Owoce i warzywa w ogrodzie
Dynia Hokkaido - przepisy, uprawa, właściwości
Dynia Hokkaido (Cucurbita maxima), znana na naszym rynku również pod swoją oryginalną, japońską nazwą Uchiki Kuri , od kilku lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Szefowie kuchni doceniają jej niewielkie rozmiary (waży od 1 do 3 kg), słodki, pomarańczowo-czerwony miąższ, o kasztanowym posmaku i uniwersalność zastosowań. Dietetycy i promotorzy zdrowego odżywania zachęcają do wprowadzenia jej na stałe do swojego menu, ze względu na niską kaloryczność i liczne wartości odżywcze. Floryści, dekoratorzy i wielbiciele Halloween wykorzystują ją w kompozycjach jesiennych i dekoracjach świątecznych.
Jakie warzyw można wysiewać na rozsadę w styczniu?
W styczniu można rozpocząć przygotowania do sezonu ogrodniczego, w tym uprawy rozsady wewnątrz, aby uzyskać zdrowsze i silniejsze rośliny gotowe do sadzenia na zewnątrz, gdy nadejdą cieplejsze dni. Oto kilka roślin, które można uprawiać w rozsadzie w styczniu.
Super foods na wigilijnym stole
Odkryj bogactwo polskiej kuchni, gdzie tradycja spotyka się z wartościami odżywczymi. „Super foods” zdominowały wigilijny stół, przynosząc nie tylko wyjątkowy smak, ale także korzyści zdrowotne. Poznaj te niezwykłe składniki, które sprawią, że świąteczne dania staną się niezapomniane.
Jak zrobić pyszny sok z winogron na zimę metodą wekowania – Krok po kroku
Sok z winogron to aromatyczny napój, który można cieszyć się nie tylko w lecie, ale także zimą, dzięki skutecznej metodzie wekowania. W tym przewodniku przedstawimy Ci krok po kroku, jak przygotować smaczny sok z winogron i przechować go na zimę, zachowując pełnię smaku i wartości odżywcze.
Przetwory z jabłek na jesienne wieczory – rady i przepisy Tomka Czajkowskiego z bloga „Magiczny Składnik”
Konfitura jabłkowa, chrupiące chipsy jabłkowe lub własnoręcznie przygotowany grzany cydr? To idealny moment, by przygotować się na chłodniejsze dni i krótsze noce, zachowując letnie aromaty i smaki jabłek w słoikach. Wystarczy jeden dzień w kuchni, abyśmy mogli cieszyć się jabłkowymi przetworami w jesienne weekendy, wygodnie usadzeni w fotelu, otuleni kocem, przy blasku kominka lub świec. Jak przygotować pyszne przekąski z jabłek oraz jakie składniki będą niezbędne do przetworzenia owoców, opowiada ekspert kulinarny, autor bloga "Magiczny Składnik" - Tomek Czajkowski.
Dziwne i ciekawe odmiany warzyw. Oryginalne warzywa w ogrodzie
Widzieliście w sklepie warzywa o dziwnych barwach? Sięgajcie po nie bez obaw - w niczym nie ustępują tym typowym, a wnoszą na stół miłe urozmaicenie.
Tymianek pospolity (Thymus vulgaris) uprawa na balkonie i w ogrodzie
Ziele (łodygi i liście) tymianku zawiera olejek eteryczny o działaniu antyseptycznym, wykrztuśnym i rozkurczowym. Dzięki niemu cała roślina przyjemnie pachnie. Zbioru dokonujemy latem, w pełni kwitnienia, kiedy roślina zawiera najwięcej olejku. Podobne, lecz nieco słabsze działanie ma pospolita u nas macierzanka piaskowa (Thymus serpyllum).Tymianek zajmuje czołowe miejsce wśród roślin zasłużonych dla kuchni i medycyny – sadźmy go gdzie tylko się da! Jak to zrobić i jak później wykorzystać – sprawdźmy!
Kalendarz wysiewu warzyw - kiedy siać warzywa?
Nie ma smaczniejszych warzyw niż tych wyhodowanych we własnym ogródku i na balkonie. Nadszedł czas na wysianie warzyw uprawianych z rozsady. Wkrótce rozpoczniemy też siew na grządkach. Nie przegapcie odpowiedniego terminu.
Warzywnik – mały domek dla naszych warzyw
Coraz więcej osób marzy o warzywach z własnej hodowli. Niestety, często nasze plany ogranicza mała ilość miejsca w ogródku, a nawet jego brak. Właściwie można powiedzieć, że im bardziej niedogodne mamy warunki, tym nasze marzenia są silniejsze. Problemu nie stanowi założenie warzywnika w przestronnym ogrodzie, ale jak to zrobić w malutkim ogródku albo w bloku? Na szczęście na rynku dostępnych jest coraz więcej rozwiązań, które pomogą nam w spełnieniu naszych ekologicznych marzeń. Są to propozycje gotowych warzywników, które sprawdzą się zarówno na małym balkonie, jak i w większym ogrodzie. Przyjrzyjmy się im bliżej.
Mirabelka drzewo łatwe w uprawie - najlepsze odmiany
Skromna mirabelka wiosną zamienia się w wonną chmurkę, a latem hojnie obdarza słodkimi śliwkami. Poznajcie jej upodobania uprawowe.
Domowy kompostownik bokashi - co warto wiedzieć?
Czas na własny kompost. Bokashi to mieszanka, która w krótkim czasie może zamienić każdą materię organiczną w pierwszorzędny nawóz. Na pierwszy rzut oka bokashi bardzo przypomina tradycyjny kompost. W rzeczywistości jest to wyjątkowy preparat, poddany wstępnej fermentacji i zasiedlony przez efektywne mikroorganizmy.
Warzywa na balkonie, czyli jak założyć warzywnik na balkonie?
Nawet na niewielkim, miejskim balkonie czy tarasie możemy stworzyć przepiękny ogródek warzywny i cieszyć się widokiem, aromatem i smakiem warzyw i owoców. Bez większego problemu i niewielkim wysiłkiem możemy uprawiać wiele roślin, a nie tylko kwitnące byliny. Ogród na balkonie to także znakomite zajęcie dla naszych dzieci i, co równie ważne, pożyteczna, praktyczna lekcja przyrody. Plony z własnej grządki, nawet gdy jest to niewielka doniczka, sprawią dużo satysfakcji i będą doskonałym, zdrowym uzupełnieniem domowych potraw. Wystarczy tylko dokładnie zaplanować przestrzeń, dobrać odpowiednie skrzynki i doniczki, kupić narzędzia, środki niezbędne do pielęgnacji i ochrony roślin, ziemię oraz nasiona lub sadzonki roślin.
Jak posadzić rzeżuchę w domu na Wielkanoc?
Nie wyobrażamy sobie Świąt Wielkanocnych bez rzeżuchy. Podpowiadamy najlepszy termin wysiewu rzeżuchy by zdążyć przed Wielkanocą. Zobacz w czym możesz wysiać rzeżuchę tegoroczną.
Jak założyć ogródek warzywny - poradnik dla początkujących
Wkrótce nadejdzie wiosna, a to oznacza, że jest to idealny czas na zakładanie ogródków warzywnych. Cieszą się one coraz większą popularnością. Samodzielna produkcja warzyw i ziół to świetna opcja. Samowystarczalność może być przyjemna i satysfakcjonująca. Dlatego ludzie coraz częściej decydują się na uprawę warzyw i ziół w małych przestrzeniach, takich jak balkon lub przyomowy ogród.
Patisony - przepisy, które pokochasz
Patison to bardzo uniwersalne i smaczne warzywo, które nadaje się do różnego rodzaju przepisów. Można go dodawać do zup, sałatek, dusić lub piec jako samodzielne danie, a także wykorzystać jako składnik farszu do mięs, ryb lub innych warzyw.
Patisony. Ciekawe odmiany patisonów. Jak uprawiać patisony w ogrodzie?
Smaczne i dietetyczne owoce patisonów, przypominające miniaturowe statki kosmitów z filmów science fiction, wylądowały na naszych stołach całkiem niedawno, bo w latach osiemdziesiątych XX wieku.
Wiśniówka na chłodne wieczory, czyli nalewka z wiśni - przepis i wskazówki
Nalewki są popularne nie mniej niż koniaki, whisky i wyborne wina. Nalewka z wiśni jest nie tylko smaczna, pachnąca, mocna, ale także uważana za zdrową. Niektóre są wręcz panaceum na niektóre choroby.
Lecznicza nalewka z czarnego bzu - najpopularniejsze przepisy!
Bez czarny (Sambucus nigra) to dla mnie bezkonkurencyjna roślina z której z ogromną radością robię nalewkę. Czarny bez rośnie raczej w wilgotnych miejscach - można go spotkać nad rzekami i na obrzeżach lasów.
Dereniówka, czyli starodawna szlachetna królowa nalewek!
Dereniówka - aromatyczna nalewka to wspomnienie minionego lata. Wbrew pozorom jej przygotowanie nie jest trudne i nie zajmuje wiele czasu. Warto więc w ogrodzie posadzić dereń, by samodzielnie przyrządzić swój ulubiony trunek.
Nalewka z tarniny o wyjątkowych właściwościach. Przepis, który warto mieć pod ręką
Tarniówka to jedna z najlepszych nalewek. Do jej przyrządzenia należy używać owoców zrywanych po pierwszych przymrozkach. Można wprawdzie zebrać je wcześniej i umieścić w zamrażalniku, ale da to gorszy efekt. Radzę więc poczekać ze zbiorem do późnej jesieni.
Przepisy na pyszne nalewki
Polscy szkółkarze bywają entuzjastami nalewek. Poprosiliśmy kilku z nich o przepisy na poprawiające jesienny nastrój aromatyczne napitki. Są one tak smaczne, że trudno się oprzeć próbowaniu ich po kieliszeczku, choć każda nalewka tym lepsza, im dłużej się przegryza...
6 zasad- jak pasteryzować słoiki?
Pasteryzacja słoików to metoda sterylizacji produktów spożywczych poprzez zabicie bakterii. Jak pasteryzować słoiki? Proces polega na wypełnieniu słoików gorącą zawartością i zanurzeniu ich we wrzącej wodzie. Gdy słoiki są zanurzone w wodzie, przestrzenie powietrzne rozszerzają się. Powoduje to powstanie próżni pomiędzy pokrywką a zawartością.
Dereń jadalny - (Cornus mas)
Dereń jadalny (Cornus mas) to małe drzewo liściaste. W Polsce osiąga od 4 do 7 m wysokości, tworząc szeroką, zaokrągloną koronę. Nadaje się również na żywopłoty. Ma piękne czerwone owoce polecane na przetwory i nalewki
Zioła na balkonie, czyli jakie zioła można uprawiać na balkonie
Zioła na balkonie? Brak ogrodu nie musi być przeszkodą dla tych, którzy lubią jeść warzywa uprawiane samodzielnie. Nawet na małym balkonie urośnie pomidor w donicy, a w niewielkiej skrzynce bazylia, mięta i inne zioła. Na dużym balkonie lub tarasie można zaszaleć - zmieści się tu cała kompozycja z warzyw, ziół i kwiatów. Będzie z niej i pożytek, i ozdoba.
Kalendarz prac w warzywniku
Jeśli zostałeś właśnie właścicielem własnego ogrodu i marzą Ci się świeżutkie warzywa z własnej grządki, zacznij od tych najprostszych w uprawie, a w miarę zdobywania praktyki ogrodniczej, spróbujesz i bardziej wymagających - z sukcesem.
Ziemia do warzyw - jak przygotować ogród na wiosnę?
Wiosna to czas na zakładanie własnego warzywnika - podpowiadamy jak prawidło przygotować ziemię by móc cieszyć się pysznymi i zdrowymi warzywami przez cały sezon. Utrzymanie zdrowej, żywej gleby to główne zadanie ogrodnika. Bez dobrze przygotowanej ziemi do warzyw nie będzie pięknego ogrodu.
Grusza polna (Pyrus pyraster). Uprawa dzikiej gruszy i ulęgałki
Polne grusze, niegdyś tak popularne, znikają z miedz - w Polskim krajobrazie spotyka się je coraz rzadziej.
Musztardowiec , mizunia i mibuna, czyli jak uprawiać warzywa liściaste
Pikantny musztardowiec (mustard greens), mizuna i mibuna to mało znane nam warzywa liściowe. Łatwo się je uprawia i są smaczne, więc zapewne szybko zdobędą popularność.
Krzewy z czerwonymi owocami jesienią i zimą
Późną jesienią i zimą ogród nie musi być pusty. Mogą czerwienić się lub mienić innymi kolorami owoce wielu krzewów, które pozostają na gałązkach nawet wówczas, gdy opadną z nich liście. Niektóre z nich są przysmakiem ptaków, inne cieszą nasze oczy i ożywiają szare zakątki. Oto kilka z nich.
Malinojeżyna
Sadzić, czy nie sadzić – oto jest pytanie. W przypadku malinojeżyny to pytanie bardzo stosowne. Nie wszyscy amatorzy jej wyjątkowego smaku są bowiem w stanie później uporać się z tą silnie rozrastająca rośliną. Malinojeżyna kusi jednak dużymi, bardzo smacznymi owocami, które są źródłem wielu witamin; Wit. C, a także żelaza i fosforu. Można ją mrozić, wykorzystywać do przetworów, soków, a nawet win. Chcecie posadzić w swoim ogródku malinojeżynę? Dowiedzmy się o niej czegoś więcej.