Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Okna dachowe

red.

Światło słoneczne można wpuścić do domu nie tylko przez okna w ścianach. Olbrzymie możliwości dają też okna dachowe: przeszklenia oferowane do zamontowania w zarówno stromym, jak i płaskim dachu.

20557693 https bi
fot. producent

Żeby okna dachowe zapewniały dobre doświetlenie poddasza, powierzchnia ich szyb nie powinna być mniejsza niż 10% powierzchni podłogi. Może jednak być większa, jeśli architekt lub inwestor tego chcą. Planując duże przeszklenia, warto zwrócić uwagę na dopasowanie szerokości okna do rozstawu krokwi. Lepiej jest zastosować okna o dużej wysokości niż szerokości, dla których należyprzeronić więźbę (wykonać skomplikowany wymian). Trzeba również zaznaczyć, że im wyżej okno jest zamontowane, tym lepiej doświetla pomieszczenie. Dobierając liczbę i wielkość okien, dobrze byłoby wiedzieć, jak wlewające się przez nie światło rozłoży się w pomieszczeniu. Pamiętajmy, że jedno duże okno doświetla mniejszą powierzchnię niż dwa mniejsze, o takiej samej powierzchni szyb.

Okna dachowe na dachu stromym

Największe okna jednoskrzydłowe dostępne w standardowej ofercie mają wymiary 94 x 206 cm lub 94 × 255 cm i 114 x 252 (te ostatnie po otwarciu rozkładają się i zmieniają w mały balkon). Producenci deklarują, że na specjalne zamówienie mogą zrobić jeszcze większe okna. Ich cena będzie jednak o kilkadziesiąt procent wyższa od okien o typowych rozmiarach, co wynika z indywidualnego toku produkcji.

Zazwyczaj nie ma jednak potrzeby zamawiać nietypowych okien, gdyż są inne sposoby na uzyskanie dużego przeszklenia na dachu - przede wszystkim łączenie kilku okien w zestaw, z wykorzystaniem specjalnych kołnierzy uszczelniających, dobranych do konfiguracji okien i rodzaju pokrycia dachowego. Okna można zestawiać w poziomie lub pionie, łączyć różne ich rodzaje (na przykład obrotowe z uchylono-obrotowymi, co pozwala wykorzystać zalety okien uchylnych i jednocześnie zredukować koszty zakupu). Zamontowane w połaci dachu okno można "przedłużyć" w dół lub górę, montując dodatkowe elementy doświetlające (jak na zdjęciu z lewej). Na poddaszach o konstrukcji ze ścianką kolankową da się zastosować pionowe okna fasadowe. Ciekawym rozwiązaniem jest łączenie okien po przeciwnych stronach kalenicy.

Okna dachowe na dachu płaskim

Mimo iż w Polsce wciąż najpopularniejsze są domy z dachami stromymi, widać rosnące zainteresowanie inwestorów eleganckimi domami z płaskimi dachami, zaprojektowanymi w nowoczesnym, minimalistycznym stylu. Choć ich bryły często są bardzo ascetyczne, pozbawione zbędnych ozdób, to do ich budowy i wykończenia często użyte są materiały z najwyższej półki.

W takich domach nie może zabraknąć poczucia przestrzeni i wystarczającej ilości światła dziennego. Zapewnią je między innymi nowoczesne okna do dachów płaskich - eleganckie, całkowicie szczelne, o dobrej izolacyjności termicznej.

Okna do płaskich dachów dobrze sprawdzają się także przy remontach starych kostek. Naświetla, które były montowane przed laty w ich dachach, nie spełniają już obecnych wymagań w zakresie termoizolacyjności budynków. Producenci okien deklarują, że - oprócz standardowych rozmiarów - mają też w swojej ofercie możliwość wyprodukowania okna w dowolnym rozmiarze (w zakresie od 60 x 60 cm do 120 x 220 cm). Ta możliwość przygotowania okna pod dokładny, często nietypowy wymiar pozwala właścicielowi domu na łatwą wymianę istniejących naświetli w trakcie remontu i poprawę parametrów termoizolacyjnych całego budynku.

Świetliki tunelowe

Jeśli w którymś z pomieszczeń na poddaszu - na przykład w łazience, korytarzu, garderobie - nie da się zamontować okna (ani w ścianie, ani w dachu), wcale nie oznacza to, że musimy zrezygnować ze światła słonecznego. Rozwiązaniem jest zainstalowanie świetlika tunelowego - jednego albo kilku, zależnie od potrzeb. W większym wnętrzu mogą być potrzebne dwa lub trzy świetliki; istotne jest też przeznaczenie pomieszczenia, bo mniej światła potrzeba na korytarzu czy schowku, a więcej - w miejscu służącym do pracy.

Niezależnie od tego, na ile świetlików się zdecydujemy, trzeba pamięta o jednym istotnym warunku: odległość pomiędzy sufitem a połacią dachu nie może być większa niż 12 m. Taką maksymalnie długość może mieć bowiem rura światłonośna przechodząca przez warstwy dachu i poddasza nieużytkowego aż do sufitu. Tunele dostępne są w różnych przekrojach (250-550 mm) i długościach. Przy wyborze odpowiedniego trzeba znać przybliżoną odległość od górnej krawędzi łaty do sufitu pomieszczenia.

Są dwa rodzaje tuneli światłonośnych:

- giętki - wykonany z elastycznej harmonijki z metalizowanego poliestru. Stosuje się go wówczas, gdy na jego drodze znajdują się przeszkody konstrukcyjne (na przykład elementy więźby dachowej), ponieważ łatwo jest go wygiąć, by przeszkody te ominąć. Tunel elastyczny rozciąga się - zależnie od średnicy maksymalnie na długość 4 m lub 6 m i nie można go przedłużyć;

- sztywny - zbudowany jest z kilku połączonych ze sobą sztywnych elementów z aluminium pokrytego wysokorefleksyjną powłoką, która odbija aż 98% światła. Ten rodzaj tunelu wykorzystuje się, gdy przestrzeń pod dachem pozwala na poprowadzenie prostych elementów. Dzięki takiej składanej konstrukcji łatwo nadać mu potrzebny kąt nachylenia. Długość tunelu sztywnego zwiększa się za pomocą dodatkowych elementów - maksymalnie wynosi ona 12 m. Jednak pamiętajmy, że im dłuższy będzie taki tunel, tym gorzej doświetli pomieszczenie.

Panoramiczne okna dachowe

Największe, panoramiczne okno dachowe ma rekordowe wymiary 2,60×1,70 m. Pozwala ono przemienić poddasze w atelier, słoneczny taras lub ogród zimowy. Okno jest zdalnie sterowane. Jego trzy skrzydła przesuwają się na boki, odsłaniając całą powierzchnię otworu w dachu. Skrzydła chowają się w specjalnym panelu umieszczonym na zewnątrz, który opcjonalnie może pełnić funkcję baterii słonecznej zasilającej napęd okna. Okno takie dostępne jest tylko na zamówienie. 

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail. Zobacz PRZYKŁAD

 

    Więcej o:

Skomentuj:

Okna dachowe