Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Okna dachowe

Opracowanie: Iwona Szczepaniak, Grzegorz Dudek, Grażyna Rudolf, Wiesław Rudolf; Rysunki: Wawrzyniec Święcicki

Zwane też połaciowymi, ponieważ umieszcza się je w połaci dachu. Można je zastosować w każdym dachu, którego nachylenie wynosi co najmniej 15 st. Choć nie zwiększają wysokości poddasza, to oświetlają je skuteczniej niż lukarny.

Stosowanie rozbudowanych zestawów okiennych zdecydowanie podwyższa komfort pomieszczeń na poddaszu
Stosowanie rozbudowanych zestawów okiennych zdecydowanie podwyższa komfort pomieszczeń na poddaszu
Fot.: Fakro
Typowe okna dachowe mają wymiary od 55×78 cm do 114×140 cm. Na zamówienie można kupić okna o nietypowych kształtach (np. łukowe) i dowolnych wymiarach.

Funkcjonalność. Liczbę okien i ich wymiary należy dobierać zależnie od wielkości pomieszczenia i jego przeznaczenia. Zgodnie z przepisami w pomieszczeniu przeznaczonym do stałego pobytu ludzi powierzchnia okna mierzona w świetle ościeżnicy powinna wynosić co najmniej 1/8 powierzchni podłogi.

Rozmieszczenie. Okna połaciowe powinny być osadzone na takiej wysokości, aby umożliwić kontakt wzrokowy ze światem zewnętrznym (oprócz tych wyżej położonych, które doświetlą najciemniejsze obszary poddasza), i to zarówno osobie stojącej, jak i siedzącej przy oknie. Umiejscowienie okien nie może też utrudniać ich otwierania ani zamykania.

Najwygodniej korzysta się z okna połaciowego, które ma dolną krawędź na wysokości 90-100 cm nad podłogą, a górną - nie wyżej niż 185-205 cm, wtedy bowiem jego klamka znajduje się w zasięgu ręki. Oczywiście niektóre okna można montować wyżej, zwłaszcza gdy ważne jest dobre oświetlenie wysokiego poddasza. Jednak wtedy do otwierania okna konieczne będzie używanie dodatkowego drążka lub zainstalowanie mechanizmu elektrycznego uchylania.

Wyprofilowanie wnęki okiennej powinno sprzyjać dobremu oświetleniu pomieszczenia, zatem górna jej krawędź powinna być ukształtowana równolegle do podłogi, a dolna - prostopadle do niej. Obrzeża okna wymagają też starannego ocieplenia, aby nigdzie nie powstał mostek termiczny.

Konstrukcja. Okno połaciowe składa się ze skrzydła okiennego, ramy i specjalnego kołnierza uszczelniającego. Kołnierze uszczelniające są wykonane z niewymagającej konserwacji blachy aluminiowej i kompletowane z fartuchem pasującym do wszystkich rodzajów pokryć dachowych. Specjalne kołnierze ("combi") umożliwiają łączenie okien w grupy.

Aby kołnierze były szczelne, trzeba starannie wywinąć izolację przeciwwilgociową na zewnętrzną stronę ościeżnicy oraz zamontować rynienkę odwadniającą. Do wykonania izolacji przeciwwilgociowej stosuje się taki sam materiał, jakiego użyto do wstępnego krycia - papę albo folię paroprzepuszczalną. Bardzo ważne jest zachowanie odpowiedniego dystansu między pokryciem dachowym a oknem - po to, aby woda deszczowa swobodnie opływała okno.

Montaż. Okna połaciowe można montować pojedynczo lub w zestawach - w układzie pionowym lub poziomym. Wygodniej montować je podczas budowy domu, ale wstawianie ich w gotowe dachy nie stwarza większych problemów.

Najłatwiej zainstalować okna, których wymiary są dopasowane do rozstawu krokwi - żadnej nie trzeba wtedy przecinać ani przerabiać w związku z tym konstrukcji dachu. Dobrze jednak, by z każdej strony szerokość okna była o 3-5 cm mniejsza od rozstawu krokwi, bo wtedy między krokwią a obudową zmieści się ocieplenie.

Okna szersze niż odległość między krokwiami wymagają przecięcia krokwi, a w miejscu osłabionej przez to konstrukcji - zamontowania tzw. wymianów, czyli poprzecznych belek, które przenoszą obciążenie z przeciętej krokwi na dwie krokwie sąsiednie. Wymiany powinno się umieścić równolegle do podłogi i w takim miejscu, aby było możliwe właściwe wykończenie ościeża, czyli zwykle 10-15 cm od krawędzi ościeżnicy.

Ile to kosztuje

Okna połaciowe:

typowe - od 576 zł/ 1 szt.

balkonowe - od 7581 zł/1 szt.

1. Nie wolno dziurawić specjalnego kołnierza (np. przez przykręcanie blachy pokryciowej do łat), ponieważ stanowi on zestaw rynienek do odprowadzania wody opadowej poza obrys okna.

2. Okna połaciowe można tak zaplanować, aby w pomieszczeniu nie zostały ciemne miejsca. Umieszczając je w różnych partiach dachu, można doświetlić każdą część poddasza - nawet w głębi domu.

3. Otwór na okno powinien być o 4-6 cm szerszy i około 5 cm dłuższy od odpowiednich zewnętrznych wymiarów okna - dzięki temu łatwo będzie można skorygować jego ustawienie.

4. Producenci okien połaciowych wciąż poszerzają swoją ofertę. Na rynku dostępne są między innymi okna otwierane za pomocą pilota, okna balkonowe oraz zasilane bateriami słonecznymi.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Okna dachowe