Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Opłaty za ścieki

Marek Żelkowski

Jeśli do podlewania ogrodu lub mycia samochodu używamy wody miejskiej, wówczas na rurze zasilającej kran ogrodowy warto założyć drugi licznik: woda wykorzystana w celach gospodarczych nie będzie obciążona kosztem wywozu ścieków.

Wskazania wodomierza są podstawą do rozliczeń za zużytą wodę, a jeśli dom jest podłączony do kanalizacji - na jego podstawie określa się też wysokość opłat za ścieki.
Wskazania wodomierza są podstawą do rozliczeń za zużytą wodę, a jeśli dom jest podłączony do kanalizacji - na jego podstawie określa się też wysokość opłat za ścieki.
fot. Rafał Polak-Kuchta

Cena za ścieki ustalana jest na poziomie lokalnym przez gminy, dlatego w poszczególnych rejonach kraju właściciele nieruchomości zapłacą różne rachunki za tę samą ilość nieczystości odprowadzonych do kanalizacji. Przyjmuje się zasadę, że tyle nieczystości zostało oddanych do sieci, ile wody pobrało dane gospodarstwo domowe (jej ilość mierzy się wodomierzem).

Zwróćmy uwagę na to, że za odprowadzenie metra sześciennego nieczystości płaci się z reguły znacznie więcej niż za zużycie takiej samej ilości wody. Dlatego jeśli do podlewania ogrodu lub mycia samochodu używamy wody miejskiej, to na rurze zasilającej kran ogrodowy warto założyć drugi licznik (zalegalizowany wodomierz po zakończeniu montażu należy zgłosić do przedsiębiorstwa wodociągowego, aby został zaplombowany i spisać odpowiednią umowę). Wtedy woda wykorzystana w celach gospodarczych nie będzie obciążona kosztem wywozu ścieków. Przykładowe ceny brutto 1 m3 ścieków odprowadzanych z gospodarstw domowych w różnych regionach kraju kształtują się następująco: Piekary Śląskie - 8,99 zł, Mysłowice - 10,90 zł, Elbląg - 3,83 zł, Suwałki - 4,15 zł.

Natomiast jeśli wodę w domu czerpiemy z własnej studni, wtedy ścieki bytowo-gospodarcze odprowadzane do kolektora w ulicy mogą być rozliczane na dwa sposoby:
jeśli mamy zainstalowany wodomierz - wtedy płacimy za nieczystości zależnie od ilości zużytej wody; jeżeli nie mamy licznika, rozliczenie odbywa się na podstawie określenia przeciętnych norm zużycia wody i zadeklarowanej liczby osób w gospodarstwie domowym. Wtedy też zawierana jest umowa określana jako ryczałtowa.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail. Zobacz PRZYKŁAD

    Więcej o:

Skomentuj:

Opłaty za ścieki