Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Ceramika łazienkowa: umywalki blatowe

Małgorzata Krośnicka

Umywalki blatowe - stawiane na blacie, wpuszczane i podwieszane - popularność zawdzięczają wielości stylów i kształtów, a także możliwości zintegrowania z wyposażeniem meblowym łazienki.

umywalki, umywalka, umywalka blatowa
Urządzenia te produkowane są w kilku typach, różniących się od siebie sposobem montażu: na blacie, w wyciętym w nim otworze lub podwieszone pod nim.
Fot. Cifial
Nawet jeśli nie decydujemy się na wstawienie szafki pod umywalkę, podwieszany blat, na którym zostanie zamontowana misa, przyda się jako przestrzeń do przechowywania kosmetyków i innych łazienkowych utensyliów.

Jest też minus tego typu umywalek - zawsze trzeba wycinać otwór w blacie, co bywa trudne (nie z każdym materiałem poradzi sobie domowa "złota rączka"), a jeszcze trudniejsze jest zabezpieczenie krawędzi otworu przed wilgocią.

Powinniśmy też zastanowić się nad modelem baterii, w jaką chcemy wyposażyć umywalkę, gdyż od tego zależy konieczność wykonania kolejnych otworów.

Miejsce umywalki na blacie

Wspólną nazwą umywalek blatowych objętych jest kilka typów tych urządzeń. Odmiany zależne są od sposobu, w jaki misa umywalki jest osadzana i mocowana do blatu.

Umywalki nablatowe

To popularne misy stawiane bezpośrednio na mocowanym do ściany blacie lub ułożonym na szafce łazienkowej (zdjęcie). Zaletą tego typu umywalek jest prosty montaż - ogranicza się tylko do wykonania otworu w blacie, przez który zostanie przeprowadzony odpływ wody i ewentualnie dodatkowych wycięć na wężyki przyłączeniowe baterii stawianej na blacie. Umywalki nie trzeba przytwierdzać do podłoża, miejsce styku wystarczy uszczelnić. Ceny od 150 zł.

Umywalki półblatowe

To umywalki, które tylko częściowo wbudowane są w blat (zdjęcie). Wymaga to wycięcia odpowiednio dużego otworu, dopasowanego do gabarytów urządzenia. Najprościej zamontować je na fabrycznie wyciętych szafkach lub blatach, dopasowanych do konkretnego modelu.

Tego typu umywalki sprawdzają się w łazienkach, w których strefa umywalkowa nie jest zbyt obszerna i zależy nam na optymalnym wykorzystaniu miejsca. Cena od 320 zł.

Umywalki wpuszczane w blat

Jak sama nazwa wskazuje, większa część misy umywalki znajduje się pod blatem, na nim opiera się tylko rant urządzenia (zdjęcie). Podobnie jak umywalki półblatowe, także wpuszczane można montować w gotowych szafkach, jak i na blatach wolno wiszących, pod warunkiem, że jest pod nimi wystarczająco dużo miejsca. Cena od 230 zł.

Umywalki podwieszane

Od wpuszczanych różni je to, że żaden z elementów umywalki nie wystaje ponad blatem (zdjęcie). Umywalki takie mają kształt misy o równo ściętych krawędziach. Mocuje się je pod wyciętym na miarę otworem na specjalnych wieszakach. Z takiego sposobu montażu wynikają ograniczenia w doborze materiałów, z jakich wykonany będzie blat. Cena od 320 zł.

Wymiary umywalek

Umywalki blatowe sprzedawane są w typowych szerokościach - 45, 50, 55 i 60 cm. W łazience optymalna jest umywalka o szerokości 60 cm. Ale w sklepach jest też spory wybór urządzeń odbiegających szerokością od standardu. Najmniejsze są 30-centymetrowe (przeznaczone do niewielkich, osobnych toalet), najszersze to modele podwójne, mierzące ponad 100 cm. Głębokość urządzenia, czyli odległość od ściany do przedniego rantu umywalki, która pozwala wygodnie myć ręce, wynosi około 40 cm.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykładSkomentuj:

Ceramika łazienkowa: umywalki blatowe