Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Szambo - montaż, koszty i opinie inwestorów

opracowanie Małgorzata Krośnicka, Ewa Pietruszczak

System odprowadzania ścieków z domu być musi. W najlepszej sytuacji są inwestorzy, którzy mają możliwość podłączenia budynku do sieci kanalizacyjnej. Gdy jej nie ma, najczęściej wybieranym rozwiązaniem jest montaż bezodpływowego zbiornika na nieczystości, zwanego szambem. Nie zajmuje wiele miejsca na działce, jest w miarę tani w montażu, ale eksploatacja czasem bywa kosztowna.

szambo
Szambo
Fot. archiwum prywatne
Szambo betonowe
Szambo betonowe
fot. shutterstock/photosthai

Szambo - przepisy

Właściciele nieruchomości mają obowiązek przyłączenia nieruchomości do istniejącej sieci kanalizacyjnej. Jeśli takiej sieci nie ma, konieczne jest zbudowanie bezodpływowego zbiornika na nieczystości ciekłe lub w przydomowej oczyszczalni ścieków. Szamba powinny mieć dno i ściany nieprzepuszczalne, szczelne przykrycie z zamykanym otworem do usuwania nieczystości i odpowietrzenie wyprowadzone co najmniej 0,5 m ponad poziom terenu.

W zabudowie jednorodzinnej odległość takich pokryw i wylotów wentylacji powinny wynosić co najmniej:

  • 5 m od okien i drzwi zewnętrznych do pomieszczeń,
  • 2 m od granicy działki sąsiedniej, drogi (ulicy) lub ciągu pieszego.

Szamba mogą być budowane w odległości mniejszej niż 2 m od granicy działki, ale tylko wtedy, gdy sąsiadują z podobnymi urządzeniami na sąsiedniej nieruchomości, pod warunkiem zachowania odległości 5 metrów od okien i drzwi zewnętrznych domu.

Sporną kwestią między sąsiadami jest również zbyt rzadkie wybieranie zawartości szamba i związany z tym przykry zapach.

W wielu miejscowościach istnieje jednak obowiązek zamawiania wozu asenizacyjnego co najmniej co 3 lub 6 miesięcy. Można więc udać się do wydziału gospodarki komunalnej i tam zgłosić "śmierdzącą" sprawę.

Jak często trzeba wywozić szambo?

Każda rodzina w innym tempie zapełnia szambo, więc warto sobie obliczyć nasze własne zapotrzebowanie. Średnie zużycie wody na osobę to ok 200 l. Jeśli wiemy jaka jest pojemność naszego zbiornika to szybko dowiemy się jak często będziemy musieli korzystać z usług szambiarki. Najczęściej wypada to raz z miesiącu. 

    Więcej o:

Skomentuj:

Szambo - montaż, koszty i opinie inwestorów