Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Z czego zrobić balustradę do schodów?

Ewa Knaflewska

Elegancko i z wyczuciem dobrana balustrada pozwoli nie tylko na komfort użytkowania, ale podniesie wartość estetyczną domu. Przy jej pomocy można między innymi poprawić proporcje wnętrza i podkreślić stylistyczny charakter jego wystroju.

schody, balustrada, balustrady
Elegancko i z wyczuciem dobrana balustrada pozwoli nie tylko na komfort użytkowania, ale podniesie wartość estetyczną domu. Przy jej pomocy można między innymi poprawić proporcje wnętrza i podkreślić stylistyczny charakter jego wystroju.
Fot. Ebano design
Dobierając materiał na balustradę, należy zwrócić uwagę na cele, które możemy osiągnąć dzięki właściwemu jego zastosowaniu. Decydujące znaczenie ma charakter wystroju domu. Ważne są też dodatkowe "zadania", które ma spełnić wygląd (na przykład poprawa odbioru proporcji wnętrza). Nie mniej istotne mogą stać się przyzwyczajenia i upodobania użytkowników - niektórzy nie lubią zimnych w dotyku poręczy, innym przezroczysta tafla nie zapewni poczucia bezpieczeństwa.

Balustrady drewniane i kamienne

Drewniane i kamienne elementy są z reguły grubsze niż te z metalu. Jeśli schody są wąskie, mogą wyglądać zbyt ciężko, dlatego balustrady kamienne i drewniane sprawdzą się raczej w przestrzennych wnętrzach. Drewniane - dają poczucie ciepła i bezpieczeństwa, kamienne - wprowadzają uroczysty nastrój dostojnego i stabilnego domu.

Balustrady szklane i z metalu

Zastosowanie jednego z tych materiałów tworzy zwykle we wnętrzu atmosferę nowoczesności. Balustrady z prętów, siatki i szkła; kolorowe, czarne, przezroczyste; z prostych paneli i z plątaniny linek - to często prawdziwe dzieła sztuki XXI wieku. Trzeba je tylko dobrze dopasować do wnętrza.

Balustrady kute ze stali

W kutych ręcznie ornamentach jest coś z minionej epoki, w której do eleganckiego wystroju i starannego wykonania przywiązywano dużą wagę. Klasyka nigdy nie wychodzi z mody i z tego właśnie powodu balustrady kute cieszą się niesłabnącym powodzeniem, a zamówione u mistrzów kowalskiej sztuki gwarantują schodom niepowtarzalność.

Balustrady łączone z różnych materiałów

Balustrada będąca fragmentem pełnej ściany, z górną częścią ażurową, może spełniać szczególne funkcje - teoretycznie wygradza szczelnie przestrzeń, która ze względów funkcjonalnych powinna być zasłonięta, ale tylko do niezbędnej wysokości. Granica widoczności, tworząca linię łamaną, nadaje wnętrzu dynamiczny wyraz.

Balustrady gotowe

Na rynku jest duży wybór gotowych zestawów balustrad systemowych ze stali nierdzewnej do samodzielnego montażu. Wymagają tylko podstawowych narzędzi, które znajdują się w warsztacie każdego majsterkowicza. Elementy słupka pozwalają na stosowanie wypełnień z rurek prostych i giętych, szkła, sklejki fornirowanej czy tworzyw sztucznych.

Balustrady nietypowe

Szczególnie ozdobnym, ale i wymagającym dobrej aranżacji rodzajem materiału wypełniającego, jest szkło witrażowe. Podobny motyw dekoracyjny może pojawić się wtedy w drzwiach czy niektórych oknach. Taka balustrada mimo swoistej "przezroczystości" może stać się najbardziej charakterystycznym elementem domu.

Tekst architekt Ewa Knaflewska

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

Skomentuj:

Z czego zrobić balustradę do schodów?