Owoce i warzywa w ogrodzie

  • Malinowa nalewka

    Nalewka malinowa

    Nalewka malinowa to prawdziwa królowa wśród nalewek – aromatyczna, słodka i rozgrzewająca. Idealna przy przeziębieniach i grypie, ale nie tylko. W Polsce jest przygotowywana od wieków, według wielu przepisów i z różnymi dodatkami.

  • Rokitnik

    Najpiękniejsze ozdobne krzewy owocowe

    Lecznicze, pełne witamin ozdobne owoce z własnego ogrodu. Zamiast chodzić po aptekach i wydawać pieniądze na suplementy diety, ruszajmy do ogrodu i posadźmy piękne, łatwe w uprawie rośliny, które dostarczą naturalnych owocowych mikroelementów, witamin i "wymiataczy" toksyn

  • Smoczy owoc

    Smoczy owoc (Hylocereus undatus) - pitaja

    Smoczy owoc albo truskawkowa gruszka to owoc kaktusa - jej miąższ najlepiej smakuje skropiony sokiem z limonki i syropem klonowym.

  • Nalewka z jeżyny

    Nalewka z jeżyn

    Do ogrodu lub na działkę najlepiej wybrać bezkolcową jeżynę 'Thornfree' o czarnych błyszczących owocach. Obficie plonuje od końca sierpnia do późnej jesieni, jest odporna na choroby, nie tworzy odrostów. Ma smaczne owoce, które możemy wykorzystać do przetworów w tym nalewek.

  • Wino z winogron

    Wino z winogron. Prosty przepis na wino

    Wino z winogron? Masz piękne winogrona w ogrodzie czy na działce? Z roku na rok coraz obficiej owocują a Ty nie wiesz jak je wykorzystać? Robiłeś już soki, dżemy to czas najwyższy by zabrać się za domowe wino. Mamy dla Was prosty przepis

  • Róża dzika (Rosa canina),

    Nalewka z dzikiej róży

    Ludzie od wieków pili nalewki „dla zdrowotności”. Szczególnym powodzeniem cieszą się aromatyczne nalewki z płatków lub owoców róży. Sporządzamy je najczęściej z róży dzikiej i pomarszczonej .

  • Nalewka z truskawek

    Nalewka z truskawek

    Nalewka z truskawek? Założę się, że mało kto z Was słyszał o robieniu nalewek właśnie z truskawek. Prezentujemy ciekawe przepisy.

  • Pigwa

    Nalewka z pigwy - właściwości i przepisy

    Owoce pigwy dojrzewają we wrześniu i potrzebują długiego okresu ciepła. W naszym klimacie zazwyczaj ich miąższ jest kwaśny i cierpki, ale idealnie nadaje się pyszne rozgrzewające nalewki. Sprawdź nasze przepisy.

  • Malina

    Malina - odmiany i uprawa

    Trudno sobie wyobrazić smak lata bez malin. Każdy powinien mieć je w swoim ogrodzie by cieszyć się ich wyjątkowym smakiem. Poznajcie tajniki uprawy malin.

  • Śliwka węgierka

    Śliwka węgierka

    Śliwkę węgierkę znają chyba wszyscy - jej owoce są bardzo smaczne. Jest łatwa w uprawie i to właśnie dlatego chętnie ją sadzimy i uprawiamy w ogrodach przydomowych. Poznajcie ciekawe odmiany.

  • Nasiona groszku kiełkują już w temperaturze -2 st. C. Przysłowie mówi: Na świętego Marka (25 IV) groch wyrasta z ziarnka

    Groszek cukrowy (Pisum sativum)

    Do pachnącej wiosną sałatki lub zupy dodajmy kilka świeżo zerwanych strączków groszku cukrowego. W nich, jak w zielonych łódeczkach, ułożone są słodkie ziarenka - przysmak wczesnego lata

  • Cebula dymka

    Cebula dymka - smaczna i zdrowa

    Większość z nas kupuje dymkę w sklepie, ale można ją bez trudu wyhodować we własnym ogródku czy nawet balkonie. Podpowiadamy jak to zrobić.

  • Agrest

    Agrest (Ribes uva-crispa) do ogrodu

    Pamiętam z dzieciństwa smak agrestu z ogrodu mojego dziadka. Do dziś wypatruję na straganach agrest, ale rzadko mogę go spotkać. Warto posadzić choć jeden krzew w swoim ogrodzie i cieszyć się jego smakiem na co dzień.

  • Jagoda Kamczacka. Krzewy owocują już po dwóch, trzech latach od posadzenia

    Jagoda kamczacka. Wytrzymały krzew. Uprawa jagody kamczackiej w ogrodzie i na działce

    Jagoda kamczacka dojrzewa wcześniej niż truskawki, wspaniale smakuje, a do tego obniża ciśnienie i oczyszcza organizm z toksyn - warto ją posadzić w ogrodzie

  • Aronia

    Aronia czarna (Photinia melanocarpa). Jak uprawiać aronię w ogrodzie

    Aronia to niewymagająca, odporna na mróz kuzynka jarzębiny i dobrodziejstwo w ogrodzie. Jej czarne owoce są znakomitym orężem do walki z chorobami cywilizacyjnymi.

  • Skrzynia na warzywa z palet

    Skrzynia na warzywa z palet

    Ceny niektórych gatunków warzyw i owoców wzrosły nawet o 60 procent w porównaniu z rokiem poprzednim. Przyczyną jest utrzymująca się od trzech lat susza. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem jest samodzielne wyhodowanie ulubionych warzyw. Przedstawiamy łatwy sposób na założenie ogródka z wykorzystaniem drewnianych palet i skrzyń.

  • Uprawa pomidorów

    Uprawa pomidorów

    Uprawa pomidorów w ogródkach i na działkach brzmi jak wyzwanie? Chociaż trzeba poświęcić im trochę pracy, to mamy pewność, że nie są przenawożone, ani opryskane pestycydami w niewłaściwym czasie. A jak smakują!

  • Choroby i szkodniki krzewów owocowych

    Krzewy owocowe. Podstawowe zasady pielęgnacji krzewów owocowych

    Krzewy owocowe to świetne rozwiązanie dla właścicieli ogrodów. Każdy ogrodnik decydujący się na posiadanie krzewów owocowych świetnie zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne jest to, aby owoce były zdrowe i piękne. Dlatego tak istotna jest ich pielęgnacja. Umiejętne dbanie o ogródek sprawi, że można będzie cieszyć się smacznymi owocami razem z rodziną.

  • Truskawki to jadalna ozdoba na stole Jest to jedna z tych rzeczy, które kupowane oczami, rewanżują się wspaniałym smakiem.

    Sekrety udanej uprawy truskawek. Odpowiedzi na najczęstsze pytania dotyczące uprawy truskawek.

    Ach, truskawki! Dziś w każdej chwili możemy kupić mrożone, ale to przecież nie to samo! Jak możemy porównać mrożonkę z codziennym porannym wyścigiem ogólno rodzinnym w stronę poletka truskawek, na którym wyzierają spod listka, one, czerwone i soczyste! Jak przyrównać je do zgniecionych z cukrem i odrobiną piachu (bo nikt ich przecież nie umył) w blaszanym kubku? Nie mają w końcu porównania do westchnień towarzyszących konsumpcji placka drożdżowego z świeżą truskawkową konfiturą i zimnym mlekiem? Zanim jednak te wszystkie niebiańskie doświadczenia staną się naszym udziałem, musimy zejść na ziemię, a truskawki posadzić. Podpowiadamy, jak uniknąć błędów w hodowli truskawek.

  • Marzec - sezon na ogórki czas zacząć

    Marzec - sezon na ogórki czas zacząć

    Mało, kto zdaje sobie sprawę z faktu, że ogórki pochodzą z Indii. Uprawiane są od niemal 3 tysięcy lat! Dziś stosuje się je najczęściej w kuchni i kosmetyce, jednak wieki temu używane były m.in. do leczenia ran po ugryzieniu skorpionów. Wszyscy zgodnie twierdzą, że najlepiej smakują ogórki wyhodowane własnymi siłami. Jak jednak zabrać się do uprawy ogórków?

  • Warzywa

    Kolorowe warzywa - smakują i ozdabiają.

    Nie ma nic smaczniejszego niż pomidor czereśniowy zebrany prosto z krzaka w lipcowe przedpołudnie. Nie ma także piękniejszego widoku od tego, jaki zgotuje nam pierwsza wiosenna rzodkiewka wyrwana z pachnącej deszczem ziemi. Ogród warzywny, gdy zadamy sobie trud samodzielnej jego uprawy, daje nam pewność, że warzywa, które spożywamy będą zawsze świeże i zdrowe. Nie mają one porównania do żadnych anonimowych sklepowych produktów, bo trud, jaki włożyliśmy w ich wyhodowanie, w dwójnasób dodaje im smaku i koloru. A skoro już o kolorze mowa. Warto zapoznać się z odmianami warzyw, które zachwycają nie tylko swym smakiem, ale także zadziwiającymi kolorami, które przepięknie prezentują się i na rabacie i na talerzu.

  • Warzywniak. Przydomowa uprawa pełna zdrowia

    Warzywniak. Przydomowa uprawa pełna zdrowia

    Mały czy duży warzywniak to marzenie nie jednego posiadacza ogrodu, czy nawet małego ogródka. Warzywa z własnej uprawy smakują zupełnie inaczej, satysfakcja, jaką mamy po zebraniu plonów, rekompensuje cały trud włożony w pielęgnację i opiekę nad warzywniakiem. Aby założyć swój własny warzywniak nie trzeba być wcale doświadczonym ogrodnikiem. Wystarczy odpowiednie miejsce, dobra gleba, zioła i warzywa, które lubimy i garść pozytywnej energii.

  • Rzodkiew Redhart (Raphanus sativus) wywodzi się z Chin. Odmiana 'Mantanghong' tworzy zgrubienia wielkości piłki tenisowej. Czerwony miąższ jest chrupiący i ma lekko orzechowy smak, a zewnętrzna biała część jest ostrzejsza.

    Rzodkiewki, rzodkiew i brukiew. Uprawia i pielęgnacja

    Czerwone rzodkiewki lubimy chrupać wiosną, rzodkiew czarną - zimą, a tę o białych długich korzeniach jadamy cały rok. Warto, by na talerze trafiały także rzepa i brukiew.

  • 1. Skrzynia na grządkę powinna mieć wysokość 30-60 cm, szerokość maksimum 120 cm i podobną długość. Optymalna grubość desek to 5 cm. Deski w rogach skrzyni trzeba przykręcić śrubami do kantówek.

    Jak samodzielnie wykonać podwyższoną grządkę

    Wysokie kwatery na pewno znacznie ułatwiają nam pielęgnację roślin. Likwidują także problem z kretami, ograniczają inwazję ślimaków, zapobiegają chorobom powodującym gnicie podstawy roślin, a dobrze zaaranżowane, mogą stać się atrakcją ogrodu. Wkład pracy przy ich budowie procentuje przez długie lata

  • owoce i warzywa

    Owoce i warzywa wspomagające odchudzanie

    Warzywa i owoce są niskokaloryczne, a zawarte w nich związki utrudniają odkładanie się tłuszczu. Pomagają więc zachować smukłą sylwetkę.

  • banan, owoc jadalny, owoce energetyzujące

    Rośliny, które dodadzą Ci energii

    Codzienna porcja niektórych owoców, warzyw, kiełków czy płatków owsianych pomoże nam pokonać chandrę, doda energii i optymizmu. To sposób na udany dzień!

  • 05.05.2005 DZIECKO KARCZOCH STYLIZACJA JUNONA LAMCHA FOT. PAWEL KISZKIEL / AGENCJA GAZETA

    Bakłażan, lubczyk, pietruszka, pokrzywa, karczochy - Afrodyzjaki z własnego ogródka

    Naturalne afrodyzjaki z ogrodu. Walentynki za pasem. Jak w sprawach sercowych może sobie pomóc ogrodnik? Oczywiście korzystając z zasobów swoich grządek.

  • Na tym zagonie uprawia się równolegle cebule i marchew. Cebula chroni marchwekę przed szkodnikiem - połyśnicą marchwianką.

    Warzywnik dla początkujących

    Jeśli zostałeś właśnie właścicielem własnego ogrodu i marzą Ci się świeżutkie warzywa z własnej grządki, zacznij od tych najprostszych w uprawie, a w miarę zdobywania praktyki ogrodniczej, spróbujesz i bardziej wymagających - z sukcesem.

  • Szpinak warzywny (Spinacia oleracea) jest jednym z najstarszych warzyw, znanych już od czasów starożytnych u góry

    Szpinak, komosa i łoboda - wielki powrót na nasze stoły

    Szpinak powraca na nasze stoły już nie w postaci burozielonej papki, lecz wytwornej sałatki przyprószonej płatkami prażonych migdałów. Modna ekodieta sprawia, że pośród kolorowych liści na talerzach zaczynają pojawiać się także smaczne, a całkowicie zapomniane kuzynki szpinaku - komosa i łoboda