Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Czym można palić w piecyku kominkowym, czyli kozie?

Konrad Koper, Dawid Rozpara, Beata Zielińska

W wolno stojących piecach kominkowych, popularnie zwanych kozami pali są głównie drewnem lub peletami.

W piecach kominkowych najczęściej pali się drewnem lub peletami
W piecach kominkowych najczęściej pali się drewnem lub peletami
Fot. www.fafo.pl / Hoven
Większość pieców kominkowych przeznaczonych jest do spalania drewna albo pelet (czyli sprasowanych pod wysokim ciśnieniem odpadów drzewnych). Są też kozy na gaz lub olej opałowy, ale u nas nie przyjęły się ze względu na wysoki koszt zakupu i eksploatacji. W ofercie producentów można również znaleźć kozy na węgiel - w domach jednorodzinnych jednak raczej ich się nie stosuje (są brudzące).

Drewno. Najlepsze jest kaloryczne drewno liściaste (na przykład brzozy, akacji, buku, dębu, klonu, wiązu) o wilgotności około 20% i maksymalnej wartości opałowej - 3 kW z 1 kg. Takie parametry drewno uzyskuje dopiero po 1,5-2 latach sezonowania w suchym i przewiewnym miejscu; świeżo ścięte zawiera aż 70--80% wilgoci i pali się dużo gorzej.

Czas palenia (przy pełnym załadunku drewna i zredukowanej ilości powietrza do spalania) wynosi 5-6 godzin; minusem takich pieców jest więc konieczność częstego dokładania drewna.

Pelety. Mają lepsze parametry grzewcze niż drewno, poza tym mogą być podawane automatycznie, dzięki czemu koza może długo pracować bez konieczności uzupełniania paliwa przez mieszkańców.

Kozy na pelety mają specjalny zbiornik na opał (o pojemności 15-25 kg), system dozowania paliwa oraz urządzenia sterujące procesem spalania. Zależnie od jakości paliwa oraz temperatury (tej na zewnątrz i tej, jaką chcemy uzyskać w domu) czas pracy kozy wynosi od 8 do 40 godzin.
    Więcej o:

Skomentuj:

Czym można palić w piecyku kominkowym, czyli kozie?