Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Różne ogrodzenia, czyli posesja ładnie zamknięta

Katarzyna Jodłowska

Chociaż prawo nie nakazuje wykonywania ogrodzeń wokół prywatnych posesji, niewiele znajdziemy takich, które byłyby całkiem otwarte. To naturalne: chcemy wyznaczyć granice naszej posiadłości, oddzielić ją od sąsiadów, zapewnić sobie prywatność.

ogrodzenie drewniane
Ogrodzenie drewniane z kawałków kantówki
Fot. Arkadiusz Ścichocki
Ogrodzenia są nie tylko ważnym elementem ogrodowej kompozycji, ale zapewniają też poczucie bezpieczeństwa, a czasem mogą być wręcz wyrazem osobowości właściciela. Powinny więc być dobrze zaprojektowane i starannie wykonane. Można je zrobić z drewna, kamienia, cegły, metalu, a także materiałów nietypowych.

Ogrodzenia pod łaskawym okiem Apollina

Ogrodzenie powinno być dopasowane nie tylko do małej architektury (ścieżek, tarasu, altany czy murowanego grilla), ale także do bryły domu. Rażące są zestawienia niespójne stylistycznie - ogrodzenie ze stali i szkła otaczające dom typu dworek polski czy mur z cegły rozbiórkowej wokół nowoczesnej willi. Powinno też harmonizować z krajobrazem wokół posesji.

Istnieje jednak ogrodzenie uniwersalne i jest nim żywopłot. W zależności od położenia ogrodu, można tak dobrać rośliny i tak je prowadzić (strzyc albo zostawić w stanie naturalnym), by żywopłot pasował do domu, ogrodu i otoczenia. Trzeba tylko pamiętać, że wymaga miejsca - pasa o szerokości co najmniej 50-100 cm.

Oferta nasadzeń żywopłotowych jest urozmaicona, a ceny zależą od rodzaju i wysokości rośliny. Przykładowo - przy 50 m żywopłotu z żywotników zachodnich Smaragd, za rośliny o wys. 30 cm zapłacimy 10 zł/m, ale wysokie na 250 cm podniosą koszt do 229 zł/m.

W królestwie drewnianych płotów

Pomysłów na drewniane ogrodzenia jest mnóstwo. Poza klasycznymi sztachetami czy ogrodzeniami z poziomych desek, na rynku dostępne są także gotowe panele z listewek - ażurowe albo pełne. Ceny zależą od wymiaru elementu i rodzaju drewna, i zaczynają się od około 30 zł. Można też kupić tzw. przęsła ze sztachetami. Ich cena zależy od wysokości płotu, rodzaju drewna, wykończenia i zaczyna się od ok. 150 zł/m.

Zaletą drewna jest to, że pasuje do wnętrz ogrodowych w każdym stylu - nie tylko do wiejskich czy leśnych ogrodów, ale też do tych ultranowoczesnych, miejskich. Wadą drewnianych ogrodzeń jest to, że podlegają korozji biologicznej, przez co wymagają regularnej konserwacji - impregnacji, malowania lub lakierowania, uzupełniania ubytków, usuwania mchu czy porostów. Chyba, że lubimy postarzałe, poszarzałe drewno. Wtedy wystarczy ogrodzenie postawić, a po latach wymienić na nowe.

Ogrodzenia murowane i metalowe

Klasyczne lite mury - wznoszone z czerwonej lub białej cegły bądź z klinkieru, albo tynkowane - nie są obecnie zbyt popularne. Takie ogrodzenie ma oczywiście swój urok, ale w opasanym murem ogrodzie - w bliskiej odległości od ogrodzenia - jest cieniście, wilgotno i ciemno. Nie jest to dobre rozwiązanie na małej działce, a otoczenie litym murem dużego ogrodu to ogromny koszt. Za wzniesienie metra ceglanego muru o wysokości 1,5 m trzeba zapłacić co najmniej 200-300 zł, a gdy buduje się go z cegły klinkierowej - około 450 zł. Nieco tańsze są lite ogrodzenia z piaskowca czy porfiru - około 250 zł/m.

Najtańsze ogrodzenie metalowe można wykonać z siatki. Produkowane są one z drutu ocynkowanego lub powlekanego tworzywem (wtedy można sobie wybrać kolor). Różna jest też wielkość oczek (najdrobniejsze mają wymiary 1 x 1 cm), splot, grubość drutu i szerokość siatek. Koszt siatki ocynkowanej to około 10 zł/m, a powlekanej około 9 zł/m.

Z drutu ocynkowanego lub w powłoce cynkowo-aluminiowej wykonuje się także gabiony, czyli kosze w kształcie prostopadłościanu, które można wypełnić dowolnym materiałem. Gabiony ustawia się jedne na drugich. Najczęściej wypełnia się je kamieniami. Jeśli przestrzenie pomiędzy nimi uzupełnimy ziemią, będziemy mogli się posadzić w ogrodzeniu rośliny. Koszt najprostszego gabionu to około 220 zł (do tego trzeba doliczyć materiał, którym go wypełnimy).

Metalowe ogrodzenia można też wykonać z gotowych paneli (umieszczone równolegle do siebie stalowe pręty rozpięte na ramie). Producenci oferują tzw. panele 2D (płaskie) albo 3D, w których pręty są (najczęściej u góry) wygięte. Koszt zależy od wymiarów panelu i zaczyna się od około 200 zł. Te metalowe ogrodzenia są ostatnio bardzo popularne.

Wykonane na zamówienie ogrodzenia kute przybierać mogą bardzo wyszukane formy, ale trzeba się liczyć z niemałymi kosztami (od 350 zł/m). W tej cenie firmy oferują nie tylko wykonanie ogrodzenia, ale i montaż. Dodatkowy koszt to wykonanie podmurówki.

Ogrodzenia z recyklingu, czyli wszystko już było...

Do wykonania ogrodzenia z recyklingu można wykorzystać dowolne elementy: cegłę rozbiórkową, stare elementy stalowe, zużyte deski albo gabiony wypełnione np. plastikowymi butelkami. Tu liczy się pomysł, a plusem takich ogrodzeń jest często niewielki koszt.

Rośliny dobre na żywopłoty

Ligustr (Ligustrum) - niewymagający, jest odporny na choroby. Łatwo daje się formować, może też rosnąć nieprzycinany.

Cis (Taxus) - potrzebuje dużo wilgoci; może rosnąć w cienistym miejscu. Daje się formować, ale uwaga - to roślina trująca.

Bukszpan (Buxus) - rośnie także w miejscach zacienionych. Łatwo go formować, ale tworzy tylko niskie żywopłoty (do 80 cm).

Buk (Fagus) - dobrze się rozkrzewia i rośnie powyżej 1,5 m, ale wymaga przycinania. Potrzebuje odpowiedniej gleby, regularnego podlewania i ciepłego, zacisznego stanowiska. Nie znosi zasolenia gleby.

Grab pospolity (Carpinus betulus) - tworzy gęste, wysokie żywopłoty, jest odporny na mróz, szkodniki i brak słońca. Wymaga przycinania.

Jaśminowiec (Philadelphus) - wytrzymały, mało wymagający, dobry na żywopłot naturalny lub cięty. Pięknie kwitnie i mocno pachnie.

Ognik szkarłatny (Pyracantha coccinea) - zimozielony, atrakcyjnie kwitnący i owocujący. Na niskie lub wysokie żywopłoty.

Tawuła (Spiraea) - nadaje się na żywopłoty formowane lub nie.

Żywotnik (Thuja) - król polskich ogrodów, najchętniej wybierane są odmiany kolumnowe, np. żywotniki zachodnie Brabant i Smaragd.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>    Więcej o:

Skomentuj:

Różne ogrodzenia, czyli posesja ładnie zamknięta