Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Protest mediów przeciw podatkowi od reklam

Red.

Rząd przedstawił projekt ustawy, który wprowadza podatek od reklam. "Media bez wyboru" to akcja protestacyjna prowadzona na łamach mediów przeciwko nowej daninie. Dziś dzień bez audycji, programów telewizyjnych, gazety z czołówkami o akcji protestacyjnej i apelem do władz RP ws. Polskie media wystosowały w tej sprawie list otwarty do władz RP. Do protestu przyłącza się ladnydom.pl.

Media bez wyboru
Media bez wyboru
Fot. Red

List otwarty do władz Rzeczypospolitej Polskiej i liderów ugrupowań politycznych:

Zwracamy się w sprawie zapowiadanego nowego, dodatkowego obciążenia mediów działających na polskim rynku, myląco nazywanego "składką", wprowadzaną pod pretekstem COVID-19.
 
Jest to po prostu haracz uderzający w polskiego widza, słuchacza, czytelnika i internautę, a także polskie produkcje, kulturę, rozrywkę, sport oraz media.

Wprowadzenie go będzie oznaczać:

 1. osłabienie, a nawet likwidację części mediów działających w Polsce, co znacznie ograniczy społeczeństwu możliwość wyboru interesujących go treści,
 2. ograniczenie możliwości finansowania jakościowych i lokalnych treści. Ich produkcja daje obecnie utrzymanie setkom tysięcy pracowników i ich rodzinom oraz zapewnia większości Polaków dostęp do informacji, rozrywki oraz wydarzeń sportowych w znaczącej mierze bezpłatnie,
 3. pogłębienie nierównego traktowania podmiotów działających na polskim rynku medialnym, w sytuacji, gdy media państwowe otrzymują co roku z kieszeni każdego Polaka 2 mld złotych, media prywatne obciąża się dodatkowym haraczem w wysokości 1 mld zł,
 4. faktyczne faworyzowanie firm, które nie inwestują w tworzenie polskich, lokalnych treści kosztem podmiotów, które w Polsce inwestują najwięcej. Według szacunków firmy określane przez rząd jako "globalni cyfrowi giganci" zapłacą z tytułu wspomnianego haraczu zaledwie ok. 50 - 100 mln zł w porównaniu do 800 mln zł, jakie zapłacą pozostałe aktywne lokalnie media.
  Skandaliczne jest również niesymetryczne i selektywne obciążenie poszczególnych firm. Dodatkowo niedopuszczalna w państwie prawa jest próba zmiany warunków koncesyjnych w okresie ich obowiązywania.
  Jako media działające od wielu lat w Polsce nie uchylamy się od ciążących na nas obowiązków i społecznej odpowiedzialności. Co roku płacimy do budżetu Państwa rosnącą liczbę podatków, danin i opłat (CIT, VAT, opłaty emisyjne, organizacje zarządzające prawami autorskimi, koncesje, częstotliwości, decyzje rezerwacyjne, opłata VOD itd.). Własną działalnością charytatywną wspieramy też najsłabsze grupy naszego społeczeństwa. Wspieramy Polaków, jak i rząd w walce z epidemią, zarówno informacyjnie, jak i przeznaczając na ten cel zasoby warte setki milionów złotych.
   
  Zdecydowanie sprzeciwiamy się więc używaniu epidemii, jako pretekstu do wprowadzenia kolejnego, nowego, wyjątkowo dotkliwego obciążenia mediów. Obciążenia trwałego, które przetrwa epidemię COVID-19.

  Sygnatariusze listu:

  Agencja Wydawnicza AGARD Ryszard Pajura
  Agora S.A.
  AMS S.A.
  Bonnier Business
  Burda Media Polska
  Canal+
  Dziennik Trybuna
  Dziennik Wschodni
  Edipresse Polska
  Eleven Sports Network sp. z o.o.
  Gazeta Radomszczańska
  Green Content Sp. z o.o.
  Gremi Media S.A.
  Grupa Eurozet
  Grupa Interia.pl sp. z. o.o.
  Grupa Radiowa Agory Sp. z o.o.
  Grupa RMF
  Grupa ZPR
  Helios S.A.
  Infor Biznes
  Kino Polska TV S.A.
  Lemon Records sp. z o.o.
  Marshal Academy
  Music TV sp. z o.o.
  Muzo.fm sp. z o.o.
  naTemat.pl
  Polityka
  Polska Press Grupa
  Ringier Axel Springer Polska
  STAVKA Sp. z o.o.
  Superstacja sp. z o.o.
  Telewizja Polsat sp. z o.o.
  Telewizja Puls Sp. z o.o.
  TIME S.A.TV
  Spektrum sp. z o.o.
  TVN S.A.
  Tygodnik Powiatu Wołowskiego Kurier Gmin
  Tygodnik Powszechny
  Wirtualna Polska
  Wydawnictwo Bauer
  Wydawnictwo Dominika Księskiego Wulkan
  Wydawnictwo Magraf
  Wydawnictwo Nowiny
  Zakopiańskie Towarzystwo Gospodarcze - Tygodnik Podhalański
  Więcej o:

Skomentuj:

Protest mediów przeciw podatkowi od reklam