Folia dachowa

redakcja

Określenie folie dachowe obejmuje nowoczesne materiały izolacyjne, które umieszcza się pomiędzy pokryciem dachowym a jego ociepleniem.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Membrana ułożona na dachu
Fot. Du Pont/Tyvek
Folie dachowe zwane są też membranami dachowymi lub foliami wstępnego krycia (FWK), ponieważ - podobnie jak pełne deskowanie kryte papą - chronią dom przed przeciekami przez?nieszczelności pokrycia. Stosowanie folii dachowych jest konieczne, gdy na poddaszu planuje się pomieszczenia mieszkalne: bez nich ocieplenie może zamakać. Zadaniem folii dachowej jest bowiem z jednej strony zatrzymywanie wody wciskanej przez wiatr pod pokrycie dachu, a z drugiej - umożliwienie odparowania wilgoci z wnętrza domu, która mimo zabezpieczeń przedostała się do ocieplenia. Folie te są też wiatroszczelne - chronią izolację cieplną przed przedmuchiwaniem przez wiatr. Folie dachowe mogą być:

- wysokoparoprzepuszczalne; nie?stanowią bariery dla pary wodnej przepływającej z wnętrza domu. Można je układać bezpośrednio na wełnie mineralnej;

- niskoparoprzepuszczalne; przepuszczają tylko niewielkie ilości pary wodnej. Nie mogą się stykać z ociepleniem, dlatego między nim a folią konieczne jest pozostawienie wentylowanej szczeliny.

Oprócz tych folii w dachu zwykle potrzebna jest też folia paroizolacyjna, którą układa się pod ociepleniem (od strony wnętrza). Chroni ona wełnę przed zawilgoceniem, opóźniając napływ pary wodnej z wnętrza domu.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykładSkomentuj:

Folia dachowa