Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak segregować śmieci?

red.

Dowolność ustalania zasad segregacji dała samorządom ustawa śmieciowa. Dlatego w jednych gminach segregowanie polega na oddzieleniu śmieci mokrych i suchych, w innych osobno zbiera się materiały zdatne do ponownego przetworzenia, dochodzą do tego jeszcze resztki organiczne i popiół.

Puszki i metalowe opakowania - do odpadów suchych lub osobnego worka
Puszki i metalowe opakowania - do odpadów suchych lub osobnego worka
fot. IKEA

Różne są też wymagania dotyczące odbioru takich śmieci - niektóre samorządy wymagają od firm dostarczania pojemników lub worków i odbierania ich z posesji, inne organizują punkty odbioru, do którego można odpady odwieźć. Pełna dowolność panuje również w oznaczeniach kolorystycznych pojemników na poszczególne frakcje.

Oznacza to, że organizację kuchennego śmietnika powinniśmy zacząć od lektury gminnych zasad gospodarowania odpadami. W niektórych gminach tworzywa sztuczne, metal, papier, a czasem również szkło, zbierane są jako jedna frakcja, nazywana odpadami surowcowymi lub suchymi. Wtedy do segregacji wystarczą dwa pojemniki. Zbieranie osobno papieru, szkła, tworzyw sztucznych wraz z metalem, a także oddzielanie odpadów biodegradowalnych pozwala uzyskać najbardziej pełnowartościowe surowce do ponownego przetworzenia. Oznacza to jednak, że liczba pojemników, których będziemy potrzebowali, wzrośnie.

Rząd planuje znowelizować ustawę śmieciową, wprowadzając jednolite zasady segregowania i oznaczania poszczególnych frakcji odpadów komunalnych.

Młynek do odpadów organicznych

Nawet jeśli nie mamy kompostownika w ogrodzie, możemy się pozbyć większości resztek jedzenia. Młynki montowane w odpływie zlewozmywaka pozwalają na rozdrobnienie odpadów organicznych powstających w kuchni i usunięcie ich do ścieków. Dzięki temu nie potrzebujemy na nie osobnego kosza i zmniejszamy ilość wyrzucanych śmieci. Nie należy jednak wrzucać do nich twardych kości, folii, szmat ani sznurków. Urządzenia uruchamia się przyciskiem umieszczonym w zlewozmywaku lub w blacie, a niektóre modele - wyłącznikiem radiowym. Kosztują od ok. 470 zł.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail. Zobacz PRZYKŁAD

    Więcej o:

Skomentuj:

Jak segregować śmieci?