Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Dlaczego warto wybrać przydomową oczyszczalnię?

Redakcja Pressland

Przydomowe oczyszczalnie ścieków są coraz częściej wybieranym sposobem ułatwiającym odprowadzanie ścieków komunalnych z domów jednorodzinnych. Najczęstszym powodem wybierania ich przez użytkowników jest aspekt ekologicznych oraz ekonomiczny. Mają jednak wiele dodatkowych zalet, które warto poznać by w momencie budowy domu móc podjąć słuszną decyzję, dopasowaną do warunków technicznych działki jak i oczekiwań właściciela.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków
Przydomowa oczyszczalnia ścieków
Fot.: Shutterstock

Czym jest przydomowa oczyszczalnia ścieków?

Przydomowa oczyszczalnia ścieków to świetna alternatywa dla szamb, która pozwala na uzyskanie wysokiego poziomu oczyszczania ścieków, do momentu możliwości odprowadzenia ich do naturalnych odbiorników. Na rynku dostępnych jest wiele modeli oczyszczalni:

  • z drenażem rozsączającym – podczyszczone ścieki z osadnika przedostają się do rur umieszczonych pod ziemią a małymi otworami przedostają się do gruntu,
  • z filtrem piaskowym z przepływem poziomym bądź pionowym – w takim rozwiązaniu ścieki odprowadzane są do wody płynącej bądź studni chłonnej,
  • z filtrem gruntowo – roślinnym, z powierzchniowym, podpowierzchniowym bądź poziomym przepływem ścieków. W tym wariancie oczyszczone ścieki również trafiają do studni chłonnej bądź wody płynącej.

Koszty eksploatacji

Jedną z najważniejszych zalet, wskazywaną przez użytkowników, są niskie koszty eksploatacji. Warto dodać, że przydomowe oczyszczalnie można użytkować przez wiele lat. Część właścicieli nieruchomości chcąc zmniejszyć koszty do minimum stawia na szambo. Pamiętajmy jednak, że jego wykopanie i użytkowanie nie należy do najtańszych usług, chociażby z uwagi na częstą konieczność zamawiania wozu asenizacyjnego.

Oczyszczanie

Wiele osób obawia się, że proces oczyszczania przydomowej oczyszczalni ścieków wymaga zatrudnienia specjalistycznej firmy. Okazuje się jednak, że jest to proces naprawdę prosty, szybki i tani. Otóż, okazuje się, że nowoczesne oczyszczalnie są w pełni samoobsługowe. Rola właściciela ogranicza się jedynie do wlania enzymów oraz bakterii do środka. W tym miejscu warto również wspomnieć, że wszelkie komory przydomowej oczyszczalni ścieków są niezwykle szczelne, a więc obawa o ewentualne przecieki jest niezasadna.

Ochrona środowiska

Bardzo ważnym powodem, dla którego coraz większe grono osób wybiera przydomowe oczyszczalnie ścieków jest ochrona środowiska naturalnego. Przydomowe oczyszczalnie są proekologiczne a więc nie przyczyniają się do niszczenia środowiska naturalnego. Wszystko za sprawą wspomnianych wcześniej szczelności komór oraz licznych atestów zdobytych przez konkretne modele. Nie muszą się Państwo obawiać, że szkodliwe substancje dostaną się do gleby bądź zanieczyszczą wody gruntowe.
To jednak nie wszystko

Przydomowe oczyszczalnie ścieków wyposażone są w liczne strefy z napowietrzaniem oraz system recyrkulacji osadu czynnego dzięki czemu możliwe jest uzyskanie wysokiego poziomu oczyszczania ścieków. Dzięki natychmiastowemu napowietrzeniu ścieków trafiających do oczyszczalni, ze zbiornika nie wydostają się nieprzyjemne zapachy. Oczyszczone ścieki są nie tylko bezwonne ale przede wszystkim bezbarwne. Warto również dodać, że większość nowoczesnych oczyszczalni idealnie sprawdzi się w każdych warunkach gruntowych. Wodę pościelową można odprowadzać do rowów czy cieków wodnych bądź w przypadku wybrania oczyszczalni rozsączających może zostać rozprowadzona po gruncie.

Na koniec warto dodać, że decydując się na montaż przydomowej oczyszczalni ścieków warto zorientować się, czy w gminie, na terenie której będzie montowana, nie jest możliwe uzyskanie dofinansowania na jej montaż. Coraz częściej taka pomoc jest oferowana, nie tylko w zakresie otrzymania środków finansowych ale też w zakresie przygotowania odpowiednich dokumentów umożliwiających otrzymanie dotacji.

    Więcej o:

Skomentuj:

Dlaczego warto wybrać przydomową oczyszczalnię?