Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Zimowe prace w ogrodzie

Jolanta Zdanowska

Zimą pracy w ogrodzie jest nieco mniej niż w innych porach roku. Ale nie oznacza to, że nie ma jej wcale...

przycinanie drzew
Jeśli na dworze jest dość ciepło i słonecznie, w drugiej połowie stycznia możemy przystąpić do pierwszych odmładzających cięć.
Fot. Fiskars
- Co jakiś czas sprawdzamy, czy zimowe okrycie wrażliwych na zimno roślin nie uległo uszkodzeniu. Poprawiamy i uzupełniamy w miarę potrzeb stroisze, chochoły, kopczyki, "kołderki" z agrowłókniny.

- Strząsamy nadmiar śniegu, szczególnie mokrego i ciężkiego, z drzew i krzewów iglastych (zwłaszcza odmian o pokroju kolumnowym), aby zapobiec rozłamywaniu się koron i łamaniu gałęzi.

- Bielimy pnie drzew ozdobnych, co zabezpieczy je przed pękaniem wskutek dobowych różnic temperatury. Można też owinąć pnie słomą lub tekturą zamiast bielić.

- Zakładamy opaski ochronne przeciw zającom i sarnom (jeśli mamy ogród blisko lasu).

- W styczniu - jeśli nie ma wielkiego mrozu - można już przycinać drzewa owocowe. Młodym formujemy wtedy koronę, a stare odmładzamy i wycinamy pędy odbijające z podkładek, tzw. wilki.

- Jeśli to konieczne, przycinamy gałęzie żywicznych drzew iglastych, np. sosen i świerków - zanim w pędach ruszą soki.

- Odmładzamy i przycinamy żywopłoty z gatunków liściastych.

- Staramy się nie chodzić po trawniku, na którym leży śnieg, ponieważ ubita sko-rupa zamarzniętego śniegu uniemożliwi trawie dostęp do tlenu. Trawa w takich miejscach zazwyczaj gnije i wiosną trawnik będzie wymagać naprawy.

- Właściciele stawów i oczek wodnych muszą regularnie kontrolować stan zbiornika. Nie powinno się dopuścić do całkowitego zamarznięcia tafli wody. W lodzie musi pozostać przerębel, dotleniający wodę. Ważne jest też odgarnianie śniegu (jeśli jego warstwa jest gruba na więcej niż 10 cm), aby nie zabierał światła roślinom zimujących w wodzie.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Zimowe prace w ogrodzie