Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Ogrodzenia z gabionów

Małgorzata Krośnicka

Gabiony pierwotnie służyły do umacniania skarp i falochronów - metalowe siatki wypełnione kamieniami skutecznie opierają się naporowi ziemi i wody. Ale architekci dostrzegli też ich urodę, a za nimi coraz większe grono inwestorów budujących ogrodzenia.

Murek gabionowy Zenturo, cena ok. 2000 zł za komplet paneli, słupków i złączek na murek o wym. 4 × 2 m, bez materiału wypełniającego, BETAFENCE
Murek gabionowy Zenturo, cena ok. 2000 zł za komplet paneli, słupków i złączek na murek o wym. 4 × 2 m, bez materiału wypełniającego, BETAFENCE
Fot. producent

Zaletą masywnych murów gabionowych jest ich dźwiękochłonność, wadą natomiast ich nieprzejrzystość, jeśli do wypełnienia użyjemy kruszywa.

Gabionowe murki to ażurowe „skrzynki” wykonane z metalowego drutu, które wypełnia się dekoracyjnym materiałem, który jednocześnie usztywnia konstrukcję.

Z czego wykonane są gabiony?

Siatki na gabiony wykonuje się ze stalowego, zgrzewanego drutu. Mogą one mieć oczka o różnej wielkości, dostosowuje się je do rodzaju planowanego wypełnienia, ale można też używać specjalnych taśm, które zapobiegną wysypywaniu się zawartości.

Murki gabionowe efektownie wyglądają połączone z przęsłami z siatki ze stalowego drutu lub bardziej masywnymi elementami metalowymi. Można je też podświetlić.

Czym wypełniać gabiony?

Gabiony można wypełniać m.in. otoczakami, odłamkami lawy, szarym wapieniem, szkłem z recyklingu, cegłami, dachówkami, korą drzewa, pniakami, liśćmi,
gałęziami, bambusem czy skorupami orzecha kokosowego.

ZOBACZ ZDJĘCIA>>

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail.

    Więcej o:

Skomentuj:

Ogrodzenia z gabionów