Owoce i warzywa w ogrodzie

  • Bottle corks used as mulch in herb planters SLOWA KLUCZOWE: Beet Behälter Echter Salbei Gewürzpflanzen Heers Salbei Idee Kräuter Recycling Recylcling Salbei Schnittlauch Thymian Wiederverwertung dekorativ mulch recycled ungewöhnlich wieder verwerted Übertöpfe *** Local Caption *** 00767163

    Zioła na balkonie, czyli jakie zioła można uprawiać na balkonie

    Zioła na balkonie? Brak ogrodu nie musi być przeszkodą dla tych, którzy lubią jeść warzywa uprawiane samodzielnie. Nawet na małym balkonie urośnie pomidor w donicy, a w niewielkiej skrzynce bazylia, mięta i inne zioła. Na dużym balkonie lub tarasie można zaszaleć - zmieści się tu cała kompozycja z warzyw, ziół i kwiatów. Będzie z niej i pożytek, i ozdoba.

  • Praktyczne rozplanowanie warzywnika ułatwia pracę. Pamiętajmy o zmianowaniu, to znaczy o tym, by na jednej grządce uprawiać naprzemiennie warzywa z różnych grup, niespokrewnionych ze sobą. Dzięki temu zapobiegamy wyjałowieniu gleby z konkretnych pierwiastków oraz rozprzestrzenianiu się chorób.

    Kalendarz prac w warzywniku

    Jeśli zostałeś właśnie właścicielem własnego ogrodu i marzą Ci się świeżutkie warzywa z własnej grządki, zacznij od tych najprostszych w uprawie, a w miarę zdobywania praktyki ogrodniczej, spróbujesz i bardziej wymagających - z sukcesem.

  • W czerwcu Ogród Bellingham na Kaszubach otwarty jest w soboty w godz. 12.00-16.00

    Ziemia do warzyw - jak przygotować ogród na wiosnę?

    Wiosna to czas na zakładanie własnego warzywnika - podpowiadamy jak prawidło przygotować ziemię by móc cieszyć się pysznymi i zdrowymi warzywami przez cały sezon. Utrzymanie zdrowej, żywej gleby to główne zadanie ogrodnika. Bez dobrze przygotowanej ziemi do warzyw nie będzie pięknego ogrodu.

  • Malownicze grusze spotykane niekiedy w małych miasteczkach są pozostałością okazów rosnących dawniej licznie na miedzach.

    Grusza polna (Pyrus pyraster). Uprawa dzikiej gruszy i ulęgałki

    Polne grusze, niegdyś tak popularne, znikają z miedz - w Polskim krajobrazie spotyka się je coraz rzadziej.

  • 20655790 https bi

    Musztardowiec , mizunia i mibuna, czyli jak uprawiać warzywa liściaste

    Pikantny musztardowiec (mustard greens), mizuna i mibuna to mało znane nam warzywa liściowe. Łatwo się je uprawia i są smaczne, więc zapewne szybko zdobędą popularność.

  • Kalina koralowa Viburnum opulus

    Krzewy z czerwonymi owocami jesienią i zimą

    Późną jesienią i zimą ogród nie musi być pusty. Mogą czerwienić się lub mienić innymi kolorami owoce wielu krzewów, które pozostają na gałązkach nawet wówczas, gdy opadną z nich liście. Niektóre z nich są przysmakiem ptaków, inne cieszą nasze oczy i ożywiają szare zakątki. Oto kilka z nich.

  • Owoce malinojeżyny Idealny owoc na wszelkie przetwory i do bezpośredniego spożycia. Plonowanie ma tak obfite, jak to u jeżyn bywa, ale łagodniejszy smak.

    Malinojeżyna

    Sadzić, czy nie sadzić – oto jest pytanie. W przypadku malinojeżyny to pytanie bardzo stosowne. Nie wszyscy amatorzy jej wyjątkowego smaku są bowiem w stanie później uporać się z tą silnie rozrastająca rośliną.  Malinojeżyna kusi jednak dużymi, bardzo smacznymi owocami, które są źródłem wielu witamin; Wit. C, a także żelaza i fosforu. Można ją mrozić, wykorzystywać do przetworów, soków, a nawet win. Chcecie posadzić w swoim ogródku malinojeżynę? Dowiedzmy się o niej czegoś więcej.

  • Czereśnia 'Kordia'

    Czereśnia ‘Kordia’ o dużych i bardzo słodkich owocach

    Miłośnicy czereśni na pewno docenią walory odmiany ‘Kordia’, która rodzi bardzo smaczne, słodkie i duże owoce. Jej odporność na choroby sprawia, że prawie nie wymaga opryskiwania. Warto więc ją sadzić w przydomowych ogródkach.

  • Ziemniaki uprawa

    Sadzenie ziemniaków – mini poradnik miłośników bulw

    Ziemniaki, kartofle, pyry, grule, bulwy. Lubicie żółte czy białe odmiany? Niedoceniany w przydomowych warzywnikach, a przecież posiada tak ciekawą historię, dzięki której w kilku miejscach na świecie doczekał się własnych muzeów - w Polsce to Poznańskie Muzeum Pyry. Poza tym jest źródłem wielu składników mineralnych i witamin. Dajmy mu szansę w swoim ogrodzie!

  • Wiśnia Łutówka

    Wiśnia łutówka: drzewo owocowe, które daje liczne plony

    Jeśli chciałbyś mieć w ogrodzie chociaż jedno wiśniowe drzewo, wybierz ‘Łutówkę’. Ta odmiana obficie plonuje, a jej owoce mają wszechstronne zastosowanie - nadają się na soki i kompoty, do mrożenia oraz na przeróżne przetwory.

  • Malina Polana

    Malina Polana

    Jeśli lubisz maliny i chciałbyś je zrywać we własnym ogrodzie jak najdłużej, posadź odmianę ‘Polana’. Owocuje dwukrotnie w sezonie, a jej owoce możesz smakować jeszcze jesienią.

  • Cebula czerwona

    Zdrowie z natury: smaczne i zdrowe cebule złociste, białe i czerwone [PRZEPISY]

    Liczne zalety cebuli wynagradzają po stokroć łzy, jakie ronimy podczas jej krojenia. Ta roślina pomaga przetrwać czasy niedostatku, jest cudownym lekarstwem, a zarazem podporą kuchni.

  • Pigwowiec

    Rośliny owocowe

    Owoce budzą w nas wszystkie najprzyjemniejsze zmysły – lśniące, o intensywnej barwie cieszą oczy, pachną świeżo i smakują wyśmienicie, stanowiąc eksplozję soczystości i słodyczy. Owoce to jednak nie tylko cukier i woda, ale również bomba witaminowa i bogate źródło cennych związków, jak np. kwasy organiczne, flawonoidy, karotenoidy czy antocyjany. Ostatnie z wymienionych charakteryzują się ciemnym zabarwieniem i znajdują się w większości owoców o ciemnej barwie np. w borówkach, winogronach czy aronii. Antocyjany zyskały w ostatnich latach na znaczeniu, gdyż przypisuje się im szeroki zakres działania przeciwutleniającego, co znajduje zastosowanie w profilaktyce i leczeniu wielu dolegliwości.

  • PĄKI KARCZOCHA ZWYCZAJNEGO są cenione przez smakoszy.

    Uprawa karczochów w ogrodzie w Polsce. Karczochy w przydomowym warzywniku

    Jedne karczochy ofiarowują nam swoje serce, inne zaś ogonki liści. Te pierwsze pięknie wyglądają na talerzu, drugie są plenniejsze i łatwiej się je uprawia.

  • Żurawina

    Żurawina uprawa - jak założyć kobierzec?

    Aby uprawiać żurawinę, nie trzeba mieć bagna. Krzewinka ta lubi wilgoć, ale bez przesady. Obdarowując nas zdrowymi owocami, jednocześnie może służyć jako zimozielona roślina okrywowa.

  • Po lewej typ niekwitnący, po prawej - kwitnący, z łodygą kwiatową w centrum główki

    Czosnek zwyczajny (Allium sativum) - śliczne białe ząbki

    Kogo nie nie przekonuje do czosnku fakt, że dodawał on wigoru rzymskim legionistom, niech spróbuje wyobrazić sobie smak kiszonych ogórków bez jego charakterystycznego aromatu...

  • cebula

    Syrop z cebuli

    Syrop z cebuli to sprawdzony sposób mojej babci na przeziębienie i ból gardła. By go zrobić wystarczy nam cebula i cukier. Poznajcie przepis.

  • Imbir

    Uprawa imbiru w Polsce

    Imbir powszechnie dostępny w sklepach spożywczych imbir to tak naprawdę imbir lekarski (Zingiber officinale), jedna z najstarszych roślin uprawnych na świecie.

  • ziemniaki

    Ziemniaki, pyry, grule czy kartofle. Jak uprawiać ziemniaki?

    Ostatnio ziemniaki mają złą prasę. Niesłusznie. Jeśli tylko tłusto ich nie omaścimy i nie polejemy ciężkim sosem, są niskokaloryczne i lekkostrawne.

  • Nalewka z cytryny

    Nalewka z cytryny

    Cytryny to najbogatsze źródło witaminy C, która jest skutecznym środkiem w walce z przeziębieniem. Podpowiadamy jak zrobić pyszną cytrynówkę.

  • Syrop z czosnku

    Syrop z czosnku

    Czosnek to roślina, która jest liderem w walce z przeziębieniem. Przez ogrom zawartych w sobie substancji stanowi naturalny antybiotyk dla organizmu. Choć nie wszyscy przepadają za jego smakiem nie kwestionują jego siły działania w walce z chorobami. Podpowiadamy jak samodzielnie wykonać syrop z czosnku.

  • Dynia ozdobna

    Dynia ozdobna

    Dynie ozdobne to małe, wielobarwne dynie, o zróżnicowanych kształtach i fakturach, uprawiane ze względu na swoje walory dekoracyjne.

  • Nalewka orzechowa

    Nalewka orzechowa

    Jak wiemy wszystkie orzechy są bardzo pożywne i zdrowe. Nie inaczej jest z orzechem włoskim jego owoce i liście wykorzystywane były w medycynie ludowej od dawna. Orzechy świetnie nadają się na smaczną i zdrową nalewkę.

  • Dynia piżmowa

    Dynia piżmowa (Cucurbita moschata Duchesne)

    Dynia piżmowa (Cucurbita moschata Duchesne) to jednoroczna roślina z rodziny dyniowatych (Cucurbitaceae), wywodząca się z Ameryki Środkowej. W Polsce jest uprawiana stosunkowo rzadko.

  • Nalewka z głogu

    Nalewka z głogu

    Nalewka z głogu jest bardzo zdrowa, wyciągi z kwiatów głogu i przetwory z jego owoców są cenione od lat, i to nie tylko w medycynie ludowej. Owoce na nalewki zbieramy na przełomie września i października - jak są dobrze wybarwione.

  • Dynia piżmowa, odmiana 'Butternut'

    Dynie. Jaką odmianę wybrać?

    Dynie są różnorodne. Jedne zadziwiają wielkością, inne miąższem przypominającym makaron albo nasionami, które nie mając twardych łupin nie wymagają łuskania. Jesienią szturmem zdobywają nasze stoły.

  • Dynia Muscat

    Dynia Muscat

    Dynia Muscat de Provence (Musquée de Provence), zwana również dynią prowansalską, francuską lub muszkatułową, jest odmianą dyni piżmowej (Cucurbita moschata Duchesne) z rodziny dyniowatych (Cucurbitaceae). Ta stosunkowo nowa odmiana wywodzi się z Francji, ale jej korzenie sięgają Nowego Świata.

  • Jabłoń Koksa Pomarańczowa

    Jabłoń 'Koksa pomarańczowa'

    Zapanowała moda na stare odmiany jabłoni. To dobrze, bo są odporne na choroby, a ich owoce bardzo smaczne. Do takich właśnie należy koksa pomarańczowa. Naprawdę warto ją mieć w ogródku. Jest dostępna w sprzedaży, produkuje ją kilka szkółek.

  • Stara odmiana jabłoni

    Stare odmiany jabłoni

    Wysokopienne jabłonie, które jeszcze niedawno dodawały kolorytu polskim krajobrazom, znikają bezpowrotnie. Zastępując je modnymi roślinami ozdobnymi, często pozbywamy się z ogrodów najcenniejszego skarbu.

  • ORZECHY KASZTANA mają brązową łupinę i kolczastą okrywę.

    Kasztan jadalny

    Kasztany jadalne to tak naprawdę orzechy, tyle że bardzo specyficzne, bo składem i smakiem podobne do słodkich ziemniaków.