Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Zadaszenie tarasu: porady, inspiracje

Małgorzata Krośnicka

Wybór osłony powinien więc zależeć od strony świata, na którą wychodzi taras, a także przestrzeni, jaką dysponujemy. Jeśli nie chcemy budować stałego zadaszenia, możemy w sezonie korzystać z ogrodowych parasoli lub markiz.

taras, markiza
Aby zamontować markizę trzeba wywiercić w ścianie otwory i zakotwić specjalne dyble. Do dobrze ocieplonych ścian specjaliści zalecają kotwy chemiczne - nawiercone otwory wypełnia się masą klejową i wsuwa nagwintowane pręty. Do nich przykręca się uchwyty, a następnie mocuje markizę
Fot. Markilux
O zadaszeniu tarasu warto pomyśleć, zanim wyposażymy go w sprzęty, a w donicach i wokół niego posadzimy rośliny.

Latem słońce jest najbardziej dokuczliwe w godzinach południowych i popołudniowych. Jeśli na naszym tarasie jest go najwięcej w okolicy południa, trzeba go osłaniać od góry, jeżeli częściej praży później - z boku.

Parasole ogrodowe do zadaszenia tarasu

Różnią się wielkością, kolorami, stabilnością i materiałem, z którego wykonana jest ich konstrukcja (plastik, aluminium, stal, drewno). Kupuje się je zarówno w komplecie z podstawą, jak i osobno. Podstawy do dużych parasoli powinny być ciężkie (granitowe, betonowe lub z bazą, którą wypełnia się wodą).

Dobry parasol powinien być szeroki (daje dużo cienia), wykonany z tkaniny (bawełny lub poliestru) w jasnym kolorze (mniej się nagrzewa), o regulowanej wysokości. W niektórych modelach górna część nóżki jest ruchoma, dzięki czemu parasol łatwo ustawić pod odpowiednim kątem do słońca.

Zaletą parasoli jest możliwość ich przestawiania, łatwy demontaż i szansa wykorzystania w innych miejscach.

Ceny parasoli ogrodowych zaczynają się od 150 zł.

Żagle ogrodowe do zadaszenia tarasu

Nazywane czasem wolno wiszącymi markizami. To płachty mocnej tkaniny, zabezpieczonej przed wodą i promieniowaniem UV, które rozpina się nad tarasem przy użyciu linek i specjalnych masztów lub mocowań do ściany budynku.

Trójkątne lub kwadratowe żagle w rogach mają stalowe oczka, dzięki którym można je naciągać. Nadaje się im taki kształt, który najlepiej chroni przed słońcem, pamiętając o spadku, by z tkaniny spływała woda.

Żagle ogrodowe kosztują od 100 zł przy wielkości 3 x 3 m.

Markizy ogrodowe do zadaszenia tarasu

Markizy to składane tkaninowe daszki montowane do ściany budynku. Tkanina zwijana jest na rurę nawojową, a podczas rozkładania odwijana, gdy jednocześnie rozkładają się aluminiowe "ramiona", które napinają materiał i utrzymują markizę w odpowiednim położeniu. Przymierzając się do zakupu takiej osłony, musimy przede wszystkim wiedzieć, jaką ma mieć wielkość. Ustalamy zatem jej:

szerokość - czyli długości mierzona po ścianie budynku, na której ma być zamontowana;

wysięg - to jest odległość od końca (z falbaną) rozłożonej markizy od ściany budynku, przy kącie nachylenia 40° (wysięg markizy zmienia się w zależności od kąta jej nachylenia).

Markizy mogą mieć szerokość od 2 do 18 metrów i wysięg od 1,5 do 7 m. Wysięg standardowych markiz, ze względów konstrukcyjnych, jest przynajmniej o 0,5 m mniejszy niż jej szerokość. Dzięki temu ramiona po złożeniu mieszczą się pod rurą nawojową.

Uzyskanie wysięgu większego niż szerokość jest możliwe, wymaga jednak zastosowania specjalnego rozwiązania, polegającego na obniżeniu jednego ramienia względem drugiego. Dzięki niemu podczas składania ramiona znajdują się w dwóch różnych płaszczyznach, a przez to potrzebują dwukrotnie mniej miejsca do złożenia niż w modelach standardowych.

Dostępne są trzy rodzaje markiz tarasowych: bez kasety chroniącej zwiniętą tkaninę (są to modele najtańsze), w półkasecie (zwinięty na wałek materiał jest osłonięty od góry) i najdroższe, całkowicie zwijane do aluminiowej kasety.

Do rozkładania markiz służą ręczne korby, można je jednak wyposażyć w napęd elektryczny, zdalne sterowanie, a także czujniki słońca i wiatru, automatycznie sterujące markizą. Markizy okienne (do okien pionowych i dachowych) mogą być wyposażone w systemy automatycznego uruchamiania w zależności od nasłonecznienia (można nimi też sterować przy użyciu pilota).

Ceny od 990 zł za markizę o szerokości 2,5 m.

Żaluzje i rolety zewnętrzne

Warto pamiętać, że przed słońcem osłaniać należy nie tylko sam taras, ale też sąsiadujące z nim wnętrza. Jeśli nie zdecydujemy się na stałe zewnętrzne zadaszenie lub wybierzemy osłony składane, okna warto wyposażyć w rolety, żaluzje lub roleto-markizy, które ograniczą dostęp światła do domu, a przy tym nie pozbawią nas widoku ogrodu za oknem. To istotne, szczególnie tam, gdzie na taras prowadzą duże przeszklone drzwi - przez ich tafle poza światłem dostaje się też promieniowanie cieplne, co w upalne dni może prowadzić do przegrzewania się pomieszczeń.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

    Więcej o:

Skomentuj:

Zadaszenie tarasu: porady, inspiracje