Owoce i warzywa w ogrodzie

  • PĄKI KARCZOCHA ZWYCZAJNEGO są cenione przez smakoszy.

    Uprawa karczochów w ogrodzie w Polsce. Karczochy w przydomowym warzywniku

    Jedne karczochy ofiarowują nam swoje serce, inne zaś ogonki liści. Te pierwsze pięknie wyglądają na talerzu, drugie są plenniejsze i łatwiej się je uprawia.

  • Żurawina

    Żurawina uprawa - jak założyć kobierzec?

    Aby uprawiać żurawinę, nie trzeba mieć bagna. Krzewinka ta lubi wilgoć, ale bez przesady. Obdarowując nas zdrowymi owocami, jednocześnie może służyć jako zimozielona roślina okrywowa.

  • Po lewej typ niekwitnący, po prawej - kwitnący, z łodygą kwiatową w centrum główki

    Czosnek zwyczajny (Allium sativum) - śliczne białe ząbki

    Kogo nie nie przekonuje do czosnku fakt, że dodawał on wigoru rzymskim legionistom, niech spróbuje wyobrazić sobie smak kiszonych ogórków bez jego charakterystycznego aromatu...

  • cebula

    Syrop z cebuli

    Syrop z cebuli to sprawdzony sposób mojej babci na przeziębienie i ból gardła. By go zrobić wystarczy nam cebula i cukier. Poznajcie przepis.

  • ziemniaki

    Ziemniaki, pyry, grule czy kartofle. Jak uprawiać ziemniaki?

    Ostatnio ziemniaki mają złą prasę. Niesłusznie. Jeśli tylko tłusto ich nie omaścimy i nie polejemy ciężkim sosem, są niskokaloryczne i lekkostrawne.

  • Nalewka z cytryny

    Nalewka z cytryny

    Cytryny to najbogatsze źródło witaminy C, która jest skutecznym środkiem w walce z przeziębieniem. Podpowiadamy jak zrobić pyszną cytrynówkę.

  • Syrop z czosnku

    Syrop z czosnku

    Czosnek to roślina, która jest liderem w walce z przeziębieniem. Przez ogrom zawartych w sobie substancji stanowi naturalny antybiotyk dla organizmu. Choć nie wszyscy przepadają za jego smakiem nie kwestionują jego siły działania w walce z chorobami. Podpowiadamy jak samodzielnie wykonać syrop z czosnku.

  • Dynia ozdobna

    Dynia ozdobna

    Dynie ozdobne to małe, wielobarwne dynie, o zróżnicowanych kształtach i fakturach, uprawiane ze względu na swoje walory dekoracyjne.

  • Nalewka orzechowa

    Nalewka orzechowa

    Jak wiemy wszystkie orzechy są bardzo pożywne i zdrowe. Nie inaczej jest z orzechem włoskim jego owoce i liście wykorzystywane były w medycynie ludowej od dawna. Orzechy świetnie nadają się na smaczną i zdrową nalewkę.

  • Dynia piżmowa

    Dynia piżmowa (Cucurbita moschata Duchesne)

    Dynia piżmowa (Cucurbita moschata Duchesne) to jednoroczna roślina z rodziny dyniowatych (Cucurbitaceae), wywodząca się z Ameryki Środkowej. W Polsce jest uprawiana stosunkowo rzadko.

  • Dynia piżmowa, odmiana 'Butternut'

    Dynie. Jaką odmianę wybrać?

    Dynie są różnorodne. Jedne zadziwiają wielkością, inne miąższem przypominającym makaron albo nasionami, które nie mając twardych łupin nie wymagają łuskania. Jesienią szturmem zdobywają nasze stoły.

  • Dynia Muscat

    Dynia Muscat

    Dynia Muscat de Provence (Musquée de Provence), zwana również dynią prowansalską, francuską lub muszkatułową, jest odmianą dyni piżmowej (Cucurbita moschata Duchesne) z rodziny dyniowatych (Cucurbitaceae). Ta stosunkowo nowa odmiana wywodzi się z Francji, ale jej korzenie sięgają Nowego Świata.

  • Jabłoń Koksa Pomarańczowa

    Jabłoń 'Koksa pomarańczowa'

    Zapanowała moda na stare odmiany jabłoni. To dobrze, bo są odporne na choroby, a ich owoce bardzo smaczne. Do takich właśnie należy koksa pomarańczowa. Naprawdę warto ją mieć w ogródku. Jest dostępna w sprzedaży, produkuje ją kilka szkółek.

  • Stara odmiana jabłoni

    Stare odmiany jabłoni

    Wysokopienne jabłonie, które jeszcze niedawno dodawały kolorytu polskim krajobrazom, znikają bezpowrotnie. Zastępując je modnymi roślinami ozdobnymi, często pozbywamy się z ogrodów najcenniejszego skarbu.

  • ORZECHY KASZTANA mają brązową łupinę i kolczastą okrywę.

    Kasztan jadalny

    Kasztany jadalne to tak naprawdę orzechy, tyle że bardzo specyficzne, bo składem i smakiem podobne do słodkich ziemniaków.

  • Malinowa nalewka

    Nalewka malinowa

    Nalewka malinowa to prawdziwa królowa wśród nalewek – aromatyczna, słodka i rozgrzewająca. Idealna przy przeziębieniach i grypie, ale nie tylko. W Polsce jest przygotowywana od wieków, według wielu przepisów i z różnymi dodatkami.

  • Rokitnik

    Najpiękniejsze ozdobne krzewy owocowe

    Lecznicze, pełne witamin ozdobne owoce z własnego ogrodu. Zamiast chodzić po aptekach i wydawać pieniądze na suplementy diety, ruszajmy do ogrodu i posadźmy piękne, łatwe w uprawie rośliny, które dostarczą naturalnych owocowych mikroelementów, witamin i "wymiataczy" toksyn

  • Smoczy owoc

    Smoczy owoc (Hylocereus undatus) - pitaja

    Smoczy owoc albo truskawkowa gruszka to owoc kaktusa - jej miąższ najlepiej smakuje skropiony sokiem z limonki i syropem klonowym.

  • Róża dzika (Rosa canina),

    Nalewka z dzikiej róży

    Ludzie od wieków pili nalewki „dla zdrowotności”. Szczególnym powodzeniem cieszą się aromatyczne nalewki z płatków lub owoców róży. Sporządzamy je najczęściej z róży dzikiej i pomarszczonej .

  • Nalewka z truskawek

    Nalewka z truskawek

    Nalewka z truskawek? Założę się, że mało kto z Was słyszał o robieniu nalewek właśnie z truskawek. Prezentujemy ciekawe przepisy.

  • Pigwa

    Nalewka z pigwy - właściwości i przepisy

    Owoce pigwy dojrzewają we wrześniu i potrzebują długiego okresu ciepła. W naszym klimacie zazwyczaj ich miąższ jest kwaśny i cierpki, ale idealnie nadaje się pyszne rozgrzewające nalewki. Sprawdź nasze przepisy.

  • Malina

    Malina - odmiany i uprawa

    Trudno sobie wyobrazić smak lata bez malin. Każdy powinien mieć je w swoim ogrodzie by cieszyć się ich wyjątkowym smakiem. Poznajcie tajniki uprawy malin.

  • Śliwka węgierka

    Śliwka węgierka

    Śliwkę węgierkę znają chyba wszyscy - jej owoce są bardzo smaczne. Jest łatwa w uprawie i to właśnie dlatego chętnie ją sadzimy i uprawiamy w ogrodach przydomowych. Poznajcie ciekawe odmiany.

  • Nasiona groszku kiełkują już w temperaturze -2 st. C. Przysłowie mówi: Na świętego Marka (25 IV) groch wyrasta z ziarnka

    Groszek cukrowy (Pisum sativum)

    Do pachnącej wiosną sałatki lub zupy dodajmy kilka świeżo zerwanych strączków groszku cukrowego. W nich, jak w zielonych łódeczkach, ułożone są słodkie ziarenka - przysmak wczesnego lata

  • Cebula dymka

    Cebula dymka - smaczna i zdrowa

    Większość z nas kupuje dymkę w sklepie, ale można ją bez trudu wyhodować we własnym ogródku czy nawet balkonie. Podpowiadamy jak to zrobić.

  • Agrest

    Agrest (Ribes uva-crispa) do ogrodu

    Pamiętam z dzieciństwa smak agrestu z ogrodu mojego dziadka. Do dziś wypatruję na straganach agrest, ale rzadko mogę go spotkać. Warto posadzić choć jeden krzew w swoim ogrodzie i cieszyć się jego smakiem na co dzień.

  • Jagoda Kamczacka. Krzewy owocują już po dwóch, trzech latach od posadzenia

    Jagoda kamczacka. Wytrzymały krzew. Uprawa jagody kamczackiej w ogrodzie i na działce

    Jagoda kamczacka dojrzewa wcześniej niż truskawki, wspaniale smakuje, a do tego obniża ciśnienie i oczyszcza organizm z toksyn - warto ją posadzić w ogrodzie

  • Aronia

    Aronia czarna (Photinia melanocarpa). Jak uprawiać aronię w ogrodzie

    Aronia to niewymagająca, odporna na mróz kuzynka jarzębiny i dobrodziejstwo w ogrodzie. Jej czarne owoce są znakomitym orężem do walki z chorobami cywilizacyjnymi.

  • Skrzynia na warzywa z palet

    Skrzynia na warzywa z palet

    Ceny niektórych gatunków warzyw i owoców wzrosły nawet o 60 procent w porównaniu z rokiem poprzednim. Przyczyną jest utrzymująca się od trzech lat susza. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem jest samodzielne wyhodowanie ulubionych warzyw. Przedstawiamy łatwy sposób na założenie ogródka z wykorzystaniem drewnianych palet i skrzyń.

  • Uprawa pomidorów

    Uprawa pomidorów

    Uprawa pomidorów w ogródkach i na działkach brzmi jak wyzwanie? Chociaż trzeba poświęcić im trochę pracy, to mamy pewność, że nie są przenawożone, ani opryskane pestycydami w niewłaściwym czasie. A jak smakują!