Wstępne krycie dachu - co jest lepsze: folia czy papa?
Pod pokryciem ocieplonego dachu powinna znaleźć się dodatkowa warstwa, która zabezpieczy wełnę mineralną przed wilgocią z opadów. Najlepiej nadają się do tego nowoczesne folie wysokoparoprzepuszczalne (membrany), jednak nie można ich stosować pod wszystkie pokrycia dachowe.
Od czego zależy rodzaj wstępnego krycia
Obecnie folie wstępnego krycia są materiałem dobrze znanym i dość powszechnie stosowanym. Nie znaczy to jednak, że folię bez deskowania znajdziemy na każdym dachu. Rodzaj wstępnego krycia powinien być bowiem także dostosowany do rodzaju pokrycia i kąta nachylenia połaci.
Rodzaj pokrycia
Membrany powszechnie stosuje się pod pokrycia układane na łatach (dachówki, blachodachówki, łupki). Pod pokryciami układanymi na sztywnym poszyciu wstępne krycie robi się z reguły z papy. Kładzie się ją na przykład pod dachówki bitumiczne, jeśli poszycie zrobione jest z desek - jeśli z płyt OSB, papa nie zawsze bywa konieczna. Często stosowana jest też pod blachę płaską - choć pod tę ostatnią powinno kłaść się specjalną membranę z warstwą rozdzielająco-drenującą (niestety, sporo droższą od zwykłych membran). Popularne staje się również - zwłaszcza w okolicach Warszawy - układanie jako wstępnego krycia membran na deskowaniu. Konstrukcję taką ma 30-40% nowo budowanych dachów.
Kąt nachylenia połaci dachu
Dachy o małym kącie nachylenia połaci (poniżej 20°, ale zależy to od rodzaju pokrycia) powinny mieć bardzo szczelną warstwę wstępnego krycia. Dlatego, niezależnie od rodzaju pokrycia, wstępne krycie robi się w nich z papy na deskowaniu.
Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład
>- Więcej o: