Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Ile kosztuje malowanie elewacji?

Robert Gutowski

Malowanie elewacji  to czynność, którą rzadko wykonujemy samodzielnie. Zazwyczaj zlecamy ją wyspecjalizowanym firmom, które nie tylko mają doświadczenie w pracy na wysokości, ale przede wszystkim dysponują odpowiednim sprzętem i wiedzą.  Sprawdźmy zatem ile kosztuje malowanie elewacji i jak się do niego przygotować.

Malowanie elewacji
Malowanie elewacji
Fot. Shutterstock/Dmitry Kalinovsky

Koszt malowania elewacji

Koszt malowania elewacji zależy od kilku czynników. Przede wszystkim liczy się oczywiście wielkość powierzchni do malowania i wysokość na jakiej będą prowadzone prace . Istotny jest również rodzaj powierzchni, na którą będziemy nakładać farbę i sprzęt jaki do tego wykorzystamy; wałek czy pistolet. Duże znaczenie będą miały wszelkiego rodzaju ubytki w ścianach, stan zabrudzenia, ewentualne zagrzybienie.  Na podstawie tych wytycznych firma będzie obliczała całkowity koszt prac.

Malowanie elewacji ile za metr

Wyceniając prace związane z malowaniem elewacji, firmy najczęściej podają cenę za m². Ta oczywiście będzie różniła się w zależności od regionu kraju. Zlecając prace musimy się liczyć z kosztami od około 25 do 35 zł za m². W dużych miastach zapłacimy więcej niż w mniejszych miejscowościach. Najdrożej malowanie elewacji wyniesie mieszkańców Warszawy i okolic, a z najniższej ceny skorzystają mieszkańcy Lubelszczyzny. Podejmując temat malowania elewacji warto jednak  zrobić wcześniej dokładny rekonesans ponieważ są w Polsce miejsca, w których rozrzut cen jest bardzo duży i może się okazać za tę samą pracę u jednego wykonawcy zapłacimy znacznie więcej niż u innego z tego samego regionu. Tak jest np. na dolnym śląsku .

Malowanie elewacji cena 2022

Podsumowując, obecnie, za malowanie elewacji zapłacimy od ok. 30 zł za m² wałkiem lub pędzlem i od ok. 8 zł za m² natryskowo. Do tego doliczyć trzeba koszt zakupu farby.

Malowanie elewacji z rusztowaniem - cena

Za malowanie elewacji powyżej pierwszego piętra, do którego trzeba już rozłożyć rusztowanie, zapłacimy średnio o 5 do 10 zł więcej za m², oczywiście w zależności od regionu Polski.

Malowanie elewacji cena forum

Niewątpliwie przed podjęciem prac związanych z malowaniem elewacji warto zajrzeć na fachowe forum, gdzie nie tylko porównamy sobie ceny prac w naszym regionie, ale także poczytamy opinie o konkretnych firmach, dowiemy się, której warto powierzyć prace, a której lepiej unikać.

Malowanie elewacji baranek

Malowaniu elewacji typu baranek warto przyjrzeć się dokładniej ponieważ to właśnie baranek pokrywa większość domów w Polsce. Elewacja tego typu jest dużo trudniejsza do malowania niż zwykły tynk ze względu na swoją strukturę. Baranek to elewacja ziarnista, a im większy stopień ziarnistości, tym trudniejsze jest jej czyszczenie i malowanie. Wybór preparatów do malowania baranka powinien, poza oczywiście naszymi upodobaniami, bazować na funkcjonalności. Baranek bardziej przyjmuje zabrudzenia niż zwykły tynk, dlatego też kolor powinien być dość jasny, naturalny i matowy. Farby nakładamy pędzlem lub wałkiem o długim włosiu. Najlepsze efekty osiągniemy malując baranka natryskowo pistoletem.

Malowanie elewacji pistoletem

Malowanie elewacji pistoletem to często stosowana metoda, która posiada wiele zalet, nie tylko w przypadku malowania baranka. Ten sposób kładzenia farby minimalizuje jej zużycie, pozwala na równomierne nakładanie warstw i nie zostawia odcięć, jak po malowaniu pędzlem, czy wałkiem. Malowanie elewacji pistoletem możemy zlecić fachowcom, a także wykonać samodzielnie. Agregaty malarskie są dostępne w większości marketów budowlanych. Przy wyborze tej metody malowania bezwzględnie musimy pamiętać o odpowiednim doborze farby. Te stosowane w pistoletach powinny mieć odpowiednią lepkość i gęstość.

Malowanie elewacji domu

Malowanie elewacji domu to zabieg, który z pewnością poprawi wizerunek budynku. Pamiętajmy jednak, że położenie nowego koloru lub nawet odświeżenie starego, musi być poprzedzone czynnościami, które przede wszystkim będą chroniły naszą elewację przed niekorzystnym działaniem warunków atmosferycznych, wilgocią, grzybami , zabrudzeniami itp. Dlatego przed malowaniem elewacji konieczne jest usunięcie zabrudzeń, a najlepiej umycie całości, zaklejenie ubytków i zagruntowanie. Dzięki zastosowaniu tych wszystkim zabiegów, nasza elewacja będzie cieszyła oko dłużej i efektowniej.

Malowanie elewacji na klej

Pytanie, które co jakiś czas pojawia się na fachowych forach: czy można malować klej na elewacji bez zwyczajowego kładzenia wykończenia? Fachowcy nie polecają takich metod, jednak są sytuacje, w których nasze prace musimy rozłożyć w czasie i chcemy zabezpieczyć je na etapie, w którym się znaleźliśmy. Wielu inwestorów stosuje metodę, w której na klej nakłada się grunt sczepny (taki jak pod tynk), który z powodzeniem można zabarwić kolorem. Dzięki temu elewacja naszego budynku będzie wyglądała znacznie estetyczniej, a tynkowanie będzie można odłożyć w czasie.

    Więcej o:

Skomentuj:

Ile kosztuje malowanie elewacji?