Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Ile kosztują okna dachowe, cykl Pieniądze leżą na budowie, cz. 17

Andrzej Król

Montaż okien dachowych jest rozwiązaniem bardzo ekonomicznym. Daje też lepsze doświetlenie wnętrz niż lukarny.

17.11.2006 WARSZAWA MONTARZ OKNA DACHOWEGO NA PODDASZU KROK PO KROKU SESJA DLA MIESIECZNIKA LADNY DOM FOT TOMASZ WAWER / AGENCJA GAZETA
Osadzenie okna jest tańsze podczas krycia dachu
Fot. Tomasz Wawer/AG
Zależnie od potrzeb, okna połaciowe mogą być montowane pojedynczo lub w zestawach, w układzie pionowym bądź poziomym. Ich wbudowanie praktycznie nie wpływa na wygląd dachu.

Ceny zależą przede wszystkim od wymiarów okna i jego kształtu. Im większe i bardziej niestandardowe (nadstawki i okna kolankowe), tym więcej trzeba za nie zapłacić. Może więc warto ograniczyć swój wybór do najpopularniejszego wymiaru okna dachowego - 78 × 140 cm (780-1200 zł). Kupując kilka takich okien dobrze jest dokładnie przemyśleć ich rozmieszczenie, by właściwie doświetliły wnętrze pod dachem.

Wpływ na koszt okna dachowego ma również materiał, z jakiego są wykonane jego ramy. Jeśli porównamy okna połaciowe o takich samych wymiarach, tańsze będą okna z PVC, droższe z drewna, a najdroższe - z drewna powlekanego poliuretanem (przeznaczone do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności, jak na przykład łazienki, kuchnie). Podobnie jest ze sposobem otwierania okien dachowych: najtańsze są obrotowe, najdroższe - uchylno-obrotowe.

Akcesoria. Na poddaszu niezbędne są materiały chroniące przed nadmiernym nagrzewaniem się wnętrz, a więc rolety, żaluzje i markizy.

Zależnie od wymiaru okna, za żaluzje zapłacimy od 184 zł, rolety zwykłe - od 100 zł (zależnie od stopnia zaciemnienia), rolety sterowane elektronicznie - od 1320 zł, rolety plisowane - od 135 zł, markizy zewnętrzne - od 160 zł, rolety zewnętrzne - od 900 zł.

Montaż. Okna dachowe nie tylko wygodniej, ale również taniej, osadzać podczas krycia dachu. Za wstawienie jednego okna w połać dekarze liczą sobie 180-350 zł.

Choć bez większych problemów można również zamontować okna w dachu istniejącym, to wykonawcom za takie prace trzeba zapłacić nawet 550 zł. Niektórzy doliczają do tego koszt wykonania wymianów (jeśli okno jest szersze niż rozstaw krokwi) - około 40 zł.

Po podliczeniu koszt zakupu i montażu okna dachowego 78 × 140 cm wraz z roletą zewnętrzną sterowaną ręcznie wyniesie 2110-3100 zł. To taniej niż wybudowanie nawet niezbyt skomplikowanej lukarny.

Czytaj także pozostałe części cyklu Pieniądze leżą na budowie:

Planowanie budowy domu, część 1;

Ekipa budowlana, część 2;

Ile kosztują prace przed wykonaniem fundamentów, część 3;

Ile kosztują fundamenty, część 4;

Ile kosztują ściany fundamentowe, część 5;

Ile kosztuje izolacja fundamentów, część 6;

Ile kosztują prace przygotowawcze przed wykonaniem podłogi na gruncie, część 7;

Ile kosztuje ocieplenie podłogi na gruncie, część 8;

Podłoga na gruncie: ile kosztuje podkład i izolacja przeciwwilgociowa, część 9;

Ile kosztują ściany zewnętrzne, część 10;

Ile kosztują ściany jednowarstwowe, część 11;

Ile kosztuje strop nad parterem, część 12;

Ile kosztują ściany dwuwarstwowe, część 13;

Ile kosztuje więźba dachowa, część 14;

Ile kosztuje wstępne krycie dachu, część 15;

Ile kosztują pokrycia dachowe, część 16.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład    Więcej o:

Skomentuj:

Ile kosztują okna dachowe, cykl Pieniądze leżą na budowie, cz. 17