Usytuowanie okna w dachu

Janusz Komurkiewicz

Okna dachowe powinny być osadzone tak, aby zapewniały bardzo dobre doświetlenie i pozwalały w pozycji siedzącej oraz stojącej zachować kontakt wzrokowy z otoczeniem zewnętrznym.

okna dachowe
Umiejscowienie okien dachowych nie może utrudniać ich otwierania ani zamykania
Fot. Fakro
Decydując o umiejscowieniu okien dachowych, musimy brać pod uwagę regułę, w myśl której lepsze efekty oświetlenia uzyskamy, stosując kilka mniejszych okien umieszczonych w różnych punktach dachu, niż przez zastosowanie jednego dużego okna. Ich długość zależy od kąta pochylenia połaci dachowej. Im kąt nachylenia dachu jest mniejszy, tym długość okna powinna być większa.

Bardzo ważną kwestią jest wybór wysokości osadzenia okna w połaci dachu. Przepisy i instrukcje wskazują miejsce jego zamontowania na odpowiedniej wysokości od podłogi tak, aby optymalnie spełniało swoje funkcje. W budynkach o kondygnacjach położonych poniżej 25 m nad terenem, odległość dolnej krawędzi okna otwieranego od podłogi powinna wynosić co najmniej 85 cm. Natomiast przy kondygnacjach powyżej 25 m nad terenem, odległość ta powinna wynosić nie mniej niż 110 cm (rozporządzenie Ministerstwa Infrastruktury Dz. U. nr 75 poz. 690). Należy podkreślić, że im wyżej nad podłogą będzie zamontowane okno, tym lepiej będzie doświetlone pomieszczenie.

Zgodnie z normą DIN 5034-1 punkt 4.2.2a "górna krawędź przeźroczystej powierzchni okna (lub okien) powinna znajdować się co najmniej 220 cm nad podłogą".

Kolejną ważną kwestią jest wysokość montażu okna dachowego z nawiewnikiem. Zgodnie z instrukcją Instytutu Techniki Budowlanej nr 343/96 "...nawiewniki należy instalować na wysokości nie niższej niż 200 cm nad poziomem podłogi, licząc od dolnej krawędzi nawiewnika".

Komfortową obsługę tak osadzonego okna ułatwia klamka umieszczona w dolnej części ościeżnicy.

Montaż okien na tej wysokości pozwala również na zamontowanie standardowego grzejnika pod oknem i właściwe ukształtowanie szpalet wewnętrznych. Dzięki temu jest zapewniona prawidłowa cyrkulacja powietrza w całej wnęce okiennej, która skutecznie ogranicza ryzyko wystąpienia kondensacji na szybie.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykładSkomentuj:

Usytuowanie okna w dachu