Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Okna dachowe i ochrona poddasza przed nagrzewaniem

Odpowiada Agata Soldatow

W dachu mamy umieszczonych kilka okien połaciowych. Podczas upałów na poddaszu jest bardzo gorąco. Co najlepiej zamontować w oknach, aby pomieszczenia latem mniej się nagrzewały? Antoni K.

dach, okna dachowe
Rolety zewnętrzne do okien dachowych
Fot. Velux
Aby latem wnętrza pod dachem nie nagrzewały się nadmiernie, powinniśmy w słoneczne dni zasłaniać okna dachowe. Najlepszą ochronę zapewni zastosowanie zewnętrznych osłon przeciwsłonecznych - rolet lub markiz.

Osłony do okien dachowych

Pomieszczenia na poddaszu mają mniejszą kubaturę niż pokoje na parterze. Dodatkowo, okna zamontowane w połaci są ustawione do słońca pod kątem zbliżonym do prostego. Dlatego wnętrza na poddaszu przegrzewają się latem bardzo szybko. Można temu zaradzić, montując osłony okienne - rolety zewnętrzne i markizy, które różnią się budową i funkcjami. Są one mocowane trwale do skrzydła okiennego, dlatego przed ich zakupem trzeba zdecydować, które bardziej odpowiadają naszym potrzebom.

Roleta zewnętrzna. Wykonana jest z aluminium ocieplanego pianką, dzięki czemu po opuszczeniu skutecznie chroni przed nagrzewaniem pomieszczenia. Dodatkowo, roleta daje efekt zaciemnienia, wycisza, ogranicza zimą ucieczkę ciepła z domu, zwiększa bezpieczeństwo i zapewnia prywatność. Eliminuje też szkodliwe działanie emitowanego przez słońce promieniowania UV, które powoduje między innymi płowienie obić meblowych i blaknięcie kolorów farb na ścianach.

Markiza. Wykonana jest z siateczki z polichlorku winylu. Rozwija się ją na zewnątrz okna - nie zasłania wtedy widoku ani nie zaciemnia wnętrz (o markizach do okien pionowych piszemy na str. 108). Gdy nie jest potrzebna, zwija się ją w rolkę ukrytą w kasecie. Z markizy korzysta się tylko latem.

Skuteczność ochrony przed nagrzewaniem

Najlepsze efekty w ochronie przed przegrzewaniem zapewniają przesłony montowane na zewnątrz okna, ponieważ odbijają one promieniowanie słońca, zanim dotrze ono do szyby i wnętrze się nagrzeje. Warto je montować na oknach od strony południowej i zachodniej, gdzie słońce operuje najdłużej.

Skuteczność ochrony rolet zewnętrznych i markiz przed nagrzewaniem jest zbliżona. Roleta zewnętrzna gwarantuje 95% ochronę przed nagrzewaniem, zaś markiza - 90%.

Przy wyborze osłon chroniących wnętrza przed nagrzewaniem, warto rozważyć zakup markiz i rolet zasilanych bateriami słonecznymi. Sterowanie tymi produktami nie wymaga dodatkowego źródła zasilania, a ich instalacja może się odbyć nawet po wykończeniu poddasza, ponieważ nie wymaga doprowadzenia do okna jakiegokolwiek okablowania.

Oprócz możliwości ręcznego podnoszenia i opuszczania rolet, można nimi sterować także za pomocą pilota, który działa na fale radiowe. W rolecie i markizie bateria znajduje się w górnej kasecie. W pełni naładowana wystarczy na 100 cykli, a specjalne zabezpieczenie uniemożliwia całkowite rozładowanie baterii słonecznej.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Okna dachowe i ochrona poddasza przed nagrzewaniem