Panele - szyk i wygoda

Teksty: Elżbieta Błasikiewicz Stylizacja: Carmen Perez, Agnieszka Osak-Rejmer Zdjęcia: Mikołaj Długosz, Rafał Lipski, Sylwester Rejmer Projekt wnętrza: Anna Lucek, Home Sweet Home

Panele, zarówno drewniane, jak i laminowane, mają tak wiele zalet, że stają się najpopularniejszym materiałem podłogowym. Nie rozsychają się, są idealnie równe i bez szpar, a na dodatek fabrycznie wykończone, co oszczędza nam pracy.

Na ich korzyść przemawia również sposób ich układania - montaż jest nie tylko łatwy, ale i szybki, a podłogę można użytkować niemal zaraz po położeniu. Czas uciążliwego zazwyczaj remontu skraca się więc do minimum. Panele drewniane nie odbiegają urodą od parkietów z litego drewna, a gdy się zniszczą, można je odnowić (wycyklinować). Ich trwałość i cena zależy przede wszystkim od gatunku drewna. Tańsze od nich bywają panele laminowane - i nie jest to ich jedyna zaleta. Są łatwe do utrzymania w czystości, odporne na uderzenia, zarysowania i na działanie środków chemicznych. Ich trwałość określa klasa ścieralności - im wyższa, tym dłuższy żywot paneli. Choć nie robi się ich z drewna, do złudzenia przypominają ten szlachetny materiał we wszystkich wzorach - od popularnych gatunków drzew rodzimych po rzadkie egzotyczne. Panele laminowane mają jednak też wady. Jedną z nich jest to, że zniszczone trzeba, niestety, wymienić, bo nie nadają się do odnawiania.

Skomentuj:

Panele - szyk i wygoda