Montaż grzejnika kanałowego
Grzejniki kanałowe umieszcza się zwykle na całej długości okien i drzwi tarasowych, ale czasami również w narożnikach pomieszczenia.
Długość grzejnika kanałowego łatwo dostosować do potrzeb, ponieważ wszystkie jego elementy można ze sobą łączyć w kilkumetrowe ciągi.
Podczas montażu należy zwrócić uwagę na odpowiednie umiejscowienie grzejnika w stosunku do okna - jedni producenci wymagają, aby odstęp krawędzi kanału od szyby wynosił około 20-30 cm, u innych wystarczy tylko 8 cm. Odległość ta jest szczególnie istotna, gdy planujemy powieszenie zasłon lub firan - grzejnik zainstalowany zbyt blisko okna, znajdowałby się pod nimi. W takiej sytuacji właściwa cyrkulacja powietrza będzie utrudniona, a więc w pomieszczeniu będzie nam chłodno.
Kratki przykrywające
Kratki przykrywające grzejniki kanałowe nazywane są też potocznie grillem lub rusztem. Mogą być one wykonane z materiałów takich jak:
drewno - zwykle bukowe, dębowe lub jesionowe; lakierowane, olejowane bądź w stanie surowym;
aluminium - pokrytym odporną na ścieranie farbą, standardowo w kolorze srebrnym (na zamówienie w innych kolorach);
stali nierdzewnej - rzadko stosowane i drogie rozwiązanie.
Wybór materiału jest kwestią gustu, ale w dużej mierze zależy od sposobu wykończenia podłogi w pomieszczeniu. Jeśli jest ona pokryta drewnem i chcemy, by grzejnik nie odróżniał się od reszty posadzki, najczęściej wybieramy ruszt drewniany.
Oprócz różnych materiałów, użytkownicy mają do wyboru wiele rodzajów kratek sztywnych i zwijanych. Te ostatnie znacznie łatwiej zdjąć w razie awarii grzejnika, albo gdy chcemy go odkurzyć.
Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład
>- Więcej o:
Wymiana grzejników - Loża Ekspertów
Przegląd grzejników łazienkowych
Sterowanie grzejnikami kanałowymi
Grzejnik kanałowy - schowany w podłodze
Sterowanie instalacją c.o. - od termostatu do pełnej automatyki
Ogrzewanie podłogowe czy grzejniki
Murek oporowy - z czego budować
Ściany działowe - z czego je zbudować?