Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Beton do budowy domu: koszty zakupu i transportu betonu

Andrzej Źródłowski

Cena betonu zależy przede wszystkim od jego klasy i konsystencji. Może się też okazać, że jeśli chcemy zamówić niewielką ilość betonu, nie będzie nam łatwo znaleźć wytwórnię, która zrealizuje zamówienie.

betonowanie
Przed układaniem mieszanki betonowej warto sprawdzić zamówienie. Pewność, że jej parametry i ilość się zgadzają da nam faktura VAT
Fot. Lafarge
Zanim zamówimy beton, powinniśmy się upewnić, czy wytwórnia zrealizuje zamówienie. Typowa betonomieszarka ma pojemność 6 m3. Małe betoniarnie mogą odmówić zrealizowania zamówienia, gdy potrzebna jest nam niewielka ilość betonu. Najmniejsza ilość, jaką może wymieszać większość dużych wytwórni, to około 0,5 m3.

Ceny betonu w większości wytwórni ceny są podobne. Dla orientacji warto wiedzieć, że za 1 m3 mieszanki betonowej zwykłej o konsystencji plastycznej należy zapłacić: C8/10 od 210 zł, C12/15 - od 220 zł, a C16/20 - od 235 zł. Przy dużym zamówieniu warto zapytać o zniżkę. Niektóre wytwórnie udzielają rabatu w wysokości 5-10 proc.

Do ceny należy doliczyć koszt transportu betonu na budowę. Koszt ten zależy od odległości między wytwórnią a placem budowy. Za transport w jedną stronę betonowozem 7 m3 będziemy musieli zapłacić: od 160 zł do 10 km, od 230 zł za 11-20 km, od 370 zł za 21-40 km, od 480 zł za 41-60 km. Na cenę wpływa również rodzaj samochodu. Im większa pojemność betonomieszarki (7, 8 lub 10 m3), tym droższy transport. Niektóre firmy każą też sobie dopłacać za przestój betonowozu za każdą rozpoczętą godzinę rozładunku powyżej 30 minut.

Faktura VAT jest podstawowym dowodem potwierdzającym pochodzenie betonu, jego ilość i parametry. Jest ona dokumentem wymaganym w razie dochodzenia roszczeń z tytułu gwarancji lub rękojmi. Bywa, że beton jest oferowany bez dołączonego dowodu zakupu, przez co pozornie jest "tańszy" o wartość VAT. Zazwyczaj nie jesteśmy tego świadomi. Jednak podejmując taką decyzję, bierzemy na siebie ryzyko związane z wszelkimi szkodami związanymi z użyciem betonem.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład    Więcej o:

Skomentuj:

Beton do budowy domu: koszty zakupu i transportu betonu