Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Osłony okienne: rolety zewnętrzne, żaluzje, markizy

Iwona Szczepaniak

Aby latem wnętrze nie nagrzewało się nadmiernie przez okna, w słoneczne dni powinniśmy je zasłaniać. Najskuteczniejsze pod tym względem są osłony zewnętrzne - rolety, żaluzje, markizy, okiennice. Wybór zależy jedynie od zasobności naszego portfela.

rolety zewnętrzne, dom jednorodzinny
Rolety zewnętrzne wyjątkowo skutecznie chronią budynek przed nagrzewaniem - zatrzymują ponad 90 proc. ciepła
Fot. Aluprof

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mailCoraz częściej decydujemy się na duże przeszklenia, zarówno w ścianach domu, jak i w połaci dachu. Zazwyczaj zależy nam również na tym, by miały one szyby o jak najlepszych parametrach termoizolacyjnych. Takie okna nie tylko doświetlają i optycznie powiększają wnętrza, ale także w chłodne, słoneczne dni pomagają je dogrzać, dzięki przenikającym przez nie promieniom słonecznym. To, ile energii słonecznej przedostaje się do pomieszczenia przez szybę okienną, zależy od jej współczynnika przepuszczania energii słonecznej g. Jego wysoka wartość, tak pożądana zimą, latem może być uciążliwa dla mieszkańców. "Ciepłe" szkło powoduje bowiem nadmierne nagrzewanie się pomieszczeń. W efekcie musimy liczyć się ze zwiększonymi wydatkami na klimatyzację lub przebywać w przegrzanych wnętrzach.

Najłatwiej kontrolować słońce, "uzbrajając" okna w odpowiednie przesłony. Od tego, jakie akcesoria do tego wykorzystamy, zależy temperatura w pomieszczeniach.

Rolety zewnętrzne i inne przesłony montowane na zewnątrz budynku

Najskuteczniejszą ochronę przed słońcem zapewniają akcesoria montowane na zewnątrz okna (markizy, żaluzje, rolety zwykłe i screenowe). Dzięki nim większość promieniowania słonecznego nawet nie dociera do przeszklenia. Jest ono absorbowane przed szybą, a ciepło emitowane jest na zewnątrz, a nie do wnętrza. Dlatego szczególnie ważne jest ich stosowanie w oknach od strony południowej i zachodniej.

To oczywiste, że im więcej w domu okien, tym więcej potrzeba osłon do ich ochrony przed nagrzewaniem. To inwestor decyduje o tym, w jakim stopniu mają one chronić wnętrza przed nadmiernym nagrzewaniem, czy mają być obsługiwane manualnie czy sterowane elektronicznie oraz jaką kwotę może na nie przeznaczyć.

Osłony na okna fasadowe i dachowe

Niezależnie od wielkości okien, można je wyposażać w zewnętrzne osłony przeciwsłoneczne. Aby łatwiej było zorientować się, jaki może być koszt rolet zewnętrznych, żaluzji, markiz pionowych lub rolet typu screen, podajemy wycenę przygotowaną przez kilku producentów dla projektu domu Atrakcyjny 3A z pracowni Domy z Wizją, charakteryzującego się dużymi powierzchniami przeszklonymi od strony ogrodu oraz kilkoma oknami połaciowymi.

Instalując osłony do okien na parterze, nie powinniśmy pominąć okien dachowych. Pomieszczenia na poddaszu znacznie szybciej się nagrzewają. Mają one małą kubaturę, a okna połaciowe są ustawione do słońca pod kątem zbliżonym do prostego. Często już po jednej godzinie mocno przygrzewającego słońca temperatura na poddaszu może sięgnąć ponad 40 st. (przewyższa tę na zewnątrz!). Aby wnętrze latem nie nagrzewało się nadmiernie przez okna, w słoneczne dni powinniśmy je zasłaniać. Możemy wybierać spośród rolet zewnętrznych, markiz i rolet screenowych, które różnią się budową i funkcjami. Są one mocowane trwale do skrzydła okiennego, dlatego przed ich zakupem trzeba zdecydować, które bardziej odpowiadają naszym potrzebom. Skuteczność tych przesłon jest zbliżona. Rolety zewnętrzne

gwarantują ochronę przed nagrzewaniem do 97 proc., zaś markizy i rolety screenowe - do 90 proc.

Projekt domu Atrakcyjny 3A

Metryczka projektu:

Projekt Atrakcyjny 3A

Pracownia: Domy z Wizją

Autorzy projektu domu: arch. Krzysztof Borowski, arch. Piotr Rynkiewicz

Powierzchnia użytkowa: 168,1 m2, w tym garaż: 25,3 m2

Powierzchnia netto: 142,8 m2

Powierzchnia zabudowy: 147 m2


    Więcej o:

Skomentuj:

Osłony okienne: rolety zewnętrzne, żaluzje, markizy