Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak zapewnić wysoką sprawność gazowego kotła kondensacyjnego?

Edmund Słupek

Sprawność gazowych kotłów kondensacyjnych ma decydujący wpływ na oszczędności zużywanego przez nie gazu, czyli w efekcie na obniżenie opłat za ogrzewanie i ciepłą wodę.

W kondensacyjnym kotle kompaktowym wymagany osprzęt jest ukryty pod estetyczna obudową
W kondensacyjnym kotle kompaktowym wymagany osprzęt jest ukryty pod estetyczna obudową
Fot. Junkers
Sprawność nowoczesnych gazowych urządzeń kondensacyjnych wynosi nawet 110%. Taka wartość jest osiągana podczas testów laboratoryjnych, wykonywanych na nowych urządzeniach, w oparciu o Dyrektywę Europejską i Normy Zharmonizowane.

Niestety, w trakcie eksploatacji i spalania mieszanki gazowo-powietrznej na powierzchni wymiennika ciepła osadzają się zanieczyszczenia. W wyniku tego wzrasta współczynnik oporów przenikania ciepła, co utrudnia przekazywanie wodzie energii wytwarzanej w procesie spalania i powoduje obniżenie sprawności kotła.

Można oczywiście zmniejszyć skutki tego procesu, przez systematyczne czyszczenie oraz płukanie wymiennika. Prace te są wykonywane przez wyspecjalizowany serwis w trakcie corocznych przeglądów. Wiąże się to jednak ze wzrostem opłat eksploatacyjnych ponoszonych przez użytkownika.

Co więc robić, aby sprawność cieplna kotła kondensacyjnego nie malała w trakcie jego eksploatacji? Odpowiedź na to pytanie tkwi w samej budowie urządzeń. Na rynku znajdziemy obecnie modele z powierzchniami samoczyszczącymi. Mają one wymienniki ciepła wykonane z nierdzewnych stopów aluminiowo-krzemowych, dodatkowo uszlachetnionych w procesie polimeryzacji plazmowej. Zastosowana innowacyjna technologia powoduje, że powierzchnie wymiany ciepła kotłów pozostają czyste podczas eksploatacji kotła. Dodatkowo wyposażone są one w inteligentny i oszczędny tryb pracy palnika oraz system zapewniający dodatkowe oszczędności energii elektrycznej.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Jak zapewnić wysoką sprawność gazowego kotła kondensacyjnego?