Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Więźba dachowa - cena czyli ile kosztuje więźba dachowa?

Iwona Szczepaniak

Zwieńczeniem każdego domu jest więźba dachowa. To, ile zapłacimy za jej wykonanie, zależeć będzie od rodzaju konstrukcji, stopnia jej skomplikowania i sposobu przygotowania. Podajemy ceny więźby dachowej.

Dach ma znaczny udział w całkowitych kosztach budowy domu. W dużym stopniu wpływa na to jego kształt i wielkość. Nie da się wykonać dachu bez konstrukcji nośnej - zwykle jest nią drewniana więźba dachowa. Jej rodzaj dobiera się zależnie od stopnia skomplikowania dachu i kąta jego nachylenia, odległości między ścianami zewnętrznymi, ciężaru pokrycia oraz strefy obciążenia śniegiem i wiatrem.

Kalkulacji kosztów budowy więźby dachowej można dokonać właściwie już na etapie projektu. Im jej konstrukcja będzie prostsza, tym mniej zapłacimy za wykonanie. Wynika to nie tylko z ilości potrzebnego materiału (drewnianych belek, krawędziaków), ale i mniejszych wydatków na robociznę. W ostatecznym rozrachunku najczęściej okazuje się, że więźba pod dach dwuspadowy jest tańsza, a pod wielospadowy - droższa. Niezależnie od stopnia skomplikowania drewnianej konstrukcji dachu, nie warto oszczędzać na jej jakości. Kiepskie drewno i zatrudnienie wykonawców o niskich kwalifikacjach zupełnie się nie opłaca. Może to być przyczyną niestabilności więźby (a to zagraża bezpieczeństwu mieszkańców), jej zawilgocenia, zagrzybienia, a nawet gnicia drewnianych elementów. Jeśli chcemy ograniczyć wydatki, to zdecydujmy się na prefabrykowane wiązary dachowe. W ten sposób zmniejszymy zużycie drewna i wyeliminujemy trudne i pracochłonne roboty ciesielskie. Postawienie więźby z gotowych wiązarów często okazuje się tańsze i szybsze, niż tradycyjne wykonanie konstrukcji.

Czytaj więcej o prefabrykowanej więźbie dachowej

Więźba dachowa - cena za m2  

Domy jednorodzinne najczęściej przykrywa się dachami dwuspadowymi, czterospadowymi (kopertowymi) i wielospadowymi. Każdy z nich wymaga innej więźby dachowej.

Dach dwuspadowy. Jego prosty kształt ułatwia montaż więźby dachowej, a brak załamań połaci sprawia, że śnieg nie zalega na dachu i dodatkowo go nie obciąża. Drewniana konstrukcja nie musi być masywna, co obniża koszt jej wykonania. Jeśli dom ma szerokość do 7 m, stosuje się najprostszą więźbę krokwiową. Jej zastosowanie przestaje być jednak opłacalne, gdy rozpiętość dachu jest większa. Wymagałoby to krokwi o bardzo dużym przekroju poprzecznym. Zamiast nich projektuje się więźbę krokwiowo-jętkową, w której przekroje poprzeczne krokwi są takie same, jak w więźbie krokwiowej. Koszt wykonania zarówno jednej, jak i drugiej wynosi średnio 30-70 zł/m2 (materiały + robocizna).

Jeśli szerokość domu przekracza 11 m, konstrukcja dachu dwuspadowego musi być wzmocniona przez słupy i płatwie. Ich wykonanie nie zwiększy znacząco kosztów. Średnio za taką więźbę - płatwiowo-kleszczową - zapłacimy 45-85 zł/m2.

Dach czterospadowy. Jego konstrukcja składa się z czterech skośnych połaci, które z reguły mają ten sam kąt nachylenia. Więźba na taki dach jest nieco trudniejsza w wykonaniu niż na dach dwuspadowy. Przekłada się to na zwiększenie kosztów robocizny. Łączna cena materiałów oraz robocizny oscyluje wokół kwoty 110 zł/m2.

Dach wielospadowy. Wymaga konstrukcji składającej się z połaci w kształcie trójkątów, trapezów bądź równoległoboków. Ten stosunkowo skomplikowany kształt oznacza dużą liczbę załamań, która wpływa też na większe obciążenie śniegiem. To z kolei wiąże się z koniecznością wykonania mocniejszej, stabilniejszej, a więc i kosztownej więźby.

Nie da się w prosty sposób oszacować wydatków na konstrukcję takiego dachu. Cena tego przedsięwzięcia będzie co najmniej o 30 proc. wyższa niż dla dachu kopertowego.

Uwaga! Koszt wykonania więźby podnoszą lukarny. Jedna taka dobudówka o długości 2,3 m i szerokości 2 m, z dwuspadowym daszkiem, to wydatek rzędu 750-850 zł i drugie tyle za robociznę. Za wole oko o podobnych wymiarach zapłacimy około 550-650 zł. Do tego trzeba jeszcze doliczyć robociznę - około 2000 zł.

Sprawdź, ile kosztuje więźba tradycyjna z tarcicy nasyconej w dachach o różnej konstrukcji

Więźba dachowa - ceny drewna

Informację o tym, ile drewna potrzeba na więźbę dachową, znajdziemy w projekcie. Zwykle jest ona podawana w metrach sześciennych. Można je przeliczyć na metry kwadratowe, przyjmując że z 1 m3 drewna można wykonać około 25 m2 dachu.

W projekcie domu znajduje się również zestawienie wszystkich niezbędnych elementów do wykonania więźby -
  • murłat,
  • krokwi,
  • jętek,
  • płatwi,
  • kleszczy,
  • słupów
  • i ołatowania (kontrłat i łat)
  • oraz ich wymiary.

Można je wykonać z tarcicy na placu budowy lub też zamówić w tartaku jako elementy gotowe do zmontowania (przycięte do wymiarów podanych w projekcie i z nacięciami we właściwych miejscach).

Więźba dachowa - cena za m3

Koszty materiałów potrzebnych do budowy dachu zwykle przekraczają koszty robocizny za prace ciesielsko-dekarskie. Bardzo ważne jest jednak to, aby do budowy więźby dachowej wykorzystać dobre jakościowo drewno klasy C24, wysuszone do wilgotności 18 proc. Cena takiej tarcicy może wydawać się atrakcyjna (690-850 zł/m3), ale będziemy musieli jeszcze dopłacić za impregnację (metodą ciśnieniową to około 450 zł/m3) i - najlepiej - przycięcie elementów na potrzebną długość (50 zł/m3). Lepsza tarcica, suszona komorowo i czterostronnie strugana, z zaokrąglonymi krawędziami, to wydatek 1100-1200 zł/m3. Ponieważ jest ona odporna na działanie ognia i czynników biologicznych, nie wymaga impregnowania. Z takiego drewna wykonuje się prefabrykowane wiązary dachowe. Aby w ten sposób przygotować zwykłą tarcicę, trzeba byłoby dopłacić za struganie czterostronne i suszenie komorowe - około 390 zł/m3.

Więźba dachowa - Koszt montażu

Tradycyjnie, więźbę montują cieśle z elementów przywiezionych z tartaku. Warto zlecić to profesjonalnej ekipie, która będzie miała specjalistyczne narzędzia. Firmy "z górnej półki" do prac montażowych wykorzystują dźwigi (mają własne lub je wynajmują). Wznoszenie więźby dachowej rozpoczyna się od montażu murłaty. Zwykle osadza się ją na ścianach kolankowych (są one przedłużeniem ścian parteru) lub układa na stropie. Murłatę mocuje się kotwami (szpilkami) o długości nawet do 2 m, osadzonymi w żelbetowych słupkach.

Po zakończeniu montażu murłaty stawia się więźbę. Krokwie odpowiedniej długości umieszcza się na przeciwległych ścianach domu zgodnie z projektem, opiera na murłacie i łączy w linii kalenicy (szczycie dachu) pod określonym kątem. W więźbie krokwiowej usztywnia się je wiatrownicami, a w krokwiowo-jętkowej rozpiera jętkami. W więźbach płatwiowo-kleszczowych krokwie są wzmacniane płatwiami (poziomymi belkami) i podpierane dodatkowo słupami ustawianymi na stropie. Za zmontowanie więźby dachowej trzeba zapłacić 12-70 zł/m2; a za montaż łat i kontrłat na etapie wykonywania wstępnego krycia - 4-12 zł/m2.

Finalny koszt jest zawsze związany z bardzo wieloma czynnikami i może nieco się różnić. Są to jednak ogólne ramy, w których zawierać się będzie większość cen. Na pewno możemy zyskać na czasie, zamawiając gotowe do połączenia elementy. Nawet jeśli wydamy na nie nieco więcej, to dzięki precyzji ich wykonania, połacie będą tworzyły idealnie równe płaszczyzny.

Ile zapłacimy za więźbę prefabrykowaną

Więźba dachowa nie musi powstawać od podstaw na placu budowy. Może zostać przygotowana w fabryce, przywieziona w częściach i w ciągu jednego dnia zmontowana. Jeśli nawet wziąć pod uwagę jedynie koszt materiałów i robocizny, to bywa, że wiązary prefabrykowane są tańsze niż więźba tradycyjna. Dotyczy to zwłaszcza dachów niedużych, dwuspadowych, z poddaszem nieużytkowym. Wtedy więźba prefabrykowana śmiało może konkurować cenowo ze zwykłą. Koszt prefabrykowanej więźby dachowej wraz z montażem kształtuje się średnio na poziomie 80-85 zł/m2 (w tym montaż średnio 19 zł/m2).

Inaczej będzie, jeśli planujemy poddasze użytkowe, a dach jest spory i skomplikowany. Wtedy więźba będzie droższa, ponieważ trzeba zapłacić za wiązary o różnych kształtach i różnej wielkości, a to podnosi koszt. Nie warto jednak organizować montażu we własnym zakresie. Zwykle trwa dłużej, a w dodatku możemy stracić gwarancję (zależy to od producenta).

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail:
    Więcej o:

Skomentuj:

Więźba dachowa - cena czyli ile kosztuje więźba dachowa?