10 pomysłów na urządzenie łazienki
Łazienka to szczególne miejsce, w którym spotykają się funkcjonalność i estetyka. W tym pomieszczeniu zachowanie ładu i zastosowanie praktycznych rozwiązań są niezbędne. Równie ważna jest estetyka, mająca ogromny wpływ na jedną z głównych funkcji łazienki – to przede wszystkim przestrzeń do relaksu.
Nowoczesna łazienka przywodzi na myśl schludne, estetyczne i spójne wykończenie. Jednak w tym przypadku diabeł tkwi w szczegółach. Współczesna łazienka to ta, która jest urządzona z materiałów wysokiej jakości, a także która wyróżnia się różnymi elementami i wygodą korzystania z niej. Pomysłów na elegancką i wygodną łazienkę jest sporo. Pole manewru do aranżacji jest więc równie szerokie.
1. Szlachetne wykończenie
Już od momentu otworzenia drzwi do łazienki, atmosferę wyrafinowania tworzą wyszukane materiały i tekstury. Niesamowity efekt wprowadzają pokrycia ścian i posadzki z naturalnego kamienia lub spieków, które imitują rzadkie rodzaje skał z ich intensywną kolorystyką i wyrazistymi wzorami minerałów. Dodatkowo aranżację wzbogacą modne ryflowania, które mogą się pojawić na frontach szafki umywalkowej. Motyw żłobionej powierzchni warto powtórzyć na innym elemencie wyposażenia. W tej roli sprawdzi się kabina prysznicowa ze szkłem ryflowanym, które daje efekt załamywania się i rozpraszania światła - niczym w oszlifowanym krysztale.
Ponadto nowoczesne baterie, zestawy prysznicowe czy deszczownice już na pierwszy rzut oka emanują luksusem, jeśli mają odpowiednie kolory i tekstury. Należą do nich niezwykle modne szczotkowane odcienie złota, miedzi, niklu czy gunmetalu. Szczotkowane złoto będzie pasować do łazienki w stylu mid-century modern, modern classic czy glamour. Miedź sprawdzi się w aranżacji w duchu retro czy loft, nikiel w estetyce modernizmu, a gunmetal będzie pasować do łazienki minimalistycznej, rustykalnej albo zanurzonej w naturze. Każdy z nich zapewni wnętrzu wyjątkowe wrażenia estetyczne.
2. Ściany w dużym formacie
Ważnym elementem wykończenia łazienki są płytki ceramiczne czy gresy. Płyty i płytki nadają charakter wnętrzu i stanowią idealną bazę pod dodatki. Ostatnio prym wiodą płytki wielkoformatowe oraz mało widoczne fugi, co umożliwia tworzenie jednolitej powierzchni. Najczęściej wybieramy płytki płaskie, matowe, nierzadko z rysunkiem imitującym naturalny kamień, w tym gatunki bardzo szlachetne, czyli marmury, granity i onyksy.
3. Kolory dla odważnych
Łazienka to pomieszczenie, które czasem wymaga ożywienia i nowatorstwa. Kolorowe płytki łazienkowe nie tylko wprowadzają wyrazistość i efektowność, ale także są doskonałym elementem dekoracyjnym. Oprócz wspaniałego klimatu kolorowe kafelki przywracają łazience przejrzystość, jednocześnie nadając jej nowoczesności. Są idealne dla osób, które chcą otrzymać efekt modnej i wyjątkowej łazienki.
4. Urok małych rozmiarów
Oferta producentów materiałów wykończeniowych obejmuje różnorodne produkty, w tym płytki małoformatowe i mozaiki. Takie płytki często nie ograniczają się tylko do różnorodnej kolorystyki, ale wykorzystują również szeroki wybór materiałów. Wśród nich można znaleźć płytki szklane, kamienne, ceramiczne, gresowe i metalowe. Każdy z tych surowców ma unikalne cechy, co daje nieograniczone możliwości wyboru przy projektowaniu, np. szkło różni się sposobem odbijania światła od metalu, co dodatkowo wzbogaca różnorodność oferty. Obecnie płytki wyróżniają się interesującymi i innowacyjnymi kształtami oraz technologicznymi i estetycznymi rozwiązaniami.
5. Czysta łazienka
Na to, czy łazienka będzie łatwa w sprzątaniu, w ogromnej mierze wpływa jej projekt. Przykładowo, jeśli zależy nam na szybkim i skutecznym odkurzaniu i myciu podłogi, postawmy na podwieszaną muszlę WC, bidet oraz wiszące szafki łazienkowe. Dzięki temu bez problemu dotrzemy do wszelkich zakamarków końcówką odkurzacza oraz mopem.
Na wygodę sprzątania na pewno wpływa rodzaj baterii. Bardzo praktyczne pod tym względem są systemy podtynkowe. Część elementów ukryta jest pod powierzchnią ściany, dlatego mamy znacznie mniej sprzętów do czyszczenia. Poza tym, warto wybierać baterie z odpowiednio wyprofilowaną wylewką oraz optymalnie dopasowane do kształtu umywalki. Dzięki temu unikniemy rozchlapywania się wody i niepotrzebnego sprzątania. Świetną opcją jest tu perlator s-pointer, który pozwala na ukierunkowanie kąta wypływu wody. Wystarczy dotknąć opuszkiem palca końcówkę wylewki, w której umieszczony jest perlator, aby dowolnie ustawić strumień wody.
Oprócz tego, doskonałym wyborem są baterie elektroniczne uruchamiane ruchem dłoni. Nie musimy niczego dotykać, dzięki czemu bateria się nie brudzi. Rozwiązanie takie, choć często kojarzone z wnętrzami użytku publicznego, coraz częściej gości w naszych domach, właśnie ze względu na komfort użytkowania i łatwość utrzymania w czystości.
6. Łazienka bez barier
Nowoczesna łazienka to nie tylko indywidualna strefa odświeżenia oraz relaksu, ale i pewnego rodzaju wizytówka domu. Dlatego - według najnowszych trendów - łazienki wyposażamy w kabiny prysznicowe bez żadnych barier. Otwarta kabina prysznicowa to hit aranżacyjny, który śmiało podbija serca oraz łazienki Polaków. W tego typu rozwiązaniach liczy się zarówno elegancki wygląd, jak i bezproblemowe odprowadzanie wody. Do wyboru mamy odpływy liniowe lub ścienne oraz wpusty podłogowe.
7. Łazienka dla dwojga
Przestronna, wygodna i piękna. Umożliwia komfortową pielęgnację, ale i pozwala na wspólny wypoczynek w przyjaznym, relaksującym otoczeniu. Bez względu na to jaki styl wnętrza wybierzemy nie może w nim zabraknąć pewnych ważnych elementów. Na pewno powinny się w niej znaleźć dwie umywalki z dwoma lub jednym obszernym lustrem. Jeśli chcemy korzystać z pomieszczenia równocześnie z partnerem, każdy z nas powinien mieć swobodny dostęp do tej strefy. Podczas golenia czy robienia makijażu będziemy mogli wymieniać uwagi dotyczące podziału obowiązków, planować wspólne aktywności czy choćby ucinać sobie miłe pogawędki, które nastroją nas pozytywnie na cały dzień.
Przyda się na pewno obszerna wanna, bądź też oddzielna przestrzeń kąpieli i prysznica, a więc praktycznie urządzone strefy wanny i natrysku, aby każdy z nas mógł wybrać ulubioną przez siebie formę mycia. Możemy także wygospodarować miejsce na wygodny fotel lub sofę i niewielki stolik, na którym położymy szklanki z chłodnym napojem lub filiżanki z gorącą czekoladą lub kawą. Chwila relaksu po aromatycznej gorącej kąpieli czy zimnym natrysku w letni dzień na pewno doda nam energii.
8. Lustro wielu możliwości
Lustro w łazience jest nie tylko praktycznym elementem wyposażenia, które przydaje się przy codziennej toalecie, ale stanowi również akcent dekoracyjny. Bardzo często za sprawą lustra kształtowana jest przestrzeń i wizualny odbiór pomieszczenia. Współczesne lustro może jednak więcej. Multifunkcyjne lustro ma funkcję podgrzewania, dzięki czemu szybko pozbędziemy się zaparowania. Doskonale doświetla twarz podczas wykonywania makijażu lub porannej toalety. Dużym plusem jest również możliwość szybkiej zmiany nastroju za pomocą trzech opcji oświetlenia. Dodatkowo dzięki łączności Bluetooth takie lustro multimedialne pozwala odtwarzać naszą ulubioną muzykę.
9. Przemyślane przechowywanie
Luksus wymaga przestrzeni. Ale nie chodzi tylko o duży metraż. Najważniejsze jest to, by wnętrze było wolne od nadmiaru przedmiotów. Odpowiednia organizacja przechowywania pozwoli mieć wszystkie kosmetyki i akcesoria zawsze pod ręką, ale nie na widoku.
Wybierając meble łazienkowe kierujemy się zazwyczaj naszymi upodobaniami estetycznymi oraz wielkością przestrzeni, w której mają się znaleźć. Muszą one odpowiadać naszym codziennym potrzebom oraz tworzyć spójne wnętrze. Nie możemy jednak zapominać o bardzo ważnych czynnikach, które sprawią, że będą w naszej łazience służyły jak najdłużej, dlatego przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji należy zwrócić uwagę na materiał, z którego zostały wykonane, ich powierzchnię oraz funkcjonalność.
Obecnie najczęściej używanym materiałem do produkcji mebli łazienkowych jest drewno. W zależności od swojego składu będzie różnie reagować na wilgoć i tym samym różnić się pod względem przydatności. Wszystkie rodzaje drewna należy zabezpieczyć olejami, lakierami lub farbami, aby zapobiec wnikaniu wilgoci. Producenci stosują lakiery, które zabezpieczają przed blaknięciem i wykorzystują płyty wilgocioodporne, które nie pęcznieją i nie niszczą się pod wpływem wody.
Przed wyborem mebli łazienkowych należy dokonać analizy potrzeb domowników i rozmiaru naszej łazienki. W niewielkich pomieszczeniach lepiej sprawdzą się fronty mebli pokryte połyskującym lakierem, ponieważ światło odbijające się od ich powierzchni optycznie ją powiększy i nada elegancki, wysublimowany charakter. Maksymalizacja przestrzeni i odpowiednie przechowywanie pozwolą na utrzymanie spokojnego i relaksującego charakteru pomieszczenia.
10. Pralnia w łazience
Pralka w łazience to najczęściej spotykany widok w naszych domach. Umiejscowienie tego niezbędnego urządzenia może okazać się problematyczne, gdy ze względu na mniejszy metraż nie można pozwolić sobie na wyizolowanie miejsca na pralnię. Zorganizowanie pralni w łazience okazuje się możliwe, jeśli wykorzystamy do tego odpowiednie akcesoria i systemy, pomagające funkcjonalnie zaaranżować przestrzeń.
Pralnia kojarzy się z dużą ilością rzeczy, które wywołują wrażenie nieładu w przestrzeni. Warto wydzielić tę strefę za pomocą składanych drzwi. W ten sposób nasza domowa pralnia nie będzie zaburzać porządku i estetyki reszty pomieszczenia. Remedium na dużą ilość przedmiotów jest zamontowanie praktycznych półek. Dzięki różnej szerokości, można umieścić na nich rzeczy o zróżnicowanych wysokościach – zaczynając od ręczników, a kończąc na detergentach i proszkach do prania.
O funkcjonalności wnętrza może decydować wiele szczegółów. Uchylne kosze pomogą uporządkować pranie, a dzięki specjalnemu wyciągowi zyskuje się więcej miejsca na schowanie detergentów. Niezwykle ergonomicznym rozwiązaniem jest składana deska do prasowania z przystawką do prasowania rękawów, która dzięki swojej konstrukcji nie zajmuje wiele miejsca.
W szufladach łazienkowych świetnie sprawdzą się wkłady i organizery. Innym rozwiązaniem, które również znakomicie pasuje jest system z przeznaczeniem do przechowywania przyborów do sprzątania.
Przydatna tacka
O jakości mieszkania decyduje nie tylko design. Ważny jest również komfort. Szuflady tackowe, które dzięki blokadzie są stabilne w wyciągniętej pozycji, to doskonałe rozwiązanie, gdy potrzebna jest dodatkowa przestrzeń. Do zwolnienia blokady wystarczy tylko jeden ruch ręką. Po lekkim naciśnięciu na front szuflada tackowa wysuwa się spod pralki czy suszarki, tworząc dodatkową powierzchnię pomocniczą. Po obu stronach rozwiązania aktywuje się blokada, która zabezpiecza szufladę w wysuniętej pozycji.
- Więcej o:
Różne rodzaje wykończenia armatury łazienkowej
Granitowe umywalki – trwałość i design w nowoczesnej łazience
Łazienka na poddaszu w kobiecym stylu
Łazienka - aranżacje, inspiracje, pomysły
„Badaj się pod prysznicem” - Radaway i Federacja Stowarzyszeń “Amazonki” zachęcają do samobadania
Jak suszyć ubrania zimą? Praktyczny poradnik na chłodniejsze miesiące
Łazienka doskonała
10 trendów łazienkowych na 2025 rok – co będzie modne?