Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Odkurzacz centralny - ile kosztuje jego instalacja?

opracowanie: Beata Zielińska

Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na montaż centralnego odkurzacza w nowym czy remontowanym domu, do wyboru mamy standardowy system lub wariant z wężem ukrytym w ścianie.

22541635 https bi
Fot.: Santech

Instalacja odkurzacza centralnego składa się z:

- jednostki centralnej nazywanej odkurzaczem,

- gniazd ssących,

- rur i kształtek,

- przewodów elektrycznych (zapewniają sterowanie systemem),

- wyrzutni usuwającej zużyte powietrze.

Aby całość działała poprawnie, instalację należy wcześniej dobrze zaplanować. Wykonanie projektu najlepiej zlecić firmie, w której zamierzamy kupić odkurzacz. Dzięki temu układ rur będzie optymalnie dobrany, gniazda właściwie rozmieszczone (dostosowane do układu pomieszczeń i ich aranżacji), a długość węża wystarczająca.
Odkurzacz centralny ma wiele zalet. Sprzątanie przebiega wygodniej i łatwiej, bo używamy tylko lekkiego węża. Podczas pracy nie wzniecamy kurzu, bo zassane powietrze usuwane jest na zewnątrz przez wyrzutnię, a nie z powrotem do pomieszczenia (jak w tradycyjnym odkurzaczu).

System standardowy

W systemie standardowym odkurzacza centralnego rury i przewody elektryczne układa się po zakończeniu stanu surowego domu. Pionowe odcinki rur ukrywa się w bruzdach ściennych, a odcinki poziome układa się w podłodze, pod wylewką. To pierwszy etap montażu, który trwa zwykle 1-2 dni. Kończy się on założeniem zaślepek, które zapobiegają zabrudzeniu się rur w czasie prowadzenia dalszych prac budowlanych. Do drugiego etapu przystępuje się po zakończeniu prac wykończeniowych. Montuje się wtedy jednostkę centralną oraz gniazda ssące w ścianach.

System chowany w ścianie
W rozwiązaniu tym, gdy chcemy rozpocząć sprzątanie, wyciągamy z gniazda fragment węża o potrzebnej długości. Następnie przy użyciu specjalnej dźwigni blokujemy jego położenie tak, aby w czasie pracy nie cofał się. Po dołączeniu rękojeści wraz z rurą ssącą i szczotką możemy zacząć odkurzanie.
Po skończonej pracy wąż chowa się do instalacji, do specjalnej nitki rurociągu (przeznaczonej tylko do tego). Długość węża może dochodzić do 18 m (do domów jednorodzinnych zwykle kupowane są krótsze 9 lub 12 m). Dzięki temu z jednego miejsca możemy odkurzyć, zgodnie z informacją podawaną przez producentów, do 334 m² powierzchni bez konieczności przenoszenia i przechowywania zwoju z wężem w innym miejscu.

    Więcej o:

Skomentuj:

Odkurzacz centralny - ile kosztuje jego instalacja?