Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Drzwi wewnętrzne - ważne detale

Michał Mikołajski

Drzwi rozwieralne są najpopularniejsze, co zawdzięczają uniwersalności i prostocie montażu. Ich wybór wydaje się prosty, a tymczasem jest kilka szczegółów, o których warto pamiętać.

drzwi wewnętrzne
Drzwi bezprzylgowe dobrze wyglądają w nowoczesnych wnętrzach i tam, gdzie ich "optyczny ciężar" nie przytłacza przestrzeni.
Fot. Pol-Skone
Jednym kryteriów wartych rozważenia jest konstrukcja skrzydeł. Drzwi mogą być ramowe, płytowe lub płycinowe, wykonane z drewna lub płyt drewnopochodnych i w rozmaity sposób wykończone. Wszystkie one dostępne są w wersji przylgowej lub bezprzylgowej, co oznacza sposób wykończenia krawędzi skrzydła.

Drzwi z przylgą czy bez?

Standardowo drzwi są wykonywane w systemie przylgowym. Takie modele posiadają charakterystyczne wcięcie, zwane felcem. Dzięki temu w pozycji zamkniętej część skrzydła jest schowana w ościeżnicy, widoczny jest delikatny uskok. Drzwi z przylgą są szczelniejsze, gdyż ich krawędź ma większą powierzchnię styku z ościeżnicą (w drzwiach o zwiększonej izolacyjności akustycznej spotyka się również podwójne przylgi).

System przylgowy jest również mniej "wymagający" - pozwala łatwo regulować zawiasy i położenie skrzydła, co jest cenne zwłaszcza w nowych budynkach, w których ściany mogą pracować i osiadać.

Drzwi bezprzylgowe mają prostą krawędź, dlatego też podczas zamykania całe zrównują się z ościeżnicą tworząc z nią jedną linię. Aby efektywnie wykorzystać walory tych konstrukcji należy dobrać je do konkretnego typu wnętrza. Skrzydła bez przylgi umożliwiają zlicowanie płaszczyzny drzwi z ościeżnicą; uważane są za bardziej eleganckie. W drzwiach bez przylgi można zastosować system ukrytych zawiasów; rozwiązanie to dobrze wygląda we wnętrzach nowoczesnych.

Drzwi bezprzylgowe w pozycji otwartej sprawiają wrażenie masywniejszych niż modele z przylgą, natomiast po zamknięciu wydają się być wbudowane w ścianie - zawiasy są wówczas niemal niewidoczne. Należy mieć na uwadze, iż drzwi bezprzylgowe wymagają bardzo precyzyjnego montażu, gdyż każde choćby najmniejsze niedociągnięcie będzie od razu widoczne.

Drzwi lewe czy prawe?

Zanim kupimy lub zamówimy drzwi, trzeba ustalić, w którą stronę mają się otwierać, czyli po której stronie znajdą się zawiasy, a po której klamka z zamkiem. Drzwi są lewe, gdy skrzydło otwiera się w naszą stronę, a zawiasy znajdują się po jego lewej stronie. Prawe zaś, gdy skrzydło otwiera się w naszą stronę a zawiasy znajdują się po jego prawej stronie.

W nowobudowanych domach kierunek otwierania drzwi zawsze oznaczany jest w projekcie. Często jednak można to zmienić. Warto przy tym kierować się kilkoma prostymi zasadami.

Drzwi do dużych pomieszczeń. Salon czy obszerny pokój nie stanie się mniej wygodny, gdy nieco przestrzeni ujmie mu skrzydło otwartych drzwi. Dlatego drzwi do takich pomieszczeń powinny otwierać się do środka.

Drzwi do łazienki i kuchni Zgodnie z przepisami powinny otwierać się na zewnątrz. To wymóg nie tylko związany z bezpieczeństwem, ale też funkcjonalnością - skrzydło nie zabierze miejsca w pomieszczeniu, które - co dotyczy przede wszystkim łazienek - bywa niewielkie.

Wybierając kierunek otwierania się skrzydeł warto też wziąć pod uwagę miejsce, w którym zamocowany będzie włącznik światła - otwarte skrzydło nie powinno blokować nam do niego dostępu.

Czytaj także

Informacje o drzwiach zawarte w projekcieZapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Drzwi wewnętrzne - ważne detale