Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak oszczędzać wodę? Przydatne wskazówki od architektów i projektantów wnętrz

materiał reklamowy

Woda jest niezbędna do utrzymania życia. Wykorzystujemy ją do większości codziennych czynności. Światowy Dzień Wody odbywa się co roku, 22 marca, w celu uświadomienia, jak wielką rolę ona odgrywa i jak wielkie zagrożenie niesie ze sobą spadek jej zasobów. Architekci i projektanci wnętrz – Ambasadorzy marki Geberit – radzą, jak dbać o ten cenny surowiec.

Jak oszczędzać wodę?
Jak oszczędzać wodę?
Geberit

Wspólne dobro

Wydaje nam się, że wody mamy pod dostatkiem. Jest wszędzie pod ręką. Leci z baterii w łazience, kuchni, w galerii handlowej, na stacji benzynowej. W rzeczywistości jest zupełnie inaczej. Deficyty wody są ogromne. Nie mamy świadomości problemu, a jeśli mamy taką wiedzę, to i tak odnosimy mylne wrażenie, że brak wody nigdy nas nie dotknie. Zagrożenie jest tu i dotyczy nas już teraz. Co możemy zrobić, by zminimalizować lub spowolnić problem deficytu wody? Po pierwsze – zdać sobie sprawę z jego istnienia. Następnie – działać! 

podkreśla proj. wnętrz Agnieszka Bronka-Pawlicka, właścicielka INNI DESIGN.

Odpowiedzialność ekologiczna zaczyna się we własnych czterech kątach. Dlatego już na etapie projektowania domu czy mieszkania warto wybrać instalacje i wyposażenie, które pomogą oszczędzać wodę i dbać o otaczający nas świat. Takich rozwiązań na rynku odnajdziemy naprawdę wiele. Najlepszym przykładem jest oferta marki Geberit – swoistego ambasadora wody w branży sanitarno-łazienkowej. Marka, stawiając na nowoczesność, nie tylko dba o ponadczasowy design swoich produktów, łączących maksymalną użyteczność z ciekawymi rozwiązaniami, ale również bierze pod uwagę ochronę środowiska.

Wanna czy prysznic?

Bardziej przyjazny dla środowiska jest prysznic.

Podczas 60-sekundowej kąpieli pod prysznicem jesteśmy w stanie zużyć ok. 15 litrów wody, natomiast do napełnienia wanny potrzebujemy ok. 150 litrów wody.

mówi arch. wnętrz Marzena Miszczyk, właścicielka Miszczyk Interior Design.
Jak oszczędzać wodę?
Jak oszczędzać wodę?
Geberit

Istotną kwestią przy projektowaniu strefy prysznica jest brodzik.

Projektując proekologiczne łazienki zawsze sugeruję wyeliminowanie wanny na rzecz dużej i wygodnej strefy prysznicowej. Idealnie sprawdza się brodzik Geberit Sestra, który staram się zawsze wpuścić w posadzkę, aby stworzyć wejście bez barier.

podkreśla proj. wnętrz Agnieszka Bronka-Pawlicka, właścicielka INNI DESIGN.

Wybierz dobrze

Misa WC i stelaż to także urządzenia, które mogą pomóc nam zadbać o środowisko naturalne we własnej łazience. Wszystkie nowe miski ustępowe oraz wybrane stelaże podtynkowe Geberit i Koło dysponują rozwiązaniem 2/4, pozwalającym wykorzystać zmniejszoną lub zwiększoną ilość wody, w zależności od zapotrzebowania. W ten sposób łatwo ogranicza się zużycie tego cennego surowca, a jednocześnie oszczędza pieniądze.

Stelaże marki Geberit mają możliwość ustawienia spłukiwania 2/4 l., które jest w zupełności wystarczające, a przekłada się na mniejsze zużycie wody.

mówi arch. wnętrz Anna Wilniewczyc.
Jak oszczędzać wodę?
Jak oszczędzać wodę?
Geberit

Spłuczka to jedno z częściej używanych urządzeń w domu. W wolny dzień każdy domownik uruchamia ją co najmniej 5-6 razy dziennie.

W naszych projektach rekomendujemy toalety z podwójną spłuczką, które rocznie zapewniają oszczędność wody nawet 40 000 litrów.

mówi arch. wnętrz Marzena Miszczyk, właścicielka Miszczyk Interior Design.

W ofercie marki Geberit można znaleźć dwudzielne przyciski spłukujące w zróżnicowanych stylach, kształtach i kolorach. Przykładem może być Geberit Sigma50. Przycisk wyposażony jest w różne funkcjonalności np. integrację z urządzeniem DuoFresh do usuwania zapachów.

Nie lej wody!

Edukację w zakresie oszczędzania wody, w tym utrwalanie dobrych nawyków, warto zacząć już od najmłodszych lat.

Konieczność poświęcania większej uwagi myciu rąk zauważyłam, kiedy córki zaczęły robić to samodzielnie... i tym samym wylewać zbyt dużo wody dla zabawy. Edukuję je, aby najpierw namoczyć dłonie i zamknąć kurek, a następnie namydlić i odkręcić, by je opłukać. Oszczędność wody przy tej rutynowej czynności jest zauważalna.

mówi arch. Monika Staniec, właścicielka autorskiej pracowni Monika Staniec Architekt Wnętrz.
Jak oszczędzać wodę?
Jak oszczędzać wodę?
Geberit

W łazience dobrze sprawdzą się baterie bezdotykowe m.in. Geberit Piave i Geberit Brenta. Strumień płynie tylko przez kilkanaście sekund podczas mycia rąk i natychmiast po zakończeniu procesu jest zatrzymywany.

Baterie można zastosować np. na podczerwień lub takie z systemem Eco Smart, które obniżają zużycie wody aż o 60 proc.

wskazuje arch. wnętrz Anna Wilniewczyc.

Instalacja do odzysku wody

Na etapie projektowania domu warto uwzględnić instalacje, które umożliwią ponowne wykorzystanie wody zużytej w gospodarstwie domowym.

Świetną opcją jest zbiornik na wodę szarą, a na zewnątrz domu – na deszczówkę. Tymi metodami nie tylko oszczędzamy wodę – dbamy również o edukację najmłodszych.

mówi arch. Monika Staniec, właścicielka autorskiej pracowni Monika Staniec Architekt Wnętrz.
Jak oszczędzać wodę?
Jak oszczędzać wodę?
Geberit

Aby móc poddać szarą wodę recyklingowi, musimy najpierw mieć możliwość wydzielenia jej ze strumienia ścieków i odseparowania od zanieczyszczeń biologicznych pochodzących z domowych toalet. W tym celu już na etapie projektowania domu warto poprowadzić oddzielną instalację kanalizacyjną przeznaczoną do odprowadzania szarej wody do odpowiednich zbiorników magazynujących.

To, co gigantycznie wpływa na oszczędzanie wody, a nie wymaga od nas dużych inwestycji, to zbieranie deszczówki. W upalne dni uratuje ona rośliny w ogrodzie czy na balkonie. Wystarczy jedynie przewidzieć zbiorniki wyłapujące wodę – proste zewnętrzne beczki lub specjalistycznie montowane wyłapywacze (inaczej zbieracze) wody deszczowej. Są to elementy bezpośrednio instalowane na rurach spustowych. Otwory, które znajdują się w wyłapywaczach, pozwalają na gromadzenie deszczówki w specjalnych pojemnikach.

podkreśla proj. wnętrz Agnieszka Bronka-Pawlicka, właścicielka INNI DESIGN.
Jak oszczędzać wodę?
Jak oszczędzać wodę?
Geberit

Każdy z nas ma możliwość, by swoimi codziennymi działaniami przyczynić się do dbania o cenny zasób, jakim jest woda. Wszystkie nasze zachowania mogą determinować również decyzje i postępowanie innych, dlatego warto pokazywać i mówić o dobrych nawykach.

Sama również bardzo dbam o wodę, zawsze zamykam strumień, gdy myję zęby, łapię każdą kroplę, która mogłaby spłynąć, a mogę nią podlać kwiaty czy umyć podłogę. Biorę prysznic, nie kąpiel w wannie, a namydlając ciało, wyłączam strumień. Zbieram również deszczówkę wykorzystywaną później w ogrodzie. Takie czynności stają się później nawykiem, dzięki któremu mam wpływ na zasoby Ziemi.

podsumowuje arch. wnętrz Anna Wilniewczyc.
    Więcej o:

Skomentuj:

Jak oszczędzać wodę? Przydatne wskazówki od architektów i projektantów wnętrz