Okna dachowe

Okna dachowe to inaczej okna połaciowe. Umieszczane są one w połaci dachu. Zazwyczaj montuje się je w dachach stromych, o nachyleniu przynajmniej 15 stopni. Dostępne są także okna dachowe do dachów płaskich. Rozmieszczenie okien dachowych zależy od wielkości i wysokości pomieszczenia. Zgodnie z ogólnymi zasadami dolna krawędź nie powinna znaleźć się wyżej niż 90-100 cm nad podłogą, a górna nie wyżej niż 185-205 cm. Im mniejsze nachylenie dachu, tym większa powinna być powierzchnia okien dachowych, żeby prawidłowo oświetlić pomieszczenie, co jest szczególnie ważne przy pomieszczeniach mieszkalnych.
Profile okien dachowych mogą być wykonane z drewna, PVC lub aluminium. Dostępne są okna dachowe do domów pasywnych i energooszczędnych o niskim współczynniku przenikania ciepła.
Sposoby otwierania okien dachowych: obrotowe (pozioma oś obrotu w połowie skrzydła okna), uchylne (oś obrotu w górnej krawędzi ramy okiennej), uchylno-obrotowe i rozwieralne (oś obrotu w górnej krawędzi). Zdalne sterowanie okien dachowych ułatwia ich otwieranie, szczególnie gdy są zamontowane wysoko. Na rynku dostępnych jest wiele akcesoriów do okien dachowych, m.in. rolety.