Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Bella Polonia - ceramiczne bombonierki inspirowane polską architekturą

red.

Bella Polonia to projekt serii ceramicznych bombonierek inspirowanych ikonicznymi polskimi budowlami. Otwiera ją znany chyba wszystkim krakowski Barbakan. Za wyraz artystyczny projektu odpowiada ceniony polski ceramik, Mariusz Woliński.

Słodkie wspomnienia z wizyty w Polsce? Wielu cudzoziemców kojarzy nasz kraj z wedlowską czekoladą, śliwkami nałęczowskimi, ptasim mleczkiem i krówkami z Milanówka – chętnie częstujemy i obdarowujemy tymi łakociami zagranicznych gości. A gdyby te smaki ubrać w atrakcyjną formę, kojarzącą się z Polską? Tak narodził się pomysł stworzenia serii ceramicznych bombonierek inspirowanych polskimi zabytkami – tak, by odwiedzający nasz kraj goście mogli zabrać ze sobą na pamiątkę nie tylko pyszne słodkości, ale także piękne opakowanie. Potrzebny był tylko artysta-projektant, który zamieni ten pomysł w obiekt.

Autorem ceramicznych budowli jest Mariusz Woliński, absolwent ASP w Łodzi i Policealnego Studium Ceramicznego w Kielcach. Ten doświadczony projektant i ceramik od 1999 roku pracuje jako projektant kształtów w Polskich Fabrykach Porcelany „Ćmielów”. Tworzy przede wszystkim obiekty codziennego użytku, masowo produkowane na potrzeby polskich i zagranicznych klientów. Jest też twórcą limitowanych porcelanowych form rzeźbiarskich oraz unikatowej ceramiki artystycznej. Projekt „Bella Polonia” łączy niejako jego różne zawodowe i artystyczne doświadczenia.

Kolekcję otwiera Barbakan – dawniej bronił dostępu do Bramy Floriańskiej, dziś wita turystów na krakowskim Starym Mieście. Wybór był oczywisty, bo Kraków to jedno z najchętniej i najliczniej odwiedzanych przez turystów polskich miast. Każdy, kto przyjeżdża do Krakowa i udaje się na Rynek, mija tę średniowieczną budowlę. Ceramiczny Barbakan można już kupić w sklepie internetowym Manufaktury w Bolesławcu.

W Polsce mamy bardzo wiele ciekawych zabytków. Co będzie inspiracją do kolejnej ceramicznej kreacji? Pałac Kultury? Gdański Stary Spichlerz? Zamek w Malborku? Zapewne wkrótce dowiemy się na www.bellapolonia.pl

Skomentuj:

Bella Polonia - ceramiczne bombonierki inspirowane polską architekturą