Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Na budowie - co robić we wrześniu

red.
Na gotowe uszczelnienie okna można nanieść dowolny tynk wewnętrzny - Fot. Lipińscy Domy

Gdy budowa planowana jest na jeden sezon, we wrześniu zaczynają się prace wykończeniowe.

Krótszy dzień oraz kapryśna pogoda mogą komplikować prace prowadzone na zewnątrz, ale jednak warto zadbać o ocieplenie ścian zewnętrznych - zwłaszcza jeśli zamierzamy ogrzewać dom przez zimę. Gdy ze względów finansowych lub organizacyjnych decydujemy się na przerwanie prac budowlanych na okres zimy, to musimy zadbać o zabezpieczenie budynku przed deszczem, śniegiem i wiatrem. Otwory okienne i drzwiowe należy zakryć tarczami zbitymi z desek, pozostawiając wąskie szpary umożliwiające wentylację. Jeśli nie udało się ułożyć docelowego pokrycia dachowego, to więźbę nad poddaszem użytkowym można przykryć czasowym zabezpieczeniem w postaci papy na deskowaniu, ale najpierw na krokwiach należy ułożyć folię paroprzepuszczalną, następnie przybić kontrłaty mocowane wzdłuż krokwi, które zapewnią pustkę wentylacyjną, a dopiero na tym można układać deskowanie i papę.

Prowadzenie dalszych prac wewnątrz domu wymaga zamontowania prowizorycznego oświetlenia, a także dostępu do wody wewnątrz domu.

Wrzesień to dobry czas na murowanie i betonowanie; świetny - na wykonywanie zewnętrznych tynków cementowo-wapiennych, bo nie ma już upałów; wieczorami bywa wprawdzie zimno, ale temperatura raczej nie spada poniżej 5°C (zwykle też nie ma przymrozków).

Warto pospieszyć się z wykonaniem instalacji grzewczej, żeby zdążyć z ogrzewaniem domu przed nadejściem chłodów. Z tego samego powodu trzeba też się pospieszyć z montażem okien i drzwi zewnętrznych.

Wciąż jest to jeszcze dobry czas na wykonanie murowanych ścianek działowych, cementowo-wapiennych lub gipsowych tynków wewnętrznych i wylewek pod posadzki oraz na wszelkie prace wykończeniowe.

Zobacz co robić na budowie w styczniu, lutym, marcu, kwietniu, maju, czerwcu, lipcu, sierpniu, wrześniu, październiku, listopadzie, grudniu.

Czytaj także:

Ocieplenie ścian - przygotowanie podłoża, porada



Ocieplenie ścian - mocowanie izolacji, porada



Zimowa przerwa na budowie



Zrobienie wykopu i pozostawienie go na zimę nie przyspieszy prac budowlanych



Dach - żeby nie nakapało



Jaka instalacja, taki grzejnik



Jak zamawiać okna do domu



Ściany działowe - przestawianie, burzenie



Ściany działowe z płyt gipsowo-kartonowych



Zaprawy - wyrównywanie ścian i podłóg



Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>



Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Tynki wewnętrzne układane na mokro
Zabudowa poddasza: sprawdź ułożenie ocieplenia
Zyski z kondensacji w kotłach gazowych

Skomentuj:

Na budowie - co robić we wrześniu

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej