Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jaki kocioł dwufunkcyjny z zamkniętą komorą spalania do mieszkania o kubaturze 210m³?

Mariusz Jóźwiak - Ekspert Techniczny firmy Vaillant

Na pytanie użytkownika odpowiada ekspert Mariusz Jóźwiak - Ekspert Techniczny firmy Vaillant

Pytanie użytkownika:

Projektant instalacji ogrzewania gazowego niestety nie zasugerował w jaki kocioł 2-funkcyjny z zamkniętą komorą spalania warto zainwestować, żeby koszty późniejszej eksploatacji były optymalne. Do ogrzania jest bardzo zimne parterowe mieszkanie o kubaturze 210m³ (70m2 x 3m). Dotychczas używany piec elektryczny 8KW przy kaloryferach konwektorowych generował koszty powyżej 1300zł i przy jednym Eurosterze nigdy nie uzyskało się jednakowej temperatury w mieszkaniu. Interesuje mnie możliwość sterowania nie temp.powietrza, ale temp.wody, żeby kaloryfery stale były ciepłe tak jak mają ludzie w 'blokach', lub taki kocioł, który 'inteligentnie' reagowałby na spadki temperatur w pomieszczeniu bez szkody dla siebie i kieszeni mieszkańców. Z góry dziękuję za radę.

Odpowiedź eksperta:

W tym przypadku możemy jedynie oszacować jaka moc kotła będzie potrzebna do ogrzania tego budynku. Aby poznać faktyczną konsumpcję mocy należałoby wykonać audyt energetyczny budynku i dopiero na tej podstawie dobierać urządzenia grzewcze.

Można przyjąć że dla "zimnego mieszkania" moc rzędu 60W/m³ będzie optymalna - co daje moc kotła ok. 12 kW. Proponowane urządzenie to kocioł gazowy turboTEC VUW 202/3-5, o mocy 20 kW z możliwością ograniczenia mocy na cele centralnego ogrzewania do 11 kW.

Do współpracy proponuję regulator pogodowy calorMATIC 430

    Więcej o:

Skomentuj:

Jaki kocioł dwufunkcyjny z zamkniętą komorą spalania do mieszkania o kubaturze 210m³?