Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Panele podłogowe

Tekst Monika Karda, Katarzyna Wangin

Co na podłogę

Zarówno panele, jak i wykładziny ułatwiają wykończenie podłogi. I jedne, i drugie można ułożyć samodzielnie: wkrótce potem nadają się do użytkowania.

Panele podłogowe

Laminowane Są to gotowe elementy z piórami i wpustami na brzegach, przypominające długie deski podłogowe. Podłoga z takich paneli nie wymaga cyklinowania ani lakierowania. Jest trwała, odporna na uderzenia i zarysowania, a więc bardzo praktyczna.

Wadą paneli laminowanych jest towarzyszący chodzeniu po nich charakterystyczny głuchy odgłos, słyszalny też w niżej położonych pomieszczeniach. Elastyczna pianka stosowana jako podkład pod panele redukuje go w małym stopniu. Dlatego część paneli produkowana jest z dodatkową warstwą, tłumiącą odgłosy kroków. Podłoga z takich paneli jest o połowę cichsza, a dźwięki - niższe, czyli mniej dokuczliwe.

Drewniane Są to trójwarstwowe parkiety łączące estetyczne walory litego drewna z trwałością oraz funkcjonalnością paneli laminowanych. Większość jest wykańczana fabrycznie.

Panele drewniane można układać w całym domu. Niektórych miejsc dotyczą jednak pewne zastrzeżenia - na przykład do łazienek nadają się tylko panele z niektórych gatunków drewna egzotycznego (np. teak). Są one tak odporne na zawilgocenie, że można je układać nawet na tarasach.

Zastosowanie paneli drewnianych zależy od twardości ich warstwy wierzchniej, a więc - od gatunku użytego na nią drewna. Najtwardsze są gatunki egzotyczne, najmniej twarda jest sosna. Do pomieszczeń o dużym natężeniu ruchu, np. pokoi dziennych, polecane są podłogi z warstwą twardego drewna (np. dąb, jesion, grab); do korytarzy lub na schody - z jeszcze twardszych gatunków egzotycznych (badi, jatoba). Drewno miękkie (brzoza, olcha) można stosować na posadzki w sypialniach.

Korkowe Zbudowane są z warstw - podobnie jak panele laminowane i drewniane. Nie przepuszczają wilgoci, są antystatyczne, odporne na ścieranie, elastyczne, dobrze izolują cieplnie i akustycznie, świetnie tłumią odgłos kroków. Upuszczone na nie przedmioty nie tłuką się, a maluchy nie rozbijają sobie o nie kolan.

Panele z korka można stosować we wszystkich pomieszczeniach oprócz łazienek (tam można jednak układać płyty z surowego korka). Ponieważ odporność paneli z korka na ścieranie jest bardzo duża - większa niż paneli laminowanych - nie ma znaczenia natężenie ruchu panujące w pomieszczeniach.

    Więcej o:

Skomentuj:

Panele podłogowe