Świetliki dachowe - światełko z tunelu
Montaż świetlika dachowego to dobry także dla naszej kieszeni sposób na wpuszczenie światła dziennego do ciemnych pomieszczeń znajdujących się na ostatniej kondygnacji pod dachem.
Budowa świetlika
Świetliki tunelowe zbudowane są z trzech części:
Część zewnętrzna. W zależności od producenta element montowany w płaszczyźnie dachu może mieć kształt:
- płaski, wyglądem przypominający małe okno połaciowe. Jest to rama z poliuretanowym kołnierzem w kolorze ciemnoszarym, z zamontowaną na stałe szybą;
- półokrągły , w kształcie kopuły. Kopuła z akrylu odpornego na promienie UV zamocowana jest do górnej ramy, zespolonej z obróbką blacharską ze stali powlekanej, odpornej na korozję. Element dachowy (zarówno płaski, jak i w kształcie kopuły) jest nieotwierany, ale dzięki specjalnej, łatwo zmywalnej powłoce na szybie nie wymaga czyszczenia.
Część środkowa. Między dachem a sufitem montowany jest tunel światłonośny . Tunele sprzedawane są w różnych przekrojach (250550 mm) i długościach; jeśli odległość od dachu do pomieszczenia jest większa niż standardowa długość tunelu, można dodatkowo dokupić element przedłużający . Należy jednak pamiętać, że im dłuższy będzie tunel, tym gorzej doświetli pomieszczenie. Tunel światłonośny może być wykonany z elastycznej harmonijki z metalizowanego poliestru, albo z kilku połączonych ze sobą sztywnych elementów z aluminium pokrytego wysokorefleksyjną powłoką. Tunel elastyczny stosuje się wówczas, gdy na jego drodze znajdują się przeszkody łatwo go bowiem wtedy wygiąć, by je ominąć. Jeśli droga z dachu jest prosta i bez przeszkód, najlepiej wybrać tunel sztywny , składający się z dwóch elementów kolankowych i dwóch rur dzięki takiej składanej konstrukcji łatwo nadać mu potrzebny kąt nachylenia.
Część wewnętrzna. To montowany w suficie pomieszczenia zestaw, wykonany z akrylu, z elementem wykończeniowym w postaci pierścienia. Producenci świetlików oferują bogate wyposażenie dodatkowe, które warto zastosować ze względów praktycznych i estetycznych. Jest to na przykład zestaw elektrycznego oświetlenia. Zazwyczaj świetlik montuje się na środku sufitu pomieszczenia, zatem często brakuje miejsca na tradycyjne oświetlenie elektryczne; świetlik z zestawem oświetleniowym po zmroku może natomiast służyć jako elektryczny plafon. Opcjonalnie razem ze świetlikiem można też instalować element wentylacyjny; to dobre rozwiązanie do łazienki, zwłaszcza słabo wentylowanej. W ofercie są również dekoracyjne pierścienie: do nowoczesnej łazienki doskonale będzie pasował na przykład pierścień z polerowanego aluminium, do korytarza z drewnianą podłogą imitujący mahoń lub mosiądz.
Ile światła wpadnie do domu?
Ilość światła przechodzącego przez świetlik tunelowy zależy od wielu parametrów, zarówno stałych (umiejscowienie świetlika, kąt nachylenia dachu, długość tunelu), jak i zmiennych (takich jak pora roku lub zachmurzenie). Na pogodę nie mamy oczywiście wpływu, ale żeby zapewnić sobie jak najwięcej światła, możemy postarać się wybrać optymalne miejsce dla świetlika. Istotną rolę odgrywa tu strona świata najefektywniej byłoby umieścić świetlik na najbardziej nasłonecznionej południowej połaci dachu, w miejscu niezacienionym przez drzewa lub wyższe części budynku. Ważna jest też długość tunelu krótki i zamontowany w linii prostej między krokwiami dostarczy więcej światła. Wpływ na ilość dostarczonego światła ma również materiał, z jakiego wykonano tunel światłonośny. Sztywna konstrukcja z wysokorefleksyjną powłoką odbija światło trzy razy lepiej niż tunel wykonany z elastycznego harmonijkowego metalizowanego poliestru (w którym występują większe załamania światła). Dlatego, jeśli tunel musi być długi, lepiej wybrać ten ze sztywnych elementów może on oświetlić nawet 10 m2 powierzchni. Elastyczne tunele polecane są jedynie w sytuacjach, gdy odległość do dachu jest mniejsza niż dwa metry lub nie ma możliwości poprowadzenia prostego tunelu ze względu na występujące przeszkody.
Gdzie montować świetlik?
Świetlik można montować w dowolnym pomieszczeniu mieszkalnym, gdzie potrzebne jest naturalne oświetlenie. Nie ma znaczenia, czy pomieszczenie to znajduje się na poddaszu, czy na parterze. Jedyny warunek: musi to być ostatnia kondygnacja, a odległość pomiędzy sufitem a połacią dachu nie może być większa niż 6 metrów. Element wewnętrzny świetlika należy montować w poziomych sufitach; nie zaleca się montowania go na skośnych powierzchniach.
Tyle światła, ile trzeba
Na internetowych stronach producentów świetlików można znaleźć specjalne programy, który pomogą obliczyć, ile świetlików należy zamontować w pomieszczeniu. Do kalkulacji potrzebne są zazwyczaj następujące dane: szerokość geograficzna, usytuowanie budynku i połaci ze świetlikiem, kąt nachylenia dachu, dokładne wymiary pomieszczenia, rodzaj pokrycia dachowego. Program przedstawia swoje rekomendacje odnośnie wyboru produktu, a także informuje, ile światła przedostanie się do wnętrza w słoneczny i pochmurny dzień.
Montaż świetlika
Montaż świetlika nie jest skomplikowany, ale warto dla pewności zlecić go fachowcom. W zależności od sprawności ekipy, sytuacji architektonicznej oraz materiału pokryciowego pełna instalacja zajmie średnio od 2 do 5 godzin. W nowych budynkach instalacja świetlika może odbyć się dwuetapowo. Na etapie montażu pokrycia można zainstalować element dachowy świetlika. Dekarze mają doświadczenie w montażu okien do poddaszy i wyłazów, a ten element świetlika montuje się analogicznie. Drugi etap, czyli przeprowadzenie tunelu i instalacja zestawu sufitowego, może odbyć się od razu lub później, na etapie ocieplania dachu oraz wykonywania sufitów podwieszanych. Świetlik można zamontować także w domu już całkowicie wykończonym. Trzeba wtedy wprawdzie zdemontować fragment pokrycia, ale przy tak niewielkiej powierzchni nie jest to trudne.
Konserwacja świetlika
Świetliki tunelowe nie wymagają specjalnych zabiegów konserwacyjnych. Kołnierz zintegrowany z ramą w ogóle nie wymaga konserwacji, natomiast szyba czy akryl są pokryte powłoką łatwozmywalną, dzięki czemu wystarczy silniejszy deszcz, aby były czyste. Tunel światłonośny nie wymaga czyszczenia, a zestaw rozpraszający światło jest uszczelniony i zabezpieczony przed dostawaniem się kurzu do środka (jeżeli jednak z jakiegokolwiek powodu istnieje konieczność wyczyszczenia zestawu, można go łatwo zdemontować i usunąć z niego wszelkie zabrudzenia). Część rozpraszacza znajdującą się od strony pomieszczenia wystarczy przetrzeć wilgotną szmatką.
Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład
>- Więcej o: