Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Okiennice: sposób na upały

odpowiada Małgorzata Krośnicka

Niegdyś okiennice były niemal obowiązkowym elementem wyposażenia domu. Latem chroniły wnętrza przed nadmiarem słońca, zimą natomiast były barierą dla mrozu i wiatru. Może warto wrócić do tradycyjnych rozwiązań?

okiennice
Nowoczesne okiennice do drzwi balkonowych, wykonane przez firmę Yest
Fot. Yest Okiennice
Podoba mi się projekt domu, w którym okna osłonięte są drewnianymi okiennicami. Czy można je obecnie kupić i ile kosztują? Renata R.

Okiennice: konstrukcja i materiały

Zadania okiennic przejęły dziś popularniejsze obecnie (i tańsze) rolety zewnętrzne, które niestety nie są już równie urokliwe. Niekiedy jednak stosuje się we współcześnie budowanych domach i to wcale niekoniecznie tych o tradycyjnej formie. Okiennice mogą pasować również do nowoczesnej architektury.

Współczesne okiennice mogą mieć różną konstrukcję, od której zależy ich wygląd i cena. Są modele pełne (zwane deskowymi) i ramowe, w których montuje się wypełnienie pełne (płycinowe, kasetonowe) lub ażurowe.

Okiennice pełne izolują termicznie i chronią okna przed wiatrem oraz gradem, ale też mocno ograniczają dostęp światła do wnętrz. Natomiast ażurowe, zwłaszcza te z regulacją ustawienia lameli niczym w żaluzjach, pozwalają dozować ilość światła wpadającego przez okno, a gdy jest ono otwarte - także ilość świeżego powietrza.

Tradycyjnie okiennice produkowane są z litego drewna litego lub klejonego warstwowo, które jest odporniejsze na zmiany wilgotności i temperatury. Może być ono barwione na dowolny kolor.

Są też okiennice z PVC i aluminium. Służą najczęściej do ochrony wnętrz przed nadmiernym nasłonecznieniem, stąd ich typowa ramowa konstrukcja i ażurowe wypełnienie lamelowe. Okiennice te mogą mieć dowolną kolorystykę, aluminiowe są anodowane albo malowane proszkowo, natomiast z PVC - barwione w masie lub okleinowane.

Zobacz galerię okiennic w starych i nowych domach





Okiennice: ochrona przed słońcem i mrozem

Gdy chcemy ograniczyć nagrzewanie się wnętrz, okiennicami warto osłonić okna wychodzące na południe, wschód oraz południowy zachód, gdyż latem w takich pomieszczeniach temperatura może wzrastać nawet do 35 st. C. Jeśli natomiast mają chronić dom przed mrozem, najlepszy efekt uzyskamy, stosując okiennice ocieplone, z warstwą styropianu lub wełny mineralnej (o grubości 2-5 cm) umieszczoną między dwiema warstwami deszczułek drewnianych. Jednak nawet zwykła okiennica zapobiega ucieczce ciepła - zarówno wskutek przenikania, jak i wypromieniowania.

Okiennice: ochrona przed włamaniem

Są dwa typy okiennic, które utrudniają złodziejowi wejście przez okna (sforsowanie ich zajmuje czas włamywacza). Pierwsze to modele drewniane ze wzmocnionymi okuciami (zamknięcie drążkowe, haki blokujące, zawiasy antywyważeniowe). Drugim są okiennice z ocynkowanej blachy stalowej (lakierowanej na jeden lub kilka kolorów lub imitującej drewno), wyposażone w zamki, blokady, kołki i zawiasy antywyważeniowe.

Ile kosztują okiennice

Okiennice produkuje się na indywidualne zamówienie. Ich cena zależy zarówno od materiału, jak i wyposażenia (zastosowane okucia, ocieplenie itp). Drewniane kosztują od 700 zł/m2, z PVC od 450 zł/m2, aluminiowe od 600 zł/m2.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład





    Więcej o:

Skomentuj:

Okiennice: sposób na upały