Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Ocieplenie ścian w systemie ETICS

Krzysztof Krzemień, Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń (SSO)

Dobrze zaizolowany budynek jest zdecydowanie bardziej komfortowy w użytkowaniu niż ten słabo ocieplony lub zupełnie bez ocieplenia. Z tym zdaniem trudno się dzisiaj nie zgodzić, wszak nowo budowane domy są energooszczędne, co stało się już pewnym standardem, a istniejące budynki zostaną zapewne w najbliższych latach zmodernizowane.

22396742 https bi
Fot. Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń

Ochrona cieplna zewnętrznych elementów bryły domu, która narażona jest na oddziaływanie warunków atmosferycznych (wychłodzenie lub przegrzanie), musi być na wysokim poziomie, ponieważ pełni w procesie użytkowania budynku bardzo istotną funkcję. To od odpowiednio dobranej izolacji, będącej ważnym elementem systemu ociepleń, w dużej mierze zależy poziom komfortu wewnątrz budynku, jego wpływ na zdrowie i samopoczucie użytkowników oraz koszty związane z ogrzewaniem lub chłodzeniem wnętrz.
Niski poziom ochrony cieplnej generuje wysokie koszty użytkowania budynku, stanowiące duże obciążenie domowego budżetu. Z szacunkowych danych zebranych z tysięcy wykonanych prac termomodernizacyjnych wynika, że zapotrzebowanie budynku na energię można znacznie ograniczyć, co wprost przekłada się na wydatki, jakie trzeba ponieść, by zapewnić odpowiedni komfort.

W nowym i starym domu

W przypadku domów nowo budowanych lub poddawanych termomodernizacji poziom ochrony cieplnej budynku i związane z tym zapotrzebowanie na energię jest podstawą do zaprojektowania urządzeń grzewczych lub chłodzących. Logiczne jest, że budynki słabo izolowane będą potrzebowały urządzeń energetycznych o dużej mocy, co przekłada się na wyższy koszt ich zakupu i eksploatacji. Dlatego warto ocenić obecny stan użytkowanego budynku, wziąć pod uwagę odczucia użytkowników oraz koszty ogrzewania i podjąć właściwą decyzję o dociepleniu.
Inaczej sprawy się mają przy planowaniu budowy nowego domu, który może zostać „uszyty” na miarę potrzeb inwestora. Nie ma jednego schematu, który pozwoliłby uzyskać taki sam efekt we wszystkich przypadkach, dlatego oceny techniczne budynku lub projektu należy przeanalizować indywidualnie, najlepiej z audytorem, czyli osobą zajmującą się zawodowo obliczaniem charakterystyki energetycznej budynków.
Decyzje o ociepleniu zazwyczaj podyktowane są doświadczeniem w użytkowaniu budynku. Dynamicznie rosnąca świadomość społeczeństwa w zakresie zużywania oraz zmniejszania energii na cele grzewcze jest pocieszająca. Dzięki temu zmniejszy się też zdecydowanie emisyjność zanieczyszczeń do atmosfery, pozostawiając czystsze powietrze w naszym otoczeniu.

Powody ocieplania

Za podjęciem prac ociepleniowych przemawiają następujące czynniki:
- ekonomiczny. System ociepleń, który chroni ściany i inne elementy budynku z zewnątrz, zapobiega nadmiernym stratom ciepła i pozwala utrzymać wewnątrz domu odpowiednią dla ludzi temperaturę niskim nakładem kosztownej energii (gaz, olej, prąd węgiel itp.). Koszty ocieplenia budynku zwracają się najszybciej przy zastosowaniu kompletnego systemu ETICS, na bazie płyt styropianowych;
- zdrowotny. Ma jeszcze większe znaczenie niż czynnik ekonomiczny, ponieważ ocieplenie budynku bardzo wpływa na zdrowie jego użytkowników. W obiektach o słabej izolacji cieplnej lub przy jej braku, by zapewnić zimą odpowiednią temperaturę wewnątrz pomieszczeń, montuje się grzejniki o dużej mocy, które pracują ciągle na wysokich parametrach. W wyniku tak intensywnej pracy systemu ogrzewania powietrze, stykając się z gorącym grzejnikiem, zaczyna intensywnie cyrkulować w pomieszczeniach (jest to zjawisko konwekcji – unoszenie się cieplejszych mas powietrza), transportując ze sobą kurz, który, jak wiadomo, zawiera alergeny, roztocza itp. Dodatkowo powietrze przez nieustanną styczność z gorącymi grzejnikami traci odpowiednią wilgotność, staje się suche, co – wraz z unoszącym się kurzem – może powodować choroby dróg oddechowych;
- estetyczny. To czynnik, który ma duży wpływ na podjęcie decyzji o wykonaniu prac ociepleniowych. Wielość i różnorodność rozwiązań systemowych dostępnych na rynku pozwala dziś nadać elewacji dowolny, indywidualny charakter i w ten sposób wyróżnić budynek. Inwestor ma do wyboru bogactwo kolorystyki oraz rodzajów zewnętrznych wypraw tynkarskich – nie tylko tradycyjnych, ale i nowoczesnych, na przykład tynków imitujących cegłę, drewno, kamień czy stal.

Sprawdzona technologia ocieplania ścian

Systemy ociepleniowe zewnętrznych ścian budynków przy użyciu materiałów termoizolacyjnych są najczęściej wybieranym przez inwestorów rozwiązaniem. Bezspornym argumentem za stosowaniem metody ETICS jest fakt, że technologia ta została zweryfikowana w praktyce, w blisko 40-letnim okresie użytkowania. Duża liczba budynków z zastosowanym ociepleniem ścian w pełnym systemie udowadnia, że metoda jest bezpieczna dla mieszkańców, trwała i skuteczna. Oczywiście, nie oznacza to, że jest niezniszczalna i bezobsługowa, ale wykonując okresowe przeglądy i prace renowacyjne można utrzymać fasadę w bardzo dobrym stanie przez wiele lat. Ponadto w sytuacji mocnego zabrudzenia bez większego trudu można wykonać prace renowacyjne, zyskując nowy, estetyczny wygląd ścian.

Ocieplanie w systemie

Producenci oferujący kompletny system ociepleń na bieżąco badają poszczególne surowce, z których wytwarzają swoje wyroby. Każda zmiana jest weryfikowana w laboratoriach, a jej wpływ na ostateczne właściwości produktów końcowych regularnie kontrolowany. Dodatkowo szanujący się producent zapewnia fachową pomoc doradców technicznych, a zamontowane ocieplenie może być objęte wieloletnią gwarancją wykonawcy. Takiej ochrony nie uzyska się, kupując poszczególne elementy systemu ociepleń od różnych firm. Przypadkowy dobór składników systemu ociepleń i niewłaściwa aplikacja mogą niekorzystnie wpływać na trwałość oraz nie spełniać wymagań dotyczących ochrony cieplnej i bezpieczeństwa pożarowego.
Ocieplenie budynku to inwestycja na lata – niska cena, która może przemawiać za wyborem poszczególnych niesystemowych elementów, z pewnością nie zrekompensuje zalet wyboru systemu ociepleń pochodzącego od jednego, doświadczonego producenta. Ocieplając dom jednorodzinny metodą „niesystemową”, czyli kompletując najtańsze materiały, można zaoszczędzić na etapie inwestycji kilkaset złotych. Oszczędności te zostaną jednak szybko pochłonięte przez naprawy, które trzeba będzie niedługo potem wykonać lub przez dużo wyższe rachunki za ogrzewanie. Warto zatem dokładnie policzyć, czy groszowe oszczędności na etapie inwestycji nie przełożą się bardzo szybko na dodatkowe wysokie wydatki już na etapie eksploatacji.
Zastosowanie niesystemowych rozwiązań utrudnia zgłaszanie zastrzeżeń, czyli reklamację. Żaden producent jej nie rozpatrzy, gdy na elewacji doszło do „pomieszania” materiałów niebędących rozwiązaniem systemowym. Kto bowiem miałby odnieść się do zgłoszenia, jeśli klej do zatapiania siatki pochodzi od jednego producenta, warstwa gruntująca (sczepna) od innego, a tynk zewnętrzny jeszcze od kolejnego?
Stosując do ociepleń ścian kompletne rozwiązania w postaci systemu ETICS, zapewnia się uzyskanie odpowiedniej ochrony cieplnej budynku, w tym zachowanie trwałości i estetyki docieplenia tylko wówczas, gdy wszystkie składowe są zgodne z aprobatą lub oceną techniczną producenta. To dopiero pierwszy etap, który musi być połączony z dokładnym, starannym wykonawstwem, według wytycznych i zaleceń producenta systemu. Dobrze wykonane ocieplenie materiałami pochodzącymi z kompletnego systemu będzie trwałe i zapewni odpowiednią ochronę cieplną budynku.

Wszystkie materiały od jednego producenta

System ETICS zachowuje swoje właściwości podczas eksploatacji budynku. Warunkiem uzyskania trwałości liczonej na dziesięciolecia jest jednak bezbłędne wykonawstwo i wzajemna zgodność poszczególnych elementów składowych zarówno pod względem mechanicznym, jak i chemicznym. Potwierdzeniem kompatybilności składników, takich jak płyty termoizolacyjne, tynki, farby, kleje i innych materiałów tworzących system ociepleń, jest aprobata lub ocena techniczna, uzyskana po przebadaniu wyrobu w niezależnym, wyspecjalizowanym laboratorium.

Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń w ramach prac statutowych opracowało i opublikowało warunki wykonawstwa i instrukcje eksploatacji dla systemów izolacji ścian zewnętrznych wykonanych w systemie ETICS (więcej na www.systemyocieplen.pl). To nie tylko zalecenia służące projektantom, wykonawcom i kierownikom budów, ale również dobre narzędzie dla inwestora, podpowiadające, czego wymagać od wykonawcy i jak dbać o ocieploną elewację podczas użytkowania.

    Więcej o:

Skomentuj:

Ocieplenie ścian w systemie ETICS