Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jaki kolor okien będzie modny w 2022 r.?

MP

Nowoczesne budownictwo wymaga od okien więcej niż przed laty. To już nie tylko zwyczajne szklane przegrody, przez które wyglądaliśmy na świat. Stolarka okienna we współczesnym wydaniu dba o bezpieczeństwo i komfort użytkowników: termiczny, akustyczny, świetlny. A wygląd okien często wychodzi poza ramy wizerunkowych schematów, bo estetyka korespondująca z modą jest dziś jednym z kryteriów wyboru.

Jaki kolor okien w 2022
Jaki kolor okien w 2022
Fot. OknoPlus

Okna nie są już postrzegane wyłącznie jako element budowlany. Dziś patrzy się na nie także przez pryzmat designu i traktuje jako narzędzie aranżacji. To zgodne z naszą filozofią Inside Matters, która zmienia, a właściwie rozszerza spojrzenie na rolę okien: staramy się, by dzięki nim dom stawał się wymarzonym miejscem do życia, bezpiecznym, ale też pięknym tłem do projekcji wspomnień. Świat okien reaguje na trendy – klienci wybierają np. profile w modnych kolorach, bo to ważny element dekoracyjny.

– opowiada Dawid Mickiewicz, ekspert marki OknoPlus

Jaki kolor okien w 2022 r?

Z nadejściem nowej pory roku moda pokazuje odmienione – subtelnie lub nieco mocniej – oblicze. A jej zmienny charakter odbija się w każdej sferze życia, gdzie wydźwięk wizualny ma znaczenie. Świat wnętrzarski bywa wyjątkowo czuły na modowe metamorfozy. Aktualne trendy, np. kolorystyczne, odbijają się nie tylko w lustrach, ale też w... oknach. Co jest na topie w okiennej modzie? Wie to OknoPlus.

Okna antracytowe i czarne

Antracyt zawojował świat wnętrzarskiej mody już kilka sezonów temu, ale wciąż utrzymuje mocną pozycję w rankingach popularności. To kolor z palety barw natury, nawiązujący do odcienia skały o takiej nazwie (odmiana węgla kopalnego), balansujący pomiędzy czernią a szarością.
Okna o profilach w kolorze antracytu, efektowny i mocny element wystroju, skupiają uwagę i dodają elegancji: bryle budynku i pomieszczeniom. Miłośnicy minimalizmu stylizacyjnego obierają ten kolor za motyw przewodni wnętrzarskich realizacji.
Wyraziste kolory, a do takich należy antracyt, to aktualny trend na rynku okien. Z czego to wynika? Ten odcień pasuje do nowoczesnych projektów i daje duże pole do aranżacyjnych manewrów. Przestrzenie industrialne, ale także klasyka w nowoczesnym ujęciu – okna w antracytowym wydaniu coraz częściej dopełniają styl takich budynków.

Jeśli jednak szukamy rozwiązania, które będzie mocniej kontrastowało z jasną elewacją lub doda głębi chłodnym, nieco surowym wnętrzom w klimacie loftowym, warto zwrócić wzrok w kierunku nieprzemijającego hitu – czerni. Wszak, jak mawiała Coco Chanel: „Moda przemija, styl pozostaje”.

Jaki kolor okien w 2022 - brązowy
Jaki kolor okien w 2022 - brązowy
Fot. OknoPlus

Brązowy

Brąz to klasyk, który trzyma się w czołówce modnych kolorów od lat. W kolekcjach jesienno-zimowych, pojawił się na wybiegach w wersji ciemnego brązu.

Projektanci wnętrz również go doceniają, więc znajdziemy tę barwę w każdym elemencie wystroju: od mebli, przez dodatki, po ściany i podłogę. Świetny w roli mocnego akcentu, sprawdzający się jako intrygujący detal albo ciekawe tło – to kolor wielozadaniowy...

Odcienie brązu są uniwersalne i dobrze komponują się z klimatem pomieszczeń w różnych stylach: od rustykalnych po industrialne. Można zaryzykować stwierdzenie, że nie wychodzą z mody -Profile utrzymane w brązie ocieplają wizualnie wnętrza i fasady, ale też mogą być brane pod uwagę, jeśli zależy nam na kontrastowych zestawieniach: np. ciemnego brązu okien z jasną elewacją budynku. W takiej roli sprawdzi się np. odcień Terra Brown, oferowany w systemie okien aluminiowych Reveal. Aranżacyjne eksperymenty ułatwia też paleta odcieni RAL: kreując własny projekt, możemy wybierać pośród wielu odcieni brązu..
Brąz łatwo korony nie odda, ma jednak konkurenta kolorystycznego, z równie ugruntowaną pozycją w modowych trendach...

Okna w dwóch kolorach

Świat mody lubi zestawienia kolorystyczne. Kontrasty, odcienie wzajemnie się dopełniające albo przenikające – to zabiegi stylistyczne pozwalające na uzyskanie nowych, ciekawych efektów wizualnych.

Okna też nie muszą być monochromatyczne. Technika, jaką jest bikolor, pozwala na zamontowanie profili dwukolorowych, co daje szansę na zupełnie różne aranżacje domu w środku i na zewnątrz.

Bikolor jest na topie, bo ta technika wspiera twórcze potrzeby. Stolarka dwukolorowa, czyli różnie wybarwione profile, zewnętrzny i wewnętrzny, daje zielone światło kreatywnym eksperymentom. Jeśli ktoś głowi się nad wyborem pomiędzy dwoma ulubionymi wariantami kolorystycznymi, albo po prostu chce różnorodności w stylistyce, a nie ograniczeń, bikolor to trend dla niego.

 

Okna w kolorze inspirowany drewnem
Okna w kolorze inspirowany drewnem
Fot.OknoPlus

Okna w kolorze inspirowany drewnem

Trendy inspirowane naturą – czy to w postaci wykorzystywanych w projektach barw ziemi, czy faktur nawiązujących do świata przyrody – nie przeszły do lamusa i raczej szybko tam nie trafią. Na wybiegach sezonowo odżywają fascynacje printami zwierzęcymi lub roślinnymi, co błyskawicznie przenosi się na grunt wnętrzarski.

Co łączy z tym nurtem okna? To okleina drewnopodobna, która zdobi profile okienne. Ich powierzchnia oddaje usłojenie i kolory drewna, i do złudzenia przypomina ten materiał. Można wybierać pośród faktur i odcieni – kolekcja okien Morlite OknoPlus oferuje np. 7 kolorów inspirowanych drewnem.

Okleina drewnopodobna wizualnie ociepla wnętrza, stąd jej powodzenie wśród fanów wnętrzarskiej klasyki. Ale to nie oznacza, że profile inspirowane drewnem są przypisane wyłącznie do tego stylu.
Kto powiedział, że nie zagrają choćby z elementami scandi?

Moda i poszukiwanie nowych fascynacji, a także ich eksperymentalne zestawianie, to przecież jedna droga do tematu piękna, również w przestrzeni domowej...

 

Skomentuj:

Jaki kolor okien będzie modny w 2022 r.?