykonanie drzwi o takiej samej barwie spowoduje, że przestrzeń bardzo się zmniejszy, a drzwi "wejdą" nam na głowę. Dlatego drzwi do pokoi powinny być raczej jasnego koloru lub w ostateczności silnie przeszklone, co w znacznym stopniu je odciąży. Ciemne drzwi mogą być zastosowane jedynie tam, gdzie jest dużo przestrzeni. Pisząc "przeszklone", mamy na myśli nie szkło, lecz poliwęglany, polistyren, pleksi lub inne rodzaje tworzyw sztucznych niepowodujące okaleczeń w wypadku ich stłuczenia. Drzwi do łazienek i WC mają nieco inną konstrukcję i dodatkowe otwory w dolnej części, które umożliwiają prawidłową wentylację. Jest to szczególnie ważne tam, gdzie są jeszcze stare piecyki gazowe. W pomieszczeniach, gdzie się znajdują, nie wolno montować drzwi bez otworów wentylacyjnych.

Lewe czy prawe

To podstawowy parametr techniczny mówiący nam o tym, jak otwierają się drzwi, a tym samym, jak są zamocowane zawiasy oraz zamek i klamka. Drzwi lewe to takie, które - stojąc do nich twarzą - otwieramy lewą ręką do siebie, zaś prawe prawą. Nie ma to znaczenia, czy ktoś jest prawo- czy leworęczny, drzwi prawych nie możemy otworzyć lewą ręką choćby dlatego, że stojąc do nich twarzą, otwieramy je w prawo na siebie. Pozostałe parametry drzwi są zawsze znormalizowane podobnie jak ościeżnice. Wyjątkiem są drzwi antywłamaniowe, które musimy kupić wraz z ościeżnicą, gdyż tu większość rozwiązań jest typowa dla danego producenta. Wymieniając drzwi w starych domach, musimy dokładnie sprawdzić odległości między zawiasami oraz średnicę trzpienia, na który zakładamy zawias drzwi. Kiedyś bowiem stolarkę drzwiową i okienną wykonywano dość dowolnie i może się zdarzyć, że kupione drzwi nie będą pasowały do starej ościeżnicy. Ponieważ w budownictwie mieszkaniowym od lat 60. i późniejszych ościeżnice były wykonywane zwykle jako stalowe, ich demontaż jest bardzo trudny i niezalecany, lepiej w takim wypadku poprosić stolarza, aby dopasował nowe drzwi do starej ościeżnicy. Jeśli mamy szczęście, że odległości między zawiasami są identyczne w drzwiach i ościeżnicy, musimy liczyć się z tym, że drzwi będą wymagały skrócenia dolnej ich części. Mają one bowiem określone wymiary, w tym również wysokość. Jeśli wykonaliśmy podłogę z terakoty lub klepki, może się okazać, że są za długie i wymagają w dolnej części skrócenia o 1-2 cm. Potrzebna jest wówczas piła płatnica i dwa krzesła, na których możemy je stabilnie ułożyć na płasko, aby skrócić dolną część.

Przesuwane i harmonijkowe

Stosowane wszędzie tam, gdzie jest niewiele miejsca i normalne drzwi po otwarciu utrudniają poruszanie się lub uniemożliwiają racjonalne umeblowanie pokoju. Drzwi przesuwane są coraz popularniejsze. Obecnie ze względu na nowoczesne rozwiązania techniczne, które sprawiły, że otwierają się lekko, zapewniają dobrą szczelność i tłumią hałasy podobnie jak normalne drzwi, powoli zaczynamy do nich powracać. Ich montaż należy powierzyć specjalistom, gdyż nawet niewielkie błędy mogą sprawić, że będą nieszczelne lub trudne do zamknięcia/otwarcia. Drzwi harmonijkowe kiedyś były dość tandetne i rzadko stosowane, mimo że w małych mieszkaniach sprawdzały się doskonale. Obecnie, podobnie jak w wypadku drzwi przesuwanych, nowoczesne materiały sprawiły, że są to estetyczne, trwałe i praktyczne rozwiązania. Jednak ciągle wisi nad nimi stara opinia bylejakości i nie są zbyt często stosowane, a szkoda, bo w wielu mieszkaniach rozwiązałyby wiele problemów z ustawieniem mebli czy innego typu zagospodarowaniem przestrzeni.

Klamki i zamki

Podobnie jak w wypadku samych drzwi tak i tu istnieje podział na zamki i klamki do drzwi zewnętrznych i do wnętrz mieszkalnych. Te montowane w drzwiach zewnętrznych muszą być odporne na czynniki atmosferyczne (domy wolno stojące), zaś zamki posiadać atesty antywłamaniowe oraz być bardzo solidne wykonane, uniemożliwiając na przykład ich rozwiercenie. Te do wewnątrz rzadko są wyposażane w skomplikowane zamki podklamkowe, zwykle są to proste mechanizmy umożliwiające np. zamknięcie pokoju przed dziećmi. Jednak obecnie produkowane zamki do drzwi wewnętrznych - tak zwane podklamkowe - mają również możliwość założenia bębenka na bardziej skomplikowane zamki typu yeti. W obu wypadkach klamki oraz tak zwane szyldziki muszą być tak dobrane, aby komponowały się z wystrojem domu czy wnętrza mieszkania. Ogromna ich różnorodność z pewnością umożliwia dobranie takiego modelu, który zaspokoi gusta nawet najbardziej wybrednych estetów.

Renowacja

W wypadku solidnych drzwi zewnętrznych jest ona możliwa i opłacalna, jednak gdy drzwi takie były wykonane kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt lat temu, lepiej wymienić je na nowe, solidne i nowoczesne, wraz z ościeżnicą, nie tylko poprawiając wygląd wejścia do domu czy mieszkania, ale jednocześnie podnosząc własne bezpieczeństwo. Drzwi w mieszkaniu można pomalować, ale gdy były już malowane wiele razy, a na dodatek są mało estetyczne, lepiej wymienić je na nowe, tym bardziej że w wypadku najtańszych modeli koszt farby to około jednej czwartej ceny nowych drzwi. Gdy są pokryte fornirem lub w całości wykonane z drewna, a więc drogie, można pomyśleć o przetarciu ich papierem ściernym i pomalowaniu bezbarwnymi lub koloryzującymi lakierami-bejcami. Jest to jednak czynność nie tylko pracochłonna, ale też taka, przy której dość mocno się brudzi, więc najlepiej wykonać ją poza domem - w garażu lub piwnicy.

Tak jak wszystkie sprzęty drzwi wymagają okresowej konserwacji. Polega ona głównie na posmarowaniu zawiasów smarem (po ich lekkim - 1cm - uniesieniu) oraz nasmarowaniu smarami w sprayu zamka podklamkowego. Przestrzegamy przed smarowaniem zamków patentowych. Ich skomplikowana konstrukcja zwykle nie wymaga smarowania, a zbyt duża ilość nieodpowiedniego smaru może je nawet uszkodzić. O tym, czym i jak je smarować, zawsze jest wzmianka w instrukcji ich obsługi. Jeśli mamy tu jakiekolwiek wątpliwości, lepiej nie smarować ich wcale!

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykładSkomentuj:

Jak wybrać dobre drzwi