Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Grzejnik kanałowy - schowany w podłodze

Tekst Tomasz Podleś

Coraz częściej w domu montuje się okna sięgające podłogi. Aby jednak zimą w ich pobliżu nie odczuwało się chłodu, warto zamontować grzejnik kanałowy.

Grzejniki kanałowe polecane są do pomieszczeń, gdzie znaczna część ściany zewnętrznej jest przeszklona
Grzejniki kanałowe polecane są do pomieszczeń, gdzie znaczna część ściany zewnętrznej jest przeszklona
Fot. VASCO
Pomieszczenia, w których szkło jest ważnym elementem ścian zewnętrznych, trudno ogrzać samymi grzejnikami zawieszonymi na ścianie czy też ogrzewaniem podłogowym. W dodatku, w pobliżu dużych przeszkleń jest zimno. Do tego dochodzi - przy nieskutecznie działającej wentylacji - roszenie się szyb. Można sobie z tym poradzić, umieszczając pod oknem grzejnik schowany w podłodze w specjalnie wykonanym kanale (stąd jego nazwa grzejnik kanałowy). Wytwarza on strumień ogrzanego powietrza, nazywanego często kurtyną powietrzną. Chociaż nie jest to najtańsze rozwiązanie, ale skutecznie osusza szyby na oknach i eliminuje odczucie chłodu oraz ogrzewa równomiernie całe pomieszczenie.

Zaletą grzejnika kanałowego jest również to, że nie przesłania okna ani nie utrudnia przechodzenia przez drzwi tarasowe do ogrodu.

Budowa grzejnika kanałowego

Jedynym widocznym elementem takiego grzejnika jest drewniana lub metalowa kratka; na tyle mocna, że można po niej chodzić. Pod kratką, w specjalnej wannie ze stali ocynkowanej, nierdzewnej lub z poliestru, umieszcza się wymiennik ciepła (konwektor). Zbudowany jest on z rury miedzianej z gęsto nałożonymi lamelami, czyli odpowiednio ukształtowanym ożebrowaniem miedzianym, aluminiowym bądź stalowym. Ożebrowanie powoduje zwiększenie powierzchni wymiany ciepła przez grzejnik.

Dzięki temu, że konwektory są wykonane z materiałów dobrze przewodzących ciepło i mają małą pojemność wodną, zapewniają bardzo szybkie nagrzewanie się pomieszczeń. Te zalety można w pełni wykorzystać w układach grzewczych wyposażonych w automatykę.

Grzejniki kanałowe, zgodnie z zaleceniami producentów, montuje się w systemie centralnego ogrzewania, w którym przepływ wody grzejnej wymuszony jest pompą obiegową.

Rodzaje konwektorów

Grzejniki konwektorowe oddają ciepło gównie przez konwekcję, czyli bezpośrednio do powietrza, które krąży w pomieszczeniu. Od niego nagrzewają się ściany i sprzęty. Na rynku dostępne są dwa rodzaje grzejników kanałowych: z naturalnym przepływem powietrza przez grzejnik lub wymuszonym przez wentylator.

Z konwekcją naturalną. Aby zwiększyć naturalny przepływ powietrza, stosuje się w tym grzejniku przegrodę (najczęściej z blachy), która oddziela powietrze zimne (napływające do grzejnika) od ciepłego (które z niego wypływa). W ten sposób tworzy się komin konwekcyjny, który zwiększa wymianę powietrza. Im głębszy grzejnik, tym wyższy jest komin, a więc i intensywniejsza wymiana powietrza oraz większa moc grzejnika.

Modele z konwekcją naturalną są płytkie i głębokie. Za grzejnik płytki o mocy 1100 W i wymiarach: szer. 34 cm, dł. 250 cm, gł. 14 cm zapłacimy około 2600 zł (bez kratki). Grzejnik głęboki o mocy 1100 W i wymiarach: szer. 30 cm, dł. 250 cm, gł. 55 cm kosztuje około 2800 zł (bez kratki).

Z konwekcją wspomaganą. Ważnym elementem takiego grzejnika jest wentylator elektryczny. Zwiększa on prędkość przepływu powietrza przez wymiennik ciepła, a przez to wydajność grzejnika. Dzięki temu można montować mniejsze modele, niż odpowiadające im mocą grzejniki z konwekcją naturalną. Są one nie tylko płytsze (najmniejsze mogą mieć 7,5 cm wysokości), ale też krótsze i węższe. Na przykład grzejnik o mocy 3500 W z wentylatorem będzie miał: szer. 34 cm, dł. 210 cm, gł. 14 cm, zaś taki sam bez wentylatora odpowiednio 42, 410 i 19 cm.

Grzejnik z konwekcją wymuszoną o mocy 3500 W i wymiarach: szer. 29 cm, dł. 200 cm, gł. 14 cm kosztuje 4000 zł (bez kratki).

Wpływ terminu decyzji na wybór rodzaju grzejnika

Jeśli zastosowanie grzejników kanałowych zostanie przewidziane na etapie tworzenia projektu budowlanego domu, wówczas na parterze w podłodze na gruncie można będzie zamontować konwektory głębokie. Nie będzie bowiem problemu z wykonaniem kanału o odpowiednich wymiarach i z właściwym ułożeniem warstwy izolacji przeciwwilgociowej oraz termicznej.

Gdy zdecydujemy się na grzejnik kanałowy dopiero na etapie stanu surowego, polecanym rozwiązaniem jest zakup modelu płytkiego o głębokości 7,5-14 cm.

Grzejniki kanałowe mogą być stosowane w domu jednorodzinnym nie tylko w salonach czy jadalniach. Czasami umieszcza się je również w sypialniach. Chociaż producenci niektórych modeli z konwekcją wymuszoną zapewniają, że wentylatory pracują cicho (poziom hałasu nie przekracza 33 decybeli), w pomieszczeniach tych lepiej zastosować grzejniki z konwekcją naturalną.

Jeśli podstawowym źródłem ciepła w salonie będzie wodne ogrzewanie podłogowe, to wzdłuż dużych okien wystarczy zamontować grzejniki z konwekcją naturalną. Gdy grzejniki kanałowe będą natomiast podstawowym rodzajem ogrzewania salonu, wówczas należy wybrać modele z wentylatorem.

Konserwacja

Przed każdym sezonem grzewczym należy koniecznie starannie odkurzyć wymiennik ciepła, lamele oraz wannę. W trakcie pracy grzejnika kanałowego nie można zasłaniać kratki żadnymi dywanami, ani stawiać na niej mebli (utrudnia to właściwy przepływ powietrza przez konwektor).

Po sezonie zaś najlepiej, zamiast kratki, zabezpieczyć grzejnik pokrywą z tego samego materiału, z którego wykonana jest podłoga. Będzie to wyglądało bardzo estetycznie i pozwoli na łatwe utrzymanie grzejnika w czystości, szczególnie gdy znajduje się on w pobliżu drzwi prowadzących do ogrodu.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Grzejnik kanałowy - schowany w podłodze