Owoce i warzywa w ogrodzie
Krzewy owocowe. Podstawowe zasady pielęgnacji krzewów owocowych
Krzewy owocowe to świetne rozwiązanie dla właścicieli ogrodów. Każdy ogrodnik decydujący się na posiadanie krzewów owocowych świetnie zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne jest to, aby owoce były zdrowe i piękne. Dlatego tak istotna jest ich pielęgnacja. Umiejętne dbanie o ogródek sprawi, że można będzie cieszyć się smacznymi owocami razem z rodziną.
Sekrety udanej uprawy truskawek. Odpowiedzi na najczęstsze pytania dotyczące uprawy truskawek.
Ach, truskawki! Dziś w każdej chwili możemy kupić mrożone, ale to przecież nie to samo! Jak możemy porównać mrożonkę z codziennym porannym wyścigiem ogólno rodzinnym w stronę poletka truskawek, na którym wyzierają spod listka, one, czerwone i soczyste! Jak przyrównać je do zgniecionych z cukrem i odrobiną piachu (bo nikt ich przecież nie umył) w blaszanym kubku? Nie mają w końcu porównania do westchnień towarzyszących konsumpcji placka drożdżowego z świeżą truskawkową konfiturą i zimnym mlekiem? Zanim jednak te wszystkie niebiańskie doświadczenia staną się naszym udziałem, musimy zejść na ziemię, a truskawki posadzić. Podpowiadamy, jak uniknąć błędów w hodowli truskawek.
Marzec - sezon na ogórki czas zacząć
Mało, kto zdaje sobie sprawę z faktu, że ogórki pochodzą z Indii. Uprawiane są od niemal 3 tysięcy lat! Dziś stosuje się je najczęściej w kuchni i kosmetyce, jednak wieki temu używane były m.in. do leczenia ran po ugryzieniu skorpionów. Wszyscy zgodnie twierdzą, że najlepiej smakują ogórki wyhodowane własnymi siłami. Jak jednak zabrać się do uprawy ogórków?
Kolorowe warzywa - smakują i ozdabiają.
Nie ma nic smaczniejszego niż pomidor czereśniowy zebrany prosto z krzaka w lipcowe przedpołudnie. Nie ma także piękniejszego widoku od tego, jaki zgotuje nam pierwsza wiosenna rzodkiewka wyrwana z pachnącej deszczem ziemi. Ogród warzywny, gdy zadamy sobie trud samodzielnej jego uprawy, daje nam pewność, że warzywa, które spożywamy będą zawsze świeże i zdrowe. Nie mają one porównania do żadnych anonimowych sklepowych produktów, bo trud, jaki włożyliśmy w ich wyhodowanie, w dwójnasób dodaje im smaku i koloru. A skoro już o kolorze mowa. Warto zapoznać się z odmianami warzyw, które zachwycają nie tylko swym smakiem, ale także zadziwiającymi kolorami, które przepięknie prezentują się i na rabacie i na talerzu.
Warzywniak. Przydomowa uprawa pełna zdrowia
Mały czy duży warzywniak to marzenie nie jednego posiadacza ogrodu, czy nawet małego ogródka. Warzywa z własnej uprawy smakują zupełnie inaczej, satysfakcja, jaką mamy po zebraniu plonów, rekompensuje cały trud włożony w pielęgnację i opiekę nad warzywniakiem. Aby założyć swój własny warzywniak nie trzeba być wcale doświadczonym ogrodnikiem. Wystarczy odpowiednie miejsce, dobra gleba, zioła i warzywa, które lubimy i garść pozytywnej energii.
Rzodkiewki, rzodkiew i brukiew. Uprawia i pielęgnacja
Czerwone rzodkiewki lubimy chrupać wiosną, rzodkiew czarną - zimą, a tę o białych długich korzeniach jadamy cały rok. Warto, by na talerze trafiały także rzepa i brukiew.
Jak samodzielnie wykonać podwyższoną grządkę
Wysokie kwatery na pewno znacznie ułatwiają nam pielęgnację roślin. Likwidują także problem z kretami, ograniczają inwazję ślimaków, zapobiegają chorobom powodującym gnicie podstawy roślin, a dobrze zaaranżowane, mogą stać się atrakcją ogrodu. Wkład pracy przy ich budowie procentuje przez długie lata
Owoce i warzywa wspomagające odchudzanie
Warzywa i owoce są niskokaloryczne, a zawarte w nich związki utrudniają odkładanie się tłuszczu. Pomagają więc zachować smukłą sylwetkę.
Rośliny, które dodadzą Ci energii
Codzienna porcja niektórych owoców, warzyw, kiełków czy płatków owsianych pomoże nam pokonać chandrę, doda energii i optymizmu. To sposób na udany dzień!
Bakłażan, lubczyk, pietruszka, pokrzywa, karczochy - Afrodyzjaki z własnego ogródka
Naturalne afrodyzjaki z ogrodu. Walentynki za pasem. Jak w sprawach sercowych może sobie pomóc ogrodnik? Oczywiście korzystając z zasobów swoich grządek.
Warzywnik dla początkujących
Jeśli zostałeś właśnie właścicielem własnego ogrodu i marzą Ci się świeżutkie warzywa z własnej grządki, zacznij od tych najprostszych w uprawie, a w miarę zdobywania praktyki ogrodniczej, spróbujesz i bardziej wymagających - z sukcesem.
Szpinak, komosa i łoboda - wielki powrót na nasze stoły
Szpinak powraca na nasze stoły już nie w postaci burozielonej papki, lecz wytwornej sałatki przyprószonej płatkami prażonych migdałów. Modna ekodieta sprawia, że pośród kolorowych liści na talerzach zaczynają pojawiać się także smaczne, a całkowicie zapomniane kuzynki szpinaku - komosa i łoboda