Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Niecierpek

Impatiens

Niecierpek Sunpatiens
Fot. Plantpol Zaborze

Niecierpek (Impatiens). Rodzaj obejmuje 850 gatunków roślin jednorocznych, zimozielonych bylin i podkrzewów. Pędy grube i soczyste, liście mięsiste, kwiaty asymetryczne, grzbieciste, 5-płatkowe lub zrośnięte 3-płatkowe. Owocem jest charakterystyczna torebka, wyrzucająca pod ciśnieniem nasiona.

Rozmiary Wysokość 20-70 cm.

Gatunki Niecierpek balsamina (Impatiens balsamina) - roślina jednoroczna, wrażliwa na mróz, liście lancetowate o piłkowanych brzegach, kwiaty grzbieciste, o średnicy 2-3 cm, barwy białej, różowej, czerwonej i fioletowej. Kwitnie VII-VIII. Wysokość 70 cm. Roślina rabatowa Niecierpek Walleriana, w. sułtański (Impatiens walleriana) - łodygi silnie rozgałęzione, liście eliptyczne lub lancetowate, ząbkowane, kwiaty zebrane po kilka na szczycie pędów, w odcieniach czerwieni. Kwitnie całe lato. Wysokość 30-60 cm. Wrażliwy na zimno. Roślina pokojowa, rabatowa i balkonowa. Odmiany występują w barwie białej, różowej, czerwonej i fioletowej. Niecierpek nowogwinejski (Impatiens hybrida) - mieszańce wrażliwe na mróz, uprawiane jako wieloletnie w pomieszczeniach lub roczne w ogrodach i na balkonach. Liście lancetowate, długości 20 cm, czerwone, brązowe lub w mieszanych barwach, kwiaty czerwone, pomarańczowe, różowe, purpurowe lub białe. Wysokość 60 cm. 'Aruba' - odmiana o jaskraworóżowych kwiatach i ciemnych, zielono-purpurowych liściach, 'Tango' - kwiaty pomarańczowe, liście ciemne, brązowo-zielone.

Kwitnienie Od lata do wczesnej jesieni.

Stanowisko Słoneczne i ciepłe, dobrze rosną w półcieniu. Ziemia żyzna, próchniczna, średnio zwięzła, umiarkowanie wilgotna, o pH 5,5-6,5.

Wilgotność powietrza Nie zraszać kwiatów. Przy upałach można postawić doniczkę na podstawce z mokrymi kamykami.

Podlewanie i nawożenie Podlewamy regularnie, umiarkowanie. Zasilamy rośliny płynnym nawozem wieloskładnikowym, raz na tydzień.

Pielęgnacja Niecierpki są bardzo wrażliwe na przymrozki, na chemiczne środki ochrony roślin i zasolenie podłoża. Uszczykiwanie wierzchołków pędów powoduje rozkrzewianie roślin. Liście odkurzamy miotełką z piór. Nie stosujemy nabłyszczacza.

Przesadzanie Przesadzamy corocznie, od II roku. Doniczka powinna być przyciasna. Przy przesadzaniu rozsady nie należy otrząsać ziemi z bryły korzeniowej. Rośliny sadzimy na miejsce stałe po 15V.

Rozmnażanie Sadzonki, które łatwo się ukorzeniają. Wysiew nasion (niecierpek balsamina).

Najczęstsze choroby i szkodniki Mączliki, przędziorki, mszyce. Mączniak prawdziwy, szara pleśń, grzyby sadzakowe rozwijające się na wydzielinie mszyc.

1 z 7Niecierpek Sunpatiens
Fot. Plantpol Zaborze
2 z 7Niecierpek 'Purple Bi-colour' z serii Tamarinda
Fot. Adam Kozak
3 z 7Encyklopedia roślin: Niecierpek  Deep Salmon  z serii Harmony
4 z 7Niecierpek (Impatiens)
Fot. Flora Dania
5 z 722.05.2007 WARSZAWA CENTRUM OGRODNICZE - NIECIERPKI
Fot. Adam Kozak / AG
6 z 7Niecierpek Sunpatiens
Fot. Plantpol Zaborze
7 z 7Niecierpek 'Dark Salmon' z serii Cheeky
Fot. Adam Kozak

Czytaj więcej o "Niecierpek"

Dekorujemy dom na święta – tych ozdób warto użyć!
Popularność produkcji energii ze źródeł fotowoltaicznych to powód do optymizmu. Dzięki temu możemy w dużej mierze uniezależnić się od konwencjonalnych elektrowni, a co za tym idzie – od cen paliw kopalnych.
Feza Nobonobo
Koma lampy Projecteur 165 proj. Le Corbusier
Aranżacja ogrodu - o czym pamiętać
Soliter
Najwcześniej kwitnące kwiaty cebulowe. Pionierzy wśród kwiatów.
Wiosenne dekoracje. Zamień swój dom w ogród łatwo i niedrogo.
Fuksja Shadow Dancer Improved Rosella
Encyklopedia roślin: Perukowiec podolski  Cotinus coggygria