Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Sterowanie grzejnikami kanałowymi

Tekst Tomasz Podleś

Tak jak wszystkie urządzenia grzewcze, również grzejniki kanałowe muszą być wyposażone w odpowiednie elementy służące do ich regulacji. Systemy sterowania zależne są od rodzaju zamontowanych konwektorów (z konwekcją naturalną czy wymuszoną) i ich ilości w pomieszczeniu.

Grzejnik kanałowy z wentylatorem
Grzejnik kanałowy z wentylatorem
FOT.ZEHNDER
Grzejniki bez wentylatorów

Jeśli w pokoju będzie zamontowany tylko jeden grzejnik kanałowy, do jego regulacji stosuje się zawór termostatyczny. Jest on połączony metalowym przewodem (kapilarą) z głowicą termostatyczną, umieszczoną na ścianie obok grzejnika. Nie powinno się instalować głowicy wewnątrz wanny, bezpośrednio na zaworze, bo termostat będzie reagował na temperaturę grzejnika, a nie tę w pomieszczeniu. Poza tym, przy takim usytuowaniu dostęp do głowicy byłby bardzo utrudniony.

Gdy w salonie znajdzie się kilka grzejników, najlepszym rozwiązaniem jest montaż wspólnego termostatu naściennego, który zapewni sterowanie wszystkimi konwektorami. W tym celu każdy zawór termostatyczny zamontowany na grzejniku, wyposaża się dodatkowo w specjalny napęd termiczny, który łączy się przewodem elektrycznym ze wspólnym termostatem. Jeśli w pomieszczeniu temperatura spadnie poniżej ustawionej przez użytkownika, to przewodem elektrycznym zostaje przekazany sygnał z termostatu do napędu termicznego, dzięki czemu zawór otworzy się, umożliwiając dopływ gorącej wody do grzejnika. Gdy zaś temperatura jest zbyt duża napęd zamknie zawór termostatyczny.

Cena: od 50 zł - zawór termostatyczny na grzejniku, od 250 zł - głowica termostatyczna z kapilarą 2 m, od 100 zł - termostat naścienny (dla kilku grzejników).

Grzejniki z wentylatorem

Pracą takich grzejników steruje się przez regulację prędkości wentylatorów. By zapewnić działanie wentylatora, trzeba do niego doprowadzić prąd o odpowiednim napięciu. Ze względu na nasze bezpieczeństwo nie może to być 230 V, gdyż nawet przypadkowe wylanie wody przez użytkownika na wentylator w kanale mogłoby doprowadzić do porażenia prądem. W tym celu stosuje się transformator, którego zdaniem jest obniżenie napięcia prądu do 12 V. Transformator może być schowany w wannie grzejnika lub umieszczony niedaleko niej, w specjalnej skrzynce pod- lub natynkowej. Oprócz niego, potrzebny jest jeszcze termostat zawieszony na ścianie. Zapewnia on regulację temperatury w pomieszczeniu oraz steruje pracą wentylatorów, które mogą obracać się z różną prędkością.

Termostat można obsługiwać ręcznie lub w sposób automatyczny. Wprawdzie to drugie rozwiązanie jest droższe, ale też i znacznie wygodniejsze dla użytkownika.

Jeśli w pomieszczeniu zamontowanych będzie więcej grzejników z konwekcją wymuszoną, wtedy zwykle stosuje się jeden wspólny transformator dla kilku konwektorów.

Cena: od 50 zł - zawór termostatyczny na grzejniku, od 500 zł - transformator, od 100 zł - termostat z automatyczną regulacją wentylatora.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Sterowanie grzejnikami kanałowymi